Ką daryti, kai kūdikį užpuola sloga?

Labiausiai nuo slogos kenčia kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus, mat jie dar nemoka kvėpuoti pro nosį, o jeigu ši užsikimšusi, įkvėpti oro tampa labai sudėtinga. 

Sloga – tai būklė, kai padidėja sekrecija iš nosies, paburksta jos gleivinė. Kūdikis dėl to gali pradėti čiaudėti, sutrinka miegas. Dėl nosies gleivinės paburkimo ir gleivių sekrecijos kūdikis, jei nekvėpuoja pro nosį, negali žįsti. Slogą, pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytojos neonatologės, vaikų ligų gydytojos Nijolės Vezbergienės, dažniausiai sukelia įvairūs virusai, o naujagimiai ir kūdikiai dažniausiai suserga po kontakto su kitais sloguojančiais šeimos nariais.


Kad būtų mažiau rizikos užsikrėsti sloga, medikė pataria, esant padidėjusiam sergamumui virusinėmis infekcijomis, vengti su kūdikiu lankytis parduotuvėse, rečiau vaikščioti į svečius, nekviesti jų į namus, ypač pirmaisiais mažylio gyvenimo mėnesiais. Suslogavusiam kūdikiui būtina valyti nosį kaskart, kai pastebime, jog jis nebegali laisvai kvėpuoti, taigi, keliolika ar net keliasdešimt kartų per parą. Kol iš nosies teka vandeningos išskyros, jas reikia išsiurbti siurbtuku, na, o sekretui sutirštėjus, suminkštinti jį, į nosį įpurškus jūros vandens arba fiziologinio tirpalo, ir tada išsiurbti.


„Nosies gleivinė pati išskiria truputį sekreto, kurio paskirtis yra apvalyti nosį nuo su įkvepiamu oru patenkančių smulkiausių dulkelių. Valant nosytę, galime ištraukti skystų gleivių. Jei nėra kitų slogos požymių, tai normali sekrecija, kad apsivalytų nosis. Jei aplinkos oras yra sausas, sekretas pridžiūsta ir kūdikiui sunkiau kvėpuoti. Išsiurbti iš nosytės galime tik tą sekreto dalį, kuri yra prie šnervių, negiliai. Sudžiūvusio sekreto nei vatos suktukai, nei siurbtukas neišvalo. Tada kūdikiai kvėpuoja su garsu, lyg karkia. Visgi kūdikiai gali garsiai kvėpuoti ne tik dėl užsikišusios nosytės, bet ir dėl siaurų kvėpavimo takų (amžiaus normos ypatumų). Kūdikiui augant, auga ir jo kvėpavimo takai“, – sako N. Vezbergienė.


Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau - tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!


Anot jos, žiemą, šildymo sezono metu, patalpų oras labai išsausėja. Oro drėkikliai ne visada efektyvūs, todėl reikia kuo dažniau vėdinti patalpas, kuriose būna mažylis, daugiau laiko praleisti gryname ore, nes lauke susitraukia nosies gleivinė ir kvėpavimas pro nosį palengvėja. Jei oras patalpoje sausas, nosytę drėkinkite, plaudami jūros vandeniu 3–4 kartus per dieną.


Sloguojantį kūdikį daugiau laikykite vertikalioje padėtyje – nešiokite stačią, o guldydami pakelkite galvūgalį. Mat vertikalioje padėtyje gleivės lengviau išteka iš nosies – gulinčiam kūdikiui jos nuteka į nosiaryklę, erzina gleivinę ir sukelia kosulį. Jei kūdikis žindomas, galima žindyti, priglaudus prie krūtinės, vertikaliai. Tačiau prieš žindymą reikia gerai išvalyti nosytę.


Sloguojantis kūdikis gali norėti valgyti dažniau, o prie krūties išbūti trumpiau. Ligoniuko kambaryje neturi būti per šilta. Kambario temperatūra turėtų būti apie 20 laipsnių, nes nuo vėsaus oro mažiau burksta nosiaryklės gleivinė. Jei mažylis nekarščiuoja, net ir sloguojantį jį vežkite į gryną orą. Jei lauke temperatūra ne žemesnė nei 5–7 laipsniai šilumos, sloguojantį kūdikį galite migdyti balkone. Lašus į nosį gydytoja pataria lašinti tik tuomet, jei kūdikis negali užmigti dėl sutrikusio kvėpavimo pro nosį arba visiškai negali žįsti, ir – labai svarbu – tik gydytojo paskirtus.


Naujagimiams ir kūdikiams dėl jų anatominių ir imuninių savybių sloga gali komplikuotis. Jei yra komplikacijų, išskyros tampa geltonai žalios, tai reiškia, kad prisidėjo bakterinė infekcija. Sloga gali komplikuotis į vidurinės ausies uždegimą, akies junginės uždegimą, apatinių kvėpavimo takų ligas (laringitą, bronchitą, plaučių uždegimą). Jei kūdikis sukarščiuoja, yra vangus, irzlus, atsisako žįsti, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. 


Svarbu išsimiegoti


Sloguojančiam mažyliui labai svarbu kokybiškai išsimiegoti, mat poilsis irgi yra tarsi vaistas. Tačiau slogos sukeliamas kosulys tiek vaikus, tiek suaugusiuosius labiau vargina naktį nei dieną. Taip yra todėl, kad dieną vaikas daugiau juda ir dalį sekreto tai nuryja, tai išpučia. Negana to, dieną jis yra vertikalioje padėtyje. Naktį, kai guli horizontaliai, sekretui patogiau tekėti į gerklę, o ne pro nosį lauk, priteka to sekreto ir vaikas pradeda kosėti.


Jei mažylis kosi, norint palengvinti jo būklę naktį, reikėtų, kad viršutinė kūno dalis nuo liemens būtų pakilusi maždaug 30 laipsnių kampu. Tad reikėtų arba padėti dvi pagalves, arba pagalvę ar rankšluostį pakišti po čiužinuku – tada pagerėja sekreto nutekėjimas ir vaikas miega daug ramiau.


Net kūdikių miegas tuo metu, kai jie sloguoja, kai pasireiškia rinofaringitas, guldant 30 laipsnių kampu, yra žymiai produktyvesnis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis