Ryšys tarp motinos ir vaiko dar stipresnis, negu manyta

Daugelis sutiktų su teiginiu, kad ryšys tarp motinos ir vaiko nėštumo periodu - tai tvirčiausias įmanomas du žmones siejantis ryšys.

Nėštumo metu moteris su kūdikiu susieta tiek fiziškai, tiek ir psichologiškai, o vaikas nuo jos priklausomas visomis - maitinimosi, kraujotakos, šilumos - prasmėmis. Žinoma, kūdikiui gimus šis ryšys vis dar stiprus, tačiau laikui bėgant jis silpsta, kol galiausiai vaikas tampa savarankišku visiškai atskiru žmogumi.

Ar tikrai taip ir yra? Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad glaudus motiną su vaiku siejantis ryšys galimai nedingsta po gimdymo. „Plos one" mokslo leidinyje paskelbti tyrimo rezultatai rodo, kad, vyriškų lytinių ląstelių aptinkama moters smegenyse kartais praėjus net dešimtmečiams po gimdymo, rašo inhabitots.com. Kadangi moters organizme paprastai yra tik X chromosomos, vadinasi, vyriškosios ląstelės į jos kūną galėjo patekti tik vienu būdu - per vyriškos lyties kūdikį, kurio ji laukėsi.

Mokslininkai tikina, kad tam tikru nėštumo momentu vaisiaus DNR ir ląstelės gali įveikti hematoencefalinį barjerą ir galiausiai atsidurti motinos smegenyse. Taip pat mokslininkai tikina išsiaiškinę, kad vyriškos lytinės ląstelės į moters smegenis patenka ganėtinai dažnai (aptinkamos 67 proc. moterų smegenyse), o jau patekusios į smegenis pasiskirsto skirtingose jų dalyse. Maža to, šios į smegenis patekusios ląstelės ten pasilieka. Tyrimas parodė, kad kai kuriais atvejais šios ląstelės moters smegenyse lieka visam gyvenimui.

Nėra visiškai aišku, kodėl vyriškos lytinės ląstelės atsiduria moters smegenyse, tačiau šį tyrimą atlikę mokslininkai tikina, kad ląstelės į smegenis patenka tada, kai moteris laukiasi vyriškos lyties vaiko. Taip pat šių ląstelių moterų smegenyse aptinkama nėštumui nutrūkus dėl įvykusio persileidimo ar atlikto aborto.

Mokslininkai daro prielaidą, kad gali būti ir kitų priežasčių, dėl kurių moters smegenyse aptinkama vyriškų lytinių ląstelių. Pavyzdžiui, galbūt tai susiję su vyriškos lyties dvyniu, vyresniu broliu ar atlikus kraujo perpylimą. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad vyresnių Alzheimeriu sergančių moterų smegenyse vyriškų lytinių ląstelių aptikta kur kas rečiau. Maža to, nustatytas ryšys tarp šių ląstelių buvimo ir mažesnės smegenų vėžio rizikos. Teoriškai į moters smegenis patekusios sūnaus ląstelės turėtų teigiamai veikti jos sveikatą, tačiau mokslininkai pabrėžia, kad būtina atlikti daugiau tyrimų tam, kad būtų galima įvertinti teigiamą poveikį ar galimas problemas dėl šio ryšio tarp motinos ir sūnaus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis