5-8 mėn. kūdikio raida: kineziterapeutė pataria, ką ir kaip lavinti


Konsultuoja kineziterapeutė Tatjana Matekonis:


5–6 mėnesiai: šiame amžiuje kūdikis jau sąmoningai barškina barškutį, visu delnu ima smulkesnius daiktus, perima iš vienos rankos į kitą. Mažyliui patinka žaislai, kuriuos lengva laikyti rankoje ir įsikišti į burną. Judantys, keičiantys spalvą ar skleidžiantys garsą žaislai šio amžiaus kūdikiams kelia didžiulį susidomėjimą. Jie puikiai skiria, iš kur sklinda garsas, ir pasuka galvytę. Ankstesniais mėnesiais išlavinti judesiai tobulėja, tampa vis labiau koordinuoti. Mažyliai pradeda verstis nuo nugaros ant pilvo. Kartais jau ir nuo pilvo ant nugaros.


Gulėdamas ant pilvo, kūdikis išlaiko savo kūno svorį ant ištiestų rankyčių, juda ratu apie savo ašį. Kai kurie pereina į padėtį ant keturių ir bando sūpuotis, perkeldami kūno svorį nuo rankų ant kojų. Šešių mėnesių kūdikį galima po truputėlį pradėti sodinti. Kojyčių atrama tampa vis stipresnė. Šešto mėnesio pabaigoje statomas kūdikis jau remiasi visa pėda. Dauguma tokio amžiaus vaikų ima šliaužti.


Naudingi patarimai: vis dažniau pažaiskite „sėdam ir gulam“. Trumpam pasodinkite ir vėl paguldykite. Leiskite mažyliui atsiremti į pagrindą pėdomis – turite jausti jo atsirėmimą ar net atsispyrimą. Vis daugiau laiko leiskite kūdikiui būti ant grindų. Ten jis bus saugus ir galės laisvai bei nevaržomai judėti. Žaislus stenkitės dėti toliau nuo mažylio – taip skatinsite judėti ir jų siekti. Šiame raidos etape vaikučiai stebi, smalsauja, siekia pagriebti juos dominančius daiktus, todėl lavinimas nukreipiamas į įdomius buities daiktus, kurie ne tik skirtingų formų, bet ir skirtingų tekstūrų, spalvų. 


Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau - tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!


7–8 mėnesiai: tokio amžiaus kūdikiai aktyvūs, judrūs, o judesiai ir padėtys labai įvairios ir gana individualios. Mažyliai vartosi nuo nugaros ant pilvo ir atgal, sukasi apie savo ašį, sėdi, stovi ant keturių, bando ropoti, atsisėsti ar net atsistoti. Mažyliai įvairiai bando savo kūno judėjimo galimybes, tyrinėja aplinką ir save, domisi žaislais, stebi žmones ir noriai bendrauja. Vaikas, gulėdamas ant nugaros, jau liečia savo kojytes, kiša jas į burną, liečia visą savo kūnelį.


Stovėdamas ant keturių, mažylis jau gali paimti viena ranka žaislą, o kita ranka remtis į pagrindą. Atsiranda erdvės, jutimų, atstumo ir daikto svorio suvokimas. Vaikas pradeda griebti kitaip – daiktus bando imti nykščiu ir likusiais pirštais. Šio amžiaus kūdikiai labai mėgsta mėtyti jiems į rankas paduotus daiktus. Iš sėdimos padėties kūdikis jau geba pereiti į padėtį ant keturių. Kai kurie 8 mėnesių kūdikiai jau gali atsistoti, įsikibę į baldus. Šiuo tarpsniu vaikučiai vis mažiau nori būti horizontalioje padėtyje.


Naudingi patarimai: suteikite vaikui galimybę laisvai judėti. Leiskite kibtis į baldus ir bandyti stotis. Padėkite ir pamokykite keisti padėtis. Nepamirškite ir smulkiosios motorikos lavinimo. Kadangi pirštų judesiai tampa vis tobulesni, leiskite imti smulkesnius daiktus, juos dėlioti iš vienos vietos į kitą. Statykite mažylį ant keturių ir pasiūbuokite jo kūneliu. Norint, kad vaikas pradėtų remtis rankytėmis, jas pastiprinti gali padėti terapinis kamuolys.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis