Ką svarbu žinoti apie poros intymumą po gimdymo: gydytojo komentaras


„Iki gimdymo, ypač iki pirmojo vaiko, orgazmą jausdavau kone kiekvieną kartą. Dabar auginu dvi dukrytes, antrajai – eveik metukai, orgazmo nebejaučiu arba labai jau retą ir silpną. Kodėl jis dingo?“ – klausia pametinukių mama.

Laukti ar nelaukti. Daryti ką nors ar nedaryti nieko, nes gamta pati viską sutvarkys. Ar dar kada bus taip gerai, kaip buvo, ar jau niekada. Klausimų – milijonas, nes orgazmas seksualiniame poros gyvenime yra tas pats, kas gyvenimo laimė apskritai. Konsultuoja gydytojas seksologas Vitalijus Žukas.


Pirmas klausimas, kurį kabinete išgirstų pametinukių mama, būtų: „Ar sapnuojate erotinius sapnus?“ Jei į seksologo kabinetą ateitų vyras, išgirstų šiek tiek kitokį klausimą: „Ar būna savaiminės erekcijos?“ Jei vyrui būna savaiminės erekcijos, o moteris sapnuoja erotinius sapnus ir masturbuodamasi patiria orgazmą – vadinasi, fiziologiškai jie yra sveiki, hormonų sistema funkcionuoja gerai, todėl iškart atkrinta abejonės dėl tam tikrų ligų, kurios lemia seksualinius sutrikimus ar lytinę disfunkciją. Antras žingsnis – apsilankius pas ginekologą išsiaiškinti, ar nepakitusi lyties organų anatomija, nėra kitų bėdų, kurios trukdytų patirti orgazmą. 


Jei moterį apžiūrėjęs ginekologas pasako, kad viskas gerai, be to, moteris nevartoja vaistų, kurie blokuoja lytinį potraukį (raminamieji, antidepresantai) – vadinasi, anorgazmijos priežastys gali būti moters psichologija arba partnerių tarpusavio santykiai. Trečias žingsnis – psichoterapija.


Pasak gydytojo, jei moteris nejaučia potraukio, nebus ir orgazmo, nes jo neįmanoma atsieti nuo viso moters seksualinio ciklo. Jį sudaro potraukis, lytinis susijaudinimas, orgazmas ir po jo liekantys prisiminimai. Moteris, kuri nejaučia potraukio, labai sunkiai pajus orgazmą. Potraukį lemia genetika, t. y. organizmo hormonų pusiausvyra, psichoseksualinis moters vystymasis (jis ypač svarbus!), partnerystės sėkmė, vyro seksualiniai gebėjimai ir abiejų partnerių erotinis intelektas. Jei potraukio nėra, moteris gali susijaudinti per lytinį aktą, tačiau šitame ciklo etape viskas ir baigiasi: orgazmo ji nepasiekia. 


V.Žukas: „Yra daugybė moterų, kurios abejoja dėl savivertės, net jų sapnuose atsispindi, kad norėtų būti vyrai, konkuruoja su jais, slapta pašiepia ir pan. Tokios moterys negali, nemoka, nesugeba patirti savęs kaip moters, jų net motinystės instinktas yra užblokuotas. Jeigu negali „patirti“ savęs, ji negali patirti ir orgazmo.“ 


Svarbiau nei genetika

 

„Moters psichoseksualinis vystymasis yra ypač svarbus, nes per jį formuojasi moteriška tapatybė, ji susiformuoja arba... ne. Yra keturi etapai. Per vieną jų atitolstama nuo tėvo ir labai svarbu, kaip tai vyksta. Vaizdiniuose tėvas turi likti pozityvus, vyriškas, globojantis, bet šiukštu ne per daug. Svarbu, kad mergaitė nebūtų prie jo per daug prisirišusi, nedievintų jo. Pavojinga tapti tėčio princesyte, kurią jis liaupsina, garbina, bučiuoja ir glamonėja (žinoma, be jokių erotinių užuominų), trumpai kalbant, perdėtai myli. Jei tėčio ir dukters galvoje susiformuoja įvaizdis, kad tėvas yra lyg dievas. Tai pavojinga, nes partnerystei ji ieškos kaip tik tokio vyro. Tačiau tokio neras niekada, kitas vyras niekada neatstos tokio tėvo, moteris nesukurs gero lytinio ryšio. Psichoseksualinis mergaitės (moters) vystymasis lemia jos ateities lytinius santykius. Tai svarbiau net nei genetika.“


Orgazmų prisiminimai 


Kurį laiką po gimdymo moteris jaučia nuovargį, jai trūksta miego ir tai slopina potraukį, gebėjimą patirti orgazmą. Apskritai kurį laiką po gimdymo moters gyvenime nr. 1 yra kūdikis, kuriuo reikia rūpintis, o ne intymumas. Seksologas primena, kad pirmus du mėnesius net rekomenduojama neturėti santykių, leisti moteriai sugyti, atsigauti, apsiprasti su nauju vaidmeniu. „Jei partneris nedalyvauja moters ir kūdikio gyvenime, nepadeda jai rūpintis kūdikiu, toks jo elgesys trukdo ar net visiškai neleidžia atsinaujinti intymiems santykiams. Jei vyras atsiriboja, „dingsta“ buityje ar darbe, moteriai jis tampa nepatrauklus. Vyras turėtų leisti moteriai pailsėti, naktį keltis prie kūdikio, savaitgalį leisti jai išsimiegoti ir pan. Tai svarbu poros intymiam gyvenimui.“ 


Dar vienas svarbus veiksnys, lemiantis orgazmo sėkmę, yra prisiminimai, kurie lieka po lytinio akto. V.Žukas: „Jei orgazmas dažnas, po santykių moteris jaučiasi laiminga ir pasitenkinusi, formuojasi palanki būsimų lytinių santykių dominantė, mylėdamasi moteris būna atsipalaidavusi, nieko negalvoja, nelaukia, nesitiki, tiesiog mėgaujasi. Malonumai aplanko kaip tik tada, kai apie juos negalvojame – tokia yra taisyklė. 


Ir, priešingai, jei lytinius santykius lydi dažni nusivylimai, dažnos būklės su susijaudinimu, bet be orgazmo, formuojasi neigiama išankstinė būsimo lytinio akto nuostata. Tai blokuoja potraukį, šis trukdo susijaudinti, jei negali susijaudinti, nebus ir orgazmo.“


Mėgstate komplimentus?


Gimdymas neišvengiamai keičia moters lyties organus: praplatėja makštis, tarpvietės raumenys praranda tonusą ir pan. Taip nutinka praktiškai kiekvienai moteriai. Tačiau anatomiją galima atkurti. „Kėgelio pratimų (intymių raumenų mankšta – aut. past.) efektyvumas yra bemaž 100 proc. Juos rekomenduoju visoms moterims. Atliekant pratimus treniruojamos trys raumenų grupės. Orgazmo sėkmei, kokybei ir abiejų partnerių lytiniam pasitenkinimui ypač svarbi trečioji grupė, lavinant didėja makšties raumenų tonusas. Padidėjus makšties raumenų tonusui išsitampiusi makštis tampa tampresnė, geriau suspaudžia vyro varpą per sueitį. Vyrai apiberia komplimentais moteris, kurios per sueitį geba sutraukti makšties raumenis“, – moteris drąsina V.Žukas.


4 ne


Neretai koją lytiniam moters gyvenimui kiša atsakomybės jausmas, negebėjimas atsiriboti, „atsijungti“ nuo minčių apie vaikus, namus, darbus, kaip aš atrodau, kas dabar bus, patirsiu orgazmą ar ne, dabar, vėliau – kada? „Labai dažnai po kelių nesėkmingų, t. y. pasibaigusių be orgazmo, aktų moterys jau prieš būsimus lytinius santykius pradeda galvoti, kas bus, – sako pašnekovas. – Tokios mintys iškart blokuoja galimą lytinį potraukį. Vien galvojimas apie tai gali TAI sugadinti.“ Tokioms neatsipalaiduojančioms moterims seksologai rekomenduoja laikytis keturių taisyklių, kurios atrodo paprastos, bet nėra paprasta jas įgyvendinti. Tai yra keturi NE: neplanuoti, nelaukti, nesitikėti, nestebėti. Pasak V.Žuko, dabar yra orgazmo bumas, moterys desperatiškai siekia intymaus gyvenimo kokybės: „Spauda ir internetai rašo apie G tašką, daugybinius orgazmus, todėl atsiranda siekiamybė, o kartu ir nusivylimas: „O man nėra taip, kaip rašo...“ Lygindamasi, galvodama, kad kita moteris jaučia dažniau, stipriau nei aš, labai trukdote sau būti savimi su savo pačios potyriais. Reikia ne lygiuotis į kitus ar tai, kas parašyta, o leisti sau patirti save. Galvodamos trukdome mėgautis procesu.“


Daugiau gimdymų – geresnis O?


V.Žukas: „Teorija apie tai, kad kuo daugiau gimdymų, tuo moteris jaučia geresnį orgazmą, yra atgyvenusi. Anksčiau gimdymų skaičius rodydavo moters seksualinę patirtį, tačiau šiuolaikinės merginos seksualinį gyvenimą pradeda gana anksti, vos keturiolikos metų, taigi, iki gimdymo jau būna patyrusios n ir plius orgazmų, sukaupusios nemažai seksualinės patirties. Antra vertus, yra grupė tokių moterų, kurios po gimdymo sužydi, jaučiasi įvykdžiusios biologinę programą, realizavusios savo moteriškumą. Susilaukusios vaikų jos didžiuojasi savimi, išauga jų savivertė ir tai padeda joms dar labiau atsiskleisti kaip moterims. Šiuo požiūriu gimdymai paskatina seksualumą, nes subrandina moters moteriškumą, tarsi patvirtina, kad ji yra moteriška moteris. Tai padeda atsipalaiduoti, pasitikėti savimi ir labiau mėgautis.“ 


Erotinis intelektas


Kad įvyktų didysis O, svarbus ir partnerio elgesys. „Geras emocinis ryšys su partneriu ir aukštas erotinis intelektas – tai vieni svarbiausių veiksnių, lemiančių poros seksualinę sėkmę. Erotinis intelektas – tai gebėjimas suprasti savo ir kito norus, išreikšti juos ir žinoti, kaip juos patenkinti, gebėjimas suderinti savo jausmus ir poreikius su kito žmogaus jausmais ir poreikiais, įsijausti į kito žmogaus būseną, emocijas, mokėti paskatinti kito teigiamas reakcijas. Jei galvosime tik apie save ir savo kūną, nesuvoksime, kaip jaučiasi partneris ir ko jam reikia, nieko gero nebus. Iš dalies erotinį intelektą paveldime iš savo tėvų, t. y. kaip matėme juos bendraujančius, taip bendrausime su savo antrąja puse, tačiau, kaip ir IQ, erotinį intelektą galima (ir reikia) lavinti, ugdyti, auginti domintis, gilinantis, klausinėjant, bandant suprasti, pajausti, eksperimentuojant.“ 


Mažiau svarbios minutės 


Moters orgazmas priklauso ir nuo vyro gebėjimo turėti sėkmingą lytinį aktą. Moters orgazmui pasiekti gali nepakakti silpnokos vyro erekcijos ar labai trumpo akto. Antra vertus, pasak V.Žuko, jei ryšys su partneriu yra artimas ir labai geras, abiejų partnerių erotinis intelektas gan aukštas, geros glamonės ir minutės sueitis gali padovanoti net kelis orgazmus. Akto trukmė vaidina mažesnį vaidmenį, nei partnerių artumas ir gebėjimas suprasti vienam kitą.


V.Žukas: „Mokslininkai teigia, kad norint nuolat pasiekti pasitenkinimą reikalingas optimalus lytinių hormonų lygmuo, neišderinta nervų sistema, treniruoti tarpvietės raumenys, teigiama pasitenkinimo patirtis, emocinis ryšys su partneriu ir aukštas seksualinės savivertės lygmuo, tačiau, mano nuomone, svarbiausia vis dėlto – emocinis ryšys su 

partneriu.“ 


Skausmo baimė 


V.Žukas: „Jei gimdant buvo plyšusi tarpvietė, moteris gali bijoti skausmo prieš pirmus lytinius santykius po gimdymo. Net jei skausmui nėra jokio fiziologinio pagrindo, bet yra baimė, iš tikrųjų gali pradėti skaudėti. Paleidžiamas ydingas mechanizmas: prieš būsimą aktą moteris pradeda galvoti, kad gali skaudėti, tai trukdo susijaudinti, blokuojamas potraukis. Mintys apie galimą skausmą gali lemti vaginizmą – tai mėšlungiškai susitraukinėja vaginos ir tarpvietės raumenys, tai – nekontroliuojama ir skausminga.“ 


Gal operuotis? 


Nepatenkintoms lytinio gyvenimo kokybe ir pojūčiais reklama siūlo atnaujinti lyties organus, kai hialurono rūgšties suleidžiama į G tašką, lytines lūpas, taip pat makšties siaurinimo operacijas ir pan.


V.Žukas: „Teoriškai šios procedūros gali padėti ir kurį laiką padės, bet efektas yra laikinas. Kas bus po pusės metų? Nereikia sutelkti dėmesio į neesminius dalykus. Svarbiausia yra partnerystė ir erotinis intelektas, kiek išmanome apie savo ir partnerio jausmus, potyrius, norus, kaip gebame suprasti kitą, ar suprantame apie seksualinę techniką. Jei Kėgelio pratimai nepadeda, gali padėti operacija, tačiau ne taip svarbu, ar makštis yra siauresnė, ar platesnė, nes svarbiausia yra tai, kas yra mūsų galvoje.“ 


Kėgelio pratimai


Ką reikia daryti? Sutraukinėti makšties raumenis taip, tarsi norėtumėte į makštį kažką įsiurbti. Galima įsikišti pirštą ir stengtis makšties raumenimis jį suspausti. Rekomenduojama treniruoti ir kitas intymiųjų raumenų grupes: sutraukti juos taip, lyg stengtumėtės sulaikyti šlapimą, arba stangintumėtės, lyg ketintumėte tuštintis, bet nepasituštintumėte. Dėl šių pratimų gerėja kraujotaka dubens srityje esančiuose organuose, padidėja jautrumas receptorių, kurie atsakingi už orgazmą. Treniruojant visas šias raumenų grupes tam tikrais ciklais galima pasiekti labai gerus ir džiuginančius rezultatus. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis