Po skyrybų rūpintis vaiku turi abu tėvai

Skyrybų nulemti gyvenimo pokyčiai sukelia didelį stresą visiems šeimos nariams. Ypač stiprų sukrėtimą paliekant namus vienam iš tėvų patiria vaikai, kuriuos kamuoja daugybė jausmų: pyktis, nerimas, baimė, nuoskauda, kaltė. Ir, žinoma, skaudus praradimo jausmas, kuris griauna saugumo ir savivertės pamatus. Tačiau skirdamiesi tėvai nutraukia tarpusavio santykius, vaikas nepraranda nei vieno iš tėvų. Jis turėtų tai žinoti ir jausti, apgaubtas abiejų jam svarbių žmonių rūpesčio ir meilės. Be to, ir atsakomybė už vaiko gyvenimą tenka abiems tėvams. 

Abu tėvai vaikui nepakeičiami

Vaikui yra svarbūs abu tėvai, jis myli abu, nepaisant jų tarpusavio santykių, konfliktų ir bendrai gyvenant patirtų nuoskaudų. Suaugusiųjų nesutarimai ir jų sprendimas išsiskirti liečia tik juos, bet ne abiejų santykius su vaikais. Išsiskyrus tėvams vaiko emocinis ryšys nenutrūksta nė su vienu iš jų, jam svarbu bendrauti ir su mama, ir su tėčiu, jausti abiejų palaikymą. Kartu negyvenantis tėtis ar mama turėtų ne tik prisidėti prie vaiko išlaikymo, bet ir dalyvauti jo gyvenime.

Ne tik mama, kuri dažniausiai po skyrybų lieka gyventi su vaiku, bet ir tėvas yra atsakingas už vaiko gyvenimo sąlygas, auklėjimą ir emocinę raidą. Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse akcentuojama abiejų tėvų prievolė rūpintis savo vaikais. Nėra pateiktų sąlygų, kurioms esant, būtų galima atsisakyti šios savo pareigos. Vadinasi, tėvų pareigos yra visais atvejais vienodos – tiek gyvenant santuokoje, tiek ją nutraukus.

Mama ir tėtis atlieka savo funkcijas vaiko gyvenime, tad nereikia stengtis vienam iš jų perimti kito pareigas. Kai kurios besiskiriančios mamos perima tėčio funkcijas, tarsi garantuodamos vaikui, kad sugebės atlikti visas tėvystės pareigas. Kai kurie tėčiai stengiasi įtikinti vaiką, kad puikiai susitvarko be mamos pagalbos ir galima gyventi be jos. Tačiau joks tėvas neatstos mamos, ir jokia mama negali pakeisti tėvo.

Nutraukus santuoką abiejų tėvų pareigos vaikui išlieka

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2021 m. buvo įregistruota 16,8 tūkst. santuokų ir 7,8 tūkst. ištuokų. Susituokė 1,5 tūkst. (9,8 proc.) daugiau porų ir išsituokė 0,3 tūkst. (3,7 proc.) daugiau negu 2020-aisiais. 2021 metais 100 santuokų teko 46,6 ištuokos (2020 m. – 49,3). Tikslesnį santuokų ir ištuokų santykį parodo suminis ištuokų rodiklis pagal buvusios santuokos trukmę. Išlikus pastarųjų metų tendencijai, iš 100 susituokusių porų 36 išsiskirs. Taigi dar daugiau vaikų liks gyventi su vienu iš tėvų.

 

Teisininkas mediatorius Gintautas Bužinskas pažymi: „Civilinis kodeksas vienodai traktuoja tėvų atsakomybę savo vaikams tiek iki, tiek ir po skyrybų. Tėvo ir motinos teisės ir pareigos savo vaikams yra lygios. Tėvai privalo dorai auklėti ir prižiūrėti savo vaikus, rūpintis jų sveikata, išlaikyti juos, sudaryti palankias sąlygas visapusiškai ir harmoningai vystytis, kad vaikas būtų parengtas savarankiškam gyvenimui visuomenėje.“

Kartais nutinka taip, kad kerštaujant buvusiai antrai pusei stengiamasi įteigti vaikui, kad vienas iš tėvų yra blogas, apsunkinti jų santykius. Tačiau dėl to labiausiai nukenčia vaikas: tai sukelia daugiau sumaišties ir dar labiau komplikuoja vaiko gyvenimą. Prisitaikyti vaikui prie pakitusios gyvenimo situacijos padės gebėjimas susitarti, pasidalinti pareigomis. Abu tėvai turi stengtis, kad vaikai patirtų kuo mažesnę skyrybų traumą.

VšĮ „Vaikų ir paauglių socialinis centras“ direktorė Jurgita Pukienė akcentuoja: „Visus klausimus, susijusius su vaikų auklėjimu, sprendžia abu tėvai tarpusavio susitarimu, tai nurodyta ir Civiliniame kodekse (CK 3.165 str., 3 d.), nes vaiko saugumui ir ugdymui užtikrinti reikalingas tėvų bendradarbiavimas tarpusavyje ir su vaiku. Būtent todėl tėvai turi spręsti visus su vaiku susijusius klausimus taikiai, konstruktyviai aptarti vaiko poreikius, kartu negyvenančio tėvo ar motinos svarbą dalyvaujant vaiko auklėjime ir ugdyme, vaidmenis, atsakomybės pasidalinimo, bendravimo su vaiku, jo išlaikymo ir kitus klausimus.

Abiejų tėvų teisės ir pareigos savo vaikams yra lygios nutraukus santuoką, ją pripažinus negaliojančia ar tėvams gyvenant skyrium, taip pat nesikeičia ir vaikų teisės, ir tėvų pareigos vaikui. Tėvai privalo bendrauti su vaiku ir dalyvauti jį auklėjant, rūpinantis jo sveikatos priežiūra, teikti išlaikymą.“


Vaiko socializacijai, raidai ir ugdymui svarbūs abu tėvai

Kai kurie tėvai po skyrybų tik retsykiais susitinka su vaiku. Tačiau, vaiko akimis žiūrint, tikras tėvas ar mama yra tas žmogus, kuris visuomet šalia, kai jo prireikia. Sėkmingai vaiko socializacijai ir raidai reikia nuolatinių abiejų tėvų pastangų.

Abiejų tėvų dalyvavimas vaiko gyvenime po skyrybų, bendravimas su kartu negyvenančiu tėvu pozityviai veikia vaiką intelektualine, socialine ir emocine prasme. Situacija, kai vienas iš tėvų praranda ryšį su vaiku, sukelia jam liūdesį, agresiją, priešiškumą, nepasitikėjimą aplinka.

Todėl abiems tėvams verta pozityviai bendrauti vaiką liečiančiais klausimais, palikus nuošalyje tarpusavio konfliktus ir nuoskaudas. Vaikui svarbu jaustis reikalingam ir tėčiui, ir mamai, mylimam abiejų tėvų, žinoti, kad jie abu pasirūpins svarbiais jam dalykais.

Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai 2015 m. spalio–2017 m. birželio mėnesiais vykdė mokslo tiriamąjį projektą apie vyrų santykius su vaikais po skyrybų „Šeimos deinstitucionalizacijos iššūkiai vaikų gerovei: vaikų išlaikymas iširus tėvų partnerystei.“ Šio tyrimo rezultatai parodė, kad atskirai gyvenantys tėčiai ne itin aktyviai bendrauja su vaikais: „Lietuvoje maždaug kas ketvirtas skyriumi nuo vaikų gyvenantis tėvas susitinka su savo atžalomis bent kartą per savaitę, apie 40 proc. tai daro bent kartą per mėnesį. Tačiau net trečdalis su vaikais matosi rečiau, o 13 proc. nesusitiko nė karto per metus iki tyrimo pradžios. <…> 15 proc. vyrų teigia kasdien bendraujantys su vaikais telefonu, SMS ar Skype'u, dar 38 proc. tvirtina tai darą bent kartą per savaitę. Tačiau penktadalis tėvų net ir šiais būdais nepalaiko ryšių su vaikais.“

Tai, tyrėjų nuomone, turi neigiamų pasekmių ir vaikams, ir tėvams. Išanalizavę užsienio šalių tyrimų rezultatus projekto tyrėjai padarė išvadą, kad „po tėvų skyrybų ar partnerystės iširimo tėvystės santykių tęstinumas turi teigiamos įtakos vaiko socialinei, emocinei gerovei, jo akademiniams pasiekimams ir elgesiui."

 

Projektas, kuriuo siekiama padėti besiskiriančioms šeimoms

VšĮ „Vaikų ir paauglių socialinis centras” įgyvendina projektą „Paslaugų vaikams ir šeimoms krizinėse situacijose prieinamumo didinimas“. Projektą finansuoja LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Šiuo projektu siekiama prisidėti prie šeimų gerovės – teikiant vaikams ir tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą, išgyvenantiems skyrybų krizę, paslaugas ir pagalbos priemonių prieinamumą. Ypatingas dėmesys sutelkiamas vaikams, išgyvenantiems tėvų skyrybų krizę, jos poveikio mažinimui. Projekto metu numatoma teikti socialines, psichologines, teisines, edukacines paslaugas šeimoms. Taip pat prisidėti prie visuomenės sąmoningumo ugdymo santuokos nutraukimo neigiamo poveikio vaikams, tėvų elgesio šiuo periodu įtakos vaikui, vienodos tėvų atsakomybės už vaiką klausimais.


Teikiamos nemokamos paslaugos skyrybų krizę išgyvenančioms šeimoms:

·      teisininko konsultacijos;

·      psichologo konsultacijos; 

·      paramos grupių susitikimai;

·      socialinės konsultacijos, informavimo paslaugos;

·      mokymai.

 

Paslaugų teikimo vieta: Kalvarijų g. 131, Vilnius.

Kai kurios paslaugos gali būti teikiamos nuotoliniu būdu.


Būtina išankstinė registracija el. paštu projektai.vpscentras@gmail.com

informacija telefonu 8 686 85 697.

Paslaugos nemokamos, teikiamos iki 2022-12-31. 

Veiklos finansuojamos LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.




Užsakymo nr.: PT_78047

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis