Baseinas kūdikystėje: nuo kada ir kokia nauda?

Kineziterapeutas Vaidas Buterlevičius sako, kad išmintingas laikas kūdikius atvesti į baseiną – trys mėnesiai, o iki tol reikia daryti namų darbus – pratinti prie vandens namuose.

Jis atviras – anksti atvedus galima padaryti meškos paslaugą, jei mažylis išsigąs, o ir mama turėtų būti sustiprėjus po gimdymo. Taigi pirmaisiais mėnesiais „tobulas baseinas“ – namų vonia.


„Jau nuo mažų dienų galite pratinti sakydami „vienas, du, trys – neriam“ ir lengvai pūsti į veiduką, po šių žodžių užpilkite ant galvytės šiek tiek vandens, kad nubėgtų per veiduką. Skaičiavimas ir žodis „neriam“ būtini, kad kūdikis išmoktų sulaikyti kvėpavimą ir taip pasiruoštų nerti. Jei nedrąsu tai padaryti patiems, galima pasikonsultuoti su specialistu. Kūdikiai labai greitai vystosi, todėl skirtingam amžiuje reikėtų daryti atitinkamus pratimus“, – pataria specialistas.


Prieš atvedant mažylį į baseiną, rekomenduojama ilgiau būti vonioje ir, svarbiausia, nebijoti, mat vaikai puikiai jaučia tėvų baimes. Svarbu stebėti kūdikio reakciją, pačiam jaustis smagiai, išlaikyti žaidybinę maudynių formą. Trijų mėnesių mažiukai dar nėra praradę įgimto kvėpavimo sulaikymo reflekso, todėl neretai stulbina labai greitu nardymo rezultatu.


„Ypač palankiai plaukimas veikia besivystantį organizmą, suformuoja atitinkamą kūno laikyseną, teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo bei kitų sistemų darbą. Fiziniai pratimai vandenyje natūraliai stimuliuoja vaikų augimą ir vystymąsi. Plaukimas prieinamas nuo mažų dienų iki gilios senatvės“, – tvirtina kineziterapeutas. Net ir plaukimo rekordų nesiekiantys tėvai renkasi baseiną kaip smagią pramogą, puoselėjančią ir stiprinančią ryšį su atžala.


Plukdyti, nardinti ir plaukti


Plukdyti ir nardyti patariama nuo trijų mėnesių, o plaukti vaikas gali mokytis nuo ketverių metų. Pradinius plaukimo įgūdžius idealu būtų suformuoti iki šešerių.


„Kuo anksčiau vaikas išmoksta gerai plaukti, tai tuo anksčiau plaukimas daro teigiamą įtaką jo organizmui, tuo mažiau bus nelaimingų atsitikimų vandenyje, – tikina kineziterapeutas. – Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad anksčiausiai, be tėvų pagalbos, vaikai pradeda plaukti būdami trejų. Kada išmoks plaukti, priklauso nuo kiekvieno individualiai, taip pat priklauso ir nuo amžiaus, vyresni vaikai plaukti išmoksta daug greičiau.“ Kartą išmokęs plaukti, šio įgūdžio neprarasi, net jei keletą metų nebūsi plaukęs. Svarbiausia – nebijoti, tačiau visuomet reikia objektyviai apskaičiuoti savo jėgas ir galimybes.


„Svarbu, kad plaukimas nebūtų vien tėvų užgaida, o vaikas iš tiesų jaustų norą ir turėtų plaukikui tinkamas savybes – ištvermę, ryžtą ir pan.“, – teigia kineziterapeutas.


Vanduo ne sargdina, o gydo


Baseinas kūdikystėje tampa puikia grūdinimo forma. Nors dažnai tėvai šaltuoju sezonu atsisako vesti vaikus į baseiną bijodami peršalimo ligų, kineziterapeutas primena, jog baseino vanduo sustiprina, o ne susargdina.


„Plaukiant pakyla kūno temperatūra ir sunaikina virusus, o chloruotas vanduo dezinfekuoja nosies gleivinę ir neleidžia prasidėti slogai“, – pabrėžia V. Buterlevičius.


Plukdymas, nardymas ir plaukimas skatina mažylius greičiau vystytis, stiprina raumenis, todėl jie pradeda anksčiau sėdėti, stovėti, vaikščioti, būna aktyvesni už neplaukiojančius bendraamžius. Vanduo itin gerai veikia kūdikių emocijas, jie tampa ramesni, geriau miega, gerėja apetitas.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis