Vilniečių šeima vaikus grūdina nuo mažumės: maudynės ežere žiemą ir daug laiko gryname ore

Įvairių tyrimų duomenimis, dauguma žmonių apie 80 procentų paros laiko praleidžia uždaruose pastatuose. Laikas uždarose patalpose dar labiau padidėja atšalus orams. Taip žmogus beveik visą parą praleidžia veikiamas patalpų mikroklimato, kuris, deja, ne visuomet yra palankus sveikatai. 


Sveikatos ir sveikos gyvensenos laidoje „Sveikas rytojus“ buvo kalbama apie sveikatos iššūkius, atėjus šaltajam metų laikui, kai gryname ore praleidžiama vis mažiau laiko. Ypač žalingą poveikį laikas be gryno oro daro vaikams. 


Gyvenimo be miško, buvimo gamtoje, gryno oro ir aktyvių vaikų atostogų neįsivaizduoja Vandos ir Ramūno Dešukų šeima su dukrelėmis Ema ir Luka. Laidoje pašnekovai atviravo, kad savo naujų namų įsirengimą sostinės pakraštyje arti ežero ir miško inspiravo noras puoselėti vaikų sveikatą.


„Dabar vaikai daug laiko praleidžia prie kompiuterių, mokyklose nuolatos sėdi, todėl judėjimo trūkumą stengiamės kompensuoti aktyviu laisvalaikiu. Judėjimas apsaugo nuo daugelio ligų. Man svarbu, kad vaikai kuo daugiau laiko praleistų grynam ore. Atsižvelgiant į tai mes planuojame savo veiklas, išvykas, atostogas. Atsižvelgiant į tai projektavome net namų erdves. Norėjome, kad būtų daug vietos, didelė pagunda važinėtis riedučiais, paspirtukais, riedlente“, – apie šeimos aktyvaus gyvenimo principus pasakojo Vanda.


Pašnekovei antrino ir jos vyras Ramūnas, teigdamas, kad tinkamai sustyguotas laisvalaikis leidžia palaikyti gerą vaikų sveikatą.


„Aktyviai laiką leidžiame tiek namuose, tiek lauke. Nuo mažens bandėme vaikus užgrūdinti ir tai mums puikiai pavyko. Todėl vaikai sirgo ganėtinai mažai ir dabar gali, pavyzdžiui, maudytis ežere net žiemą. Taip pat aktyvų laisvalaikį padeda palaikyti ir šuo. Kai jis nori pasivaikščioti, vedamės kartu ir vaikus. Pavyzdžiui, sekmadienį einame pasivaikščioti į mišką, kurį čia šalia turime, pusryčius valgome ir arbatą geriame lauke“, – pasakojo Ramūnas.


Vanda ir Ramūnas pasakojo, kad sveikatą puoselėja ne tik namų sąlygomis, bet ir dažnai naudojasi Lietuvoje esančių sanatorijų sveikatinimo programomis bei teikiamais malonumais.


„Mėgaujamės baseinu, vandeniu, įvairiomis procedūromis, keliaujame pasivaikščioti į mišką“, – pasakojo Vanda.


Fizinės medicinos reabilitacijos gydytojas, psichoterapeutas, „Eglės sanatorijos“ direktorius medicinai Arvydas Balčius laidoje antrino Dešukų šeimai ir teigė, kad buvimas gamtoje žmogų gydo ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai.


„Turime suvokti, kad evoliucijos eigoje mes daugybę laiko praleisdavome tyrame ore. Būnant gryname ore, mus veikia oro sudėtis, tai yra – padidinta deguonies koncentracija. Taip pat mūsų organizmą veikia oro temperatūra, drėgmė, vėjo judėjimo greitis, saulės šviesa, kosminė radiacija. Tai sukelia mūsų organizmo atsakomąsias reakcijas ir padeda mums atkurti ryšį su gamta. Mes visi žinome, kad kai vaikas gimsta, reikia leisti jam pabūti gryname ore. Pačios mamos pastebi, kad tyrame ore vaikas darosi ramesnis, geriau miega, valgo, gerėja jo tiek psichinis, tiek motorinis vystymasis. Deja, kažkodėl praėjus tam tikram laikui, mes pasirenkame geriau leisti vaikui žaisti prie televizoriaus ekrano. Turime suvokti, kad tokiu būdu formuojame taip vadinamą „šiuolaikinių sergančių pastatų sindromą“, – dėstė gydytojas A. Balčius.


Gydytojas teigė, kad „sergančių pastatų sindromas“ smarkiai įtakoja mūsų emocinę ir fizinę sveikatą.


„Pastatai, kuriuose būname, yra nauji, puikūs, sandarūs, gerai sulaikantys šilumą, bet reikia nepamiršti, kad jie yra ir blogai vėdinami. Tai reiškia, kad nebelieka neigiamų aerojonų. Neigiami aerojonai nulemia mūsų savijautą, nuotaiką ir darbingumą. Ilgai leidžiant laiką uždaroje patalpoje pradeda džiūti akys, nosis, gleivinė, atsiranda galvos skausmai. Mes nebegauname gryno oro, neigiamų aerojonų“, – kalbėjo specialistas.


Medikas pastebėjo, jog atsiradę „sergančio pastato sindromo“ simptomai palengvėja ar visiškai pranyksta išėjus iš sandarių patalpų į gryną orą.


Gydytojas A. Balčius atkreipė dėmesį į dar vieną problemą, susijusią jau su modernia termoapranga, kuri tam tikrais atvejais gali nepalankiai veikti organizmą.


„Mes dažnai dėvime tokius rūbus, kurie mūsų organizmą absoliučiai atpratina reaguoti į aplinką. Šiuolaikiški drabužiai, kurie gerai sulaiko šilumą ir praleidžia drėgmę, neleidžia mūsų organizmui pasiekti tokių ribinių momentų, kada reikia įjungti adaptacines galimybes. Kuomet tokias galimybes mūsų organizmas įjungia, mes jį treniruojame. Gamtą mes turime suvokti visokią tam, kad suprastume kas yra blogas arba geras oras. Organizmas turi turėti kaip įmanoma platesnes prisitaikymo galimybes esant bet kokiam orui“, – apie aprangos žalą pasakojo gydytojas.


Kalbėdamas apie vaikų ir suaugusiųjų organizmo stiprinimą, specialistas įvardino ir sanatorijos naudą. Gydytojas pabrėžė, kad šiuolaikinės sanatorijos sveikatinimo galimybės leidžia imunitetą stiprinti visapusiškai.


„Vaikams atvykus į sanatoriją su tėvais, vaikai gali gauti visą eilę procedūrų, skirtų organizmo grūdinimui, sveikatinimui. Labai gerai yra šviesos terapija – bioptronas. Mūsų akys yra mūsų smegenys. Šviesa, spalvos, bangų ilgiai, naudojami procedūros metu, neša informaciją, kuri ir padeda mūsų organizmui ją apdoroti. Jos metu yra vystomi ir kuriami nauji neuronų ryšiai. Skirdami vaikams tokią procedūrą, mes stimuliuojame ir veikiame jų imuninę sistemą, reguliuojame specifinį ir nespecifinį atsparumą. Dar viena vaikams tinkanti procedūra –  haloterapija, dar kitaip vadinami druskų kambariai. Po tokių procedūrų vaikai tampa atsparesni peršalimo ligoms“, – pasakojo gydytojas.


Specialistas taip pat paminėjo, kad sanatorijoje organizmą stiprinti galima ne tik procedūrų metu, bet ir būnant jos teritorijoje lauke. Taip pat, anot gydytojo, nederėtų pamiršti, kad geriausias vaikų imuniteto stiprinimo būdas – tinkamas tėvų pavyzdys.


„Tėvelius kviečiame kartu su vaikais atlikti mankštas. Sanatorijoje yra sudarytos puikios galimybės pasivaikščioti bei būti gryname ore – yra puikūs takai, vaikų žaidimų aikštelės. Taip pat reikia nepamiršti, kad pati sanatorija yra miške. Norėčiau paminėti, kad vaikai ypatingai kreipia dėmesį į tai, ką veikia jų tėvai. Vaikai gyvena ir elgiasi pagal tėvų pavyzdį“, – kalbėjo gydytojas A. Balčius.

 

Sveikatos ir sveikos gyvensenos laida „Sveikas rytojus“ – ilgą darbo patirtį medicinos srityje sukaupusių 4 specialistų pokalbis su laidos žiūrovais apie geros sveikatos profilaktiką, gyvenimo būdo patarimus, naudingiausias ir aktualiausias medicinos, farmacijos aktualijas bei sveiko gyvenimo būdo puoselėjimą.


Ilgametė laidos vedėja gydytoja Irena Pivoriūnienė dalina laiko patikrintus sveikatos patarimus, plastikos chirurgijos specialistas, vienas iš „Fi Clinica“ įkūrėjų Vygintas Kaikaris pasakoja apie sveiką grožį, psichoterapeutas, „Eglės sanatorijos“ direktorius medicinai Arvydas Balčius kalba apie geros sveikatos profilaktiką, o grožio terapijos studijų dėstytoja, veido masažų instruktorė, „Fi Clinica“ grožio specialistė Ramunė Skurkienė pasakoja apie sveiko gyvenimo paslaptis bei gražios odos puoselėjimą.


„Sveikas rytojus“ – 12 val. per TV8 televiziją!


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis