Atsakome į klausimus. Pirmieji metai: odelė išsausėjo

Konsultuoja Antakalnio poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Renata Žemaitienė. Gydytojai pateikiame dažniausius, mamoms rūpimus klausimus.

„Auginu 8 mėn. sūnų. Prieš kurį laiką jo kojas, rankas ir užpakaliuką išbėrė rausvomis, pleiskanojančiomis dėmelėmis. Vaikas, būdamas nuogas, tas vietas įnirtingai kasosi, draskosi. Kas jam? Sūnus – nealergiškas. Kaip vaikui padėti, kaip tinkamai prižiūrėti odelę?“ Mama Rasa.


Jei mažylis tikrai niekam nealergiškas ir tai patvirtina gydytojo alergologo atlikti tyrimai, greičiausiai vaikučio oda šaltuoju metų laiku tiesiog išsausėjo. Sausa oda būna šiurkšti, nelygi, pleiskanojanti. Dažniausiai kūdikių ir mažų vaikų oda išsausėja kaip tik mamos išvardytose vietose: kojų, rankų, užpakaliuko srityje. Kartais išsausėjusių plotų gali atsirasti ir pilvuko šonuose, taip pat apie burną, ant skruostų. Kadangi sausa oda labai jautri, ją paprasta sudirginti, pažeisti. 


Kodėl oda išsausėja? Priežastys būtų kelios. Tai gali lemti kai kurios įgimtos ar įgytos odos ir kitos ligos, pavyzdžiui, atopinis dermatitas, žvynelinė, sutrikusi skydliaukės veikla ar cukrinis diabetas. Tačiau dažniausiai kūdikiams ir mažiems vaikams oda sausėja dėl sauso patalpų oro, jis – neatsiejama šildymo sezono dalis. Odą išsausinti gali ir temperatūrų kaita, stiprus vėjas, vasarą – saulė. Taip pat netinkami higienos įpročiai: per dažnos maudynės, per karštas vanduo, kai kurios skalbiamosios priemonės.


Sausą odą prižiūrėti nėra sunku. Mažylį reikia prausti trumpiau šiltu vandeniu, geriausiai – po dušu. Jei itin patinka vandens žaidimai, geriausia pirma mažyliui leisti kurį laiką pažaisti ir tik paskui išmuilinti prausikliais. Rekomenduočiau nenaudoti ir kempinių, vaikutį išmuilinti tiesiog ranka, o po maudynių odą švelniai nusausinti minkštu medvilniniu rankšluosčiu. Sausinti odą geriausia sukamaisiais judesiais, jokiu būdu netrinti. Po maudynių sausą odą būtinai reikėtų patepti specialiu, vaikams skirtu drėkinamuoju kremu ar losjonu. Tokia kosmetika dėl ypatingos savo sudėties užpildys raginio ląstelių sluoksnio tarpus ir neleis epidermiui išsausėti. Tiesa, universalaus, visiems tinkančio atsakymo, kokią priemonę pasirinkti, nėra. Kartais mamos pabando vieną, kitą, trečią kremą ar losjoną, kurį laiką stebi odą ir tik tada išsirenka tokią priemonę, kuris vaiko odelei tinkamiausia. Geriausiai dėl jos pasitarti su specialistu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis