Žaidimai, kurie padeda vystytis kūdikio smegenims

Kol kūdikėlis vos kelių mėnesių, vienintelis ir pats geriausias „žaislas“ yra mama ir pačios artimiausios aplinkos žmonės.

„Kalbėdami apie žaidimus su tokiu mažyliu, mes akcentuojame ryšį ir bendravimą, o ne žaislus. Toks artumas tiesiog būtinas! Žaidimai yra nuolatinis jūsų kalbėjimas su kūdikiu, dainavimas ir šypsojimasis, veido mimikų demonstravimas, šokimas su mažyliu ant rankų“, – sako vaikų kūrybiškumo ugdymo studijos „Kuria vaikai“ vadovė Dovilė Preimontė.


Tokios veiklos nereikalauja specialaus laiko, tiesiog įsilieja į natūralią kūdikio dienotvarkę, pavyzdžiui, keičiant sauskelnes, maitinant ir t. t. Atrodytų, smulkmena, bet toks nuolatinis artimas bendravimas kuria gyvybiškai svarbų saugaus prisirišimo ir pasitikėjimo artimuoju jausmą. Tokia veikla padeda sparčiai vystytis smegenims, kurti naujas neuronų jungtis ir, žinoma, lavina vaiko kalbinę raidą bei kaupia žodyną.


„Nuo 6–9 mėnesių į žaidimus jau drąsiai galima įtraukti ir pačias įvairiausias saugias sensorinių žaidimų priemones, leidžiančias atrasti, pažinti, suprasti naujus pojūčius ir potyrius, tai, kuo kūdikis pažįsta ir suvokia aplink jį supantį pasaulį, vadinasi, mokosi. O geriausia tai, kad pačiam pažangiausiam, naudingiausiam ir veiksmingiausiam pojūčių lavinimui ir žaidimui nereikia brangių žaislų – namuose tokią žaidimų erdvę lengvai galima sukurti iš to, ką rasite savo virtuvėje. Dažniausiai tai bus įprasti maisto produktai, pateikiami ne kaip maistas, o kaip žaidimo priemonė", – mažas paslaptis išduoda vaikų kūrybiškumo ugdymo studijos „Kuria vaikai“ Šiaulių filialo vadovė Angelė Rekašienė.


Kadangi mažieji pirmiausia viską išbando pačiu svarbiausiu jiems – skonio – pojūčiu, toji priemonė saugi, ją galima drąsiai ragauti. Taigi kone visos jūsų virtuvėje esančios gėrybės gali tapti puikiausia visus vaiko pojūčius lavinančia priemone. Naudoti galima beveik viską: miltus, kruopas, krakmolą, žirnius, pupeles, makaronus, virtus spagečius, jogurtą. Didžiumą produktų galima paversti puikiomis sensorinių ir mažiesiems naudingų žaidimų priemonėmis.


Mamoms tereikia pasitelkti kūrybiškumą ir produktai virs vaiką lavinančiu žaislu. Jei tėvai ypač bijo, kad mažylis neužspringtų, derėtų rinktis tuos žaidimus, kurie šio pavojaus nesukels, pavyzdžiui, sensorinę manų kruopų dėžę, piešimą jogurtiniais dažais. Kūrybiškumo studijos atstovės tikina, jog nereiktų bijoti įvairių rūšių ir dydžių pupelių, žirnių ar kukurūzų, nes tai nepaprastai naudingos priemonės.


„Jums tereikia būti šalia ir atidžiai stebėti savo vaikelį, kad jam būtų saugu. Netrukus pamatysite, kokią didžiulę naudą smulkiajai motorikai, rankų ir akių koordinacijai, kūrybingumui, gebėjimui priimti sprendimus teikia tokie užsiėmimai“, – teigia A. Rekašienė.


Taip pat specialistės pataria namuose turėti dažų.


„Kol vaikas visai mažas, jų galima pasigaminti tiesiog iš jogurto ir maistinių dažų. Jie – saugūs kūdikiams, tad valgyti tokių dažų galės tiek, kiek norėsis, – pataria D. Preimontė. – Ūgtelėjusiems naudinga būtų turėti tikrų pirštukų dažų ar darželiams skirto guašo. Piešimas rankomis ar dideliais teptukais ugdo vaiko kūrybingumą, padeda išreikšti emocijas, nusiraminti, kompensuoja lytėjimo stoką.“ 


Kadangi šie užsiėmimai nėra švarūs, kartais tėvai baiminasi į juos įsitraukti. Kūrybiškumo studijos vadovės pataria: „Skirkite vieną savo namų kampelį. Jį apsaugosite popieriumi ar plėvele, ši problema bent iš dalies bus išspręsta, o jūsų mažylis kasdien stebins vis naujais įgūdžiais ir gebėjimais. Leisdami taip laisvai ir turiningai žaisti, pirmiausia pastebėsite, kad puikiai vystosi vaiko smulkioji ir stambioji motorika, rankų bei akių koordinacija, lingvistiniai įgūdžiai, plečiasi žodynas. Nors tai ir gyvybiškai svarbios savybės, bet tikrai ne vienintelės!“ 


Ugdomoji laisvo žaidimo galia didelė: vaikas nejučia įgyja daug daugiau ateities visuomenei svarbių savybių. Jis ugdo savarankiškumą, pasitikėjimą savimi, formuoja sprendimų priėmimo ir problemų sprendimo įgūdžius, laisvai ir saugiu būdu išlieja emocijas, „išžaidžia“ per dieną ar ilgesnį laiką susikaupusias įtampas ir problemas, modeliuoja situacijas, išlaisvina savo vaizduotę ir kūrybiškumą. Žaisdamas įgyja lankstumo ir situacijų kontrolės įgūdį. Kai toks žaidimas vyksta bendraamžių aplinkoje, jis tampa pačia geriausia socialinių santykių ir bendradarbiavimo įgūdžių mokykla.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis