Pirmi metai. Kada sodinti?

Atkeliavus į pasaulį pirmagimiui, tėvai tarsi darkart išgyvena savo vaikystę. Tik šįkart brandžią. Stebėdamas atžalas iš šono, dažnas prisimena arba tėvų ima klausinėti, kokiame raidos etape jis pats ką pradėjo daryti. Tėvai papasakoja, kaip kamšė mažylį pagalvėmis ir mokė sėdėti. Reikėtų nepamiršti, kad ir mūsų tėvai, mus augindami, darė klaidų, tad jeigu močiutė nepasiruošusį sėdėti mažylį priverstinai sodins, vėliau gali kilti rimtų problemų. Kineziterapeutai rekomenduoja, kad fizinės raidos etapuose geriau neskubėti ir išlaukti momento, kuomet vaikas iš tiesų jau yra pajėgus atlikti tam tikrus veiksmus.


Konsultuoja kineziterapeutė Ernesta Godliauskienė


Požymiai, kad jau laikas


Dažniausiai kūdikį turėtume pradėti sodinti maždaug nuo pusės metų amžiaus. Jei norite pamėginti anksčiau, tai paklaida gali būti iki poros savaičių, tačiau 4 ar 5 mėnesiai tikrai nėra tinkamas amžius versti mažylį sėdėti. Tokio amžiaus kūdikiai atsisėda dviem būdais – pavirsdami ant šono ir atsistumdami nuo žemės su ranka arba iš keturpėsčios padėties. Tėveliai, kurie džiaugiasi, kad jų mažyliai patys atsisėda gultuke arba traukdamiesi, įsikibę į tėvų pirštus, turėtų žinoti, kad tai nėra laikoma atsisėdimu. Nustebsite, tačiau vaikai išmoksta tiesiai atsisėsti tik apie trečiuosius gyvenimo metus, kuomet visiškai sustiprėja jų pilvo raumenys.


Pradėti sodinti kūdikius galima, jeigu...

§ Sugeba apsiversti nuo nugaros ant pilvo ir atgal;

§ Geba abi kojas pritraukti prie burnytės;

§ Gulint ant pilvo pavyksta pakelti galvą, žvalgytis ir pasikelti ant ištiestų rankų;

§ Pasodintas sėdi tiesiai ir gerai koordinuoja galvos judesius.


Vienas iš tėvų yra šalia nuolat, todėl šiuos požymius pastebėti nesunku. Jei bent vieno iš jų nėra, verčiau luktelėkite ir neskubėkite. Vis dėlto jeigu labai smalsu ir nekantru, tokio amžiaus mažylis beveik kas mėnesį susitinka su prižiūrinčiu pediatru. Paprašykite jo įvertinti vaiko pasiruošimą sėdėti. O jei jam kils abejonių, būsite tikslingai nusiųsti pas ankstyvosios raidos įvertinimo specialistus.


Kada skambinti pavojaus varpais?


Nereikia nerimauti, jei vos suėjus 5,5–6 mėnesiams kūdikis nesėdi stabiliai ar negeba atsisėsti. Jei mažylis vystosi sklandžiai, šiam judesiui išlavinti mažylis turi nemažai laiko. Stebintys kūdikių raidą specialistai teigia, kad šis etapas gali užtrukti net keletą mėnesių, nes įprastai tik 9–10 gyvenimo mėnesį sėdėjimas stabilizuojasi, kūdikis geba savarankiškai atsisėsti ir šiek tiek išsėdėti.   


Tuo tarpu 7–8 mėnesiais kūdikis mokosi pereiti į sėdimą padėtį, tačiau jo sėdėjimas dar gali būti nepakankamai stabilus. Visi šie atvejai yra normalūs raidos etapai ir neturėtų tėvams kelti nerimo. Vis dėlto, jeigu abejojate, vertėtų pasitarti su specialistu.


Kodėl negalima anksčiau?


Pasitaiko, kad tėveliai džiūgauja, jog mažylis štai ir 4 mėnesių jau toks stiprus, kad pats pasėdi. Kartais įsiveldami į varžytuves „Mano vaikas jau gali“ tėvai visomis išgalėmis bando jį pasodinti, pasitelkdami pagalves ar kitas priemones. Vis dėlto, vertėtų nepamiršti kelių svarbių raidos etapų: kūdikiui gulint ant pilvo formuojasi jo kaklinis stuburo linkis, pradėjus sėdėti – krūtininis stuburo linkis, o kai jau mažylis savarankiškai stovi – juosmens stuburo linkis. Bandymas vaiką pasodinti anksčiau laiko gali iššaukti laikysenos pakitimus vėlesniame amžiuje. Svarbiausia suprasti, kad tai ne lenktynės ir ne varžytuvės. Šiuo atveju, posakis „kas pirmesnis, tas gudresnis“ – netinka, o laimi tas, kuris išmintingai lukteli. Jeigu kūdikis vieno ar kito veiksmo atlikti negeba, pirmiausia rekomenduojama kreiptis į specialistus, galinčius pamokyti, kaip taisyklingai atlikti judesius, ir tik tuomet pradėti kūdikį mokyti atsisėsti ir sėdėti.


Kaip pastebėti, ar vaikui reikia pagalbos?


Jei kūdikis yra pasiruošęs (maždaug nuo 5,5–6 mėnesio), pradėkite jį sodinti. Tiesa, prieš tai darydami, tėvai turėtų įvertinti, ar mažylis nepatiria tam tikrų fizinių sunkumų:

§ nesiverčia nuo nugaros ant pilvo ir atvirkščiai;

§ negeba pasėdėti bent kelias sekundes remdamasis delnais į pagrindą;

§ neišguli ant šono;

§ pasodintas nesiremia rankomis į priekį arba į šonus ir verčiasi atgal;

§ kojas ar rankas laiko įtemptas;

§ prastai kontroliuoja galvą;

§ neišguli ant pilvo savarankiškai, laikydamas galvą bent 20 minučių;

§ neatsikelia ant ištiestų rankyčių;

§ nesisuka aplink savo ašį.


Šie požymiai rodo, kad kūdikis nėra pasiruošęs mokytis sėdėti ir atsisėsti, todėl jei pastebite bent vieną iš požymių kūdikiui sulaukus 5,5–6 mėnesių amžiaus, geriau pirmiausia pasitarkite su kineziterapeutu ar raidos specialistu, o mokymo sėdėti laiką pavėlinkite.


Patogu, bet kenkia


Vis labiau populiarėjantys gultukai, kaip ir visi daiktai, turi privalumų ir trūkumų, apie kuriuos privalu žinoti tėvams dar iki gimstant mažyliui. Gultukai yra skirti naudoti nuo gimimo ir dažnai yra įtraukiami į privalomų ir praktiškų daiktų, kuriuos būtinai turi įsigyti kūdikio besilaukiantys tėveliai, sąrašą. Kuo gultukas yra naudingas? Dažniausiai nurodomas pagrindinis kriterijus – gultuko suteikiama laisvė, t. y. tėveliai turės neįkainojamo laiko atsipūsti ar nuveikti reikalingus buities darbus be kūdikio ant rankų. Vis dėlto, reikėtų neužmiršti ir atkreipti dėmesį, jog ši priemonė dažnai naudojama nesilaikant rekomendacijų. Ne kartą yra pasitaikę, kad kūdikis guldomas į gultuką per anksti, t. y. nuo pat gimimo (iš tiesų gultukas gali būti naudojamas ne anksčiau 2–3 mėnesiais, kuomet kūdikis jau visiškai išlaiko galvą).


Nemigdyti gultuke


Tėvai kartais užmiršta ir pajautę gultuko teikiamą komfortą leidžia vaikui ten užmigti ar užsibūti per ilgai (nepertraukiamai gultuke mažylis gali būti ne ilgiau nei 15–30 min, o per dieną – ne ilgiau nei 2 val.). Jokiu būdu negalima mažylio migdyti gultuke. Reikia įsiminti, jog neteisingai naudojama priemonė gali sukelti nemažai žalos vaiko sveikatai. Labai dažnai stebiu vaikus gultukuose su „supimo“ funkcija. Tėveliai džiūgauja: „šaunuolis išmoko siūbuoti“, „koks stiprus“ ir panašiai, o aš galiu drąsiai teigti, kad džiaugtis nėra kuo. Ypač liaupsinami bei plačiausiai parduodami yra „Babybjorn“ gultukai su spyruokliuojančia dalimi. Deja, tokios rūšies gultukai kūdikiui sukelia per didelę stimuliaciją (hiperstimuliaciją).


Ne priešas, bet ir ne draugas


Nuo pat gimimo ir nuolat vaiką laikant gultuke, ateityje gali kilti stuburo formavimosi problemų, laikysenos sutrikimų. Moksliniuose šaltiniuose taip pat nurodomos ir kitos dėl neteisingo gultuko naudojimo atsirasti galinčios pasekmės:

§ dėl dažnos gulimos padėties susiformavusios plokščios, išgulėtos vietos galvoje;

§ įvairūs emociniai sutrikimai;

§ hiperaktyvumas;

§ didesnis irzlumas;

§ elgesio sutrikimai;

§ ypač dažnai stebimas sukrėsto kūdikio sindromas (vaikui pasireiškia antrais gyvenimo metais);

§ ilgainiui vaiko ieškomi būdai, kaip save stimuliuoti.

Kaip atrodo vėlesnis stimuliavimas:

§ rankų, pirštų čiulpimas vyresniame, nei 1,5 metų, amžiuje;

§ dažnas kūno trūkčiojimas;

§ vis dažniau suspausti kumščiai.


Gultukas nėra priešas, tačiau draugu jo vadinti taip pat neturėtume. Gultukas turi būti naudojamas tik kaip kelių valandų per dieną pagalbininkas mamoms – pietaujant, tvarkant namus, gaminant valgį ar maudantis duše. Naujovės yra gerai, tačiau niekas neatstos geriausio aktyvaus kūdikio vystymosi laiko ant kieto pagrindo ar manieže, kuris pravartus mokantis verstis, sėdėti, šliaužti, ropoti ir eiti bei neskatina raidos atitolimo nuo normų.


Mankštos įtaka sėdėjimui


Mankšta reikalinga kiekvienam vaikui, nesvarbu, ar vaikas turi sutrikimų ar neturi, nes judėdami vaikai sąveikauja su aplinka, mokosi įvairių judesių, tarp jų ir sėdėjimo, ir aktyvaus bandymo atsisėsti. Tiesa, anksčiau atsisėsti nėra tikslinga, kur kas svarbiau stebėti kūdikio raidos etapų kaitą palaipsniui ir išmokti sėdėti bei atsisėti tuomet, kai kūdikis yra išmokęs atlikti iki tol labai svarbius judesius, kurie padeda paruošti stuburą ir atitinkamas raumenų grupes. Reikėtų nepamiršti, kad bet kokia pagalba kūdikiui turi būti specialisto, o ne močiučių rekomenduota. Jums pageidaujant kineziterapeutai gali patarti ir rekomenduoti pratimus, kuriuos atlikdami su vaiku saugiai ir darniai paskatinsite jo fizinę raidą, nepakenkdami jo stuburui.

 


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis