Kaip tinkamai išvalyti nosį sloguojant: pataria gydytoja

Virusinėmis kvėpavimo takų ligomis mažieji serga ne tik šaltuoju metų laiku. Dažniausiai juos vargina sloga, gerklės skausmas, kosulys, pakilusi temperatūra.

Kur kas rečiau suserga tracheitu, bronchitu ar plaučių ligomis. Susirgęs kūdikis ar mažas vaikas tampa irzlus, nenoriai valgo. Ką daryti, kad užklupus ligai vaikai pasveiktų kuo greičiau? 3 taisyklės, jei jūsų vaiką užklupo sloga.

Konsultuoja VšĮ VL VUL Santariškių klinikų filialo pulmonologijos ir imunologijos skyriaus gydytoja pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.


1 taisyklė: išvalykime nosį


Sloguojančiam mažyliui svarbiausia gerai išvalyti nosytę. Kūdikiui iki 6 mėn. amžiaus sloga yra pati didžiausia liga, nes jis dar nemoka kvėpuoti per burną ir suslogavęs negali gerai kvėpuoti. Kūdikiui būtina išsiurbti sekretą iš nosytės kaskart, kai pastebite, kad mažiukas nebegali gerai kvėpuoti (kad ir keliolika ar keliasdešimt kartų per parą).


Kol iš nosytės teka tik „vandenukas", pakanka ištraukti jį siurbikliu, sukietėjusį sekretą reikia pirma suminkštinti į nosį įpurškus jūros vandens arba fiziologinio tirpalo ir tada išsiurbti.


Tėvai nosies higienai skiria per mažai dėmesio, neretai galima pamatyti net ir gatvėje apsisnarglėjusių mažylių. Kad geriau įsivaizduotumėte, kaip jaučiasi sloguojantis vaikutis (iki 1,5-2 m. amžiaus jis dar nemoka pasakyti, kad jam labai blogai), pabandykite užspausti sau nosies šnerves ir kelias minutes pabūti nekvėpuodami per nosį. Tai labai nemalonu, todėl suslogavę ir prakvėpuoti negalintys mažyliai yra nervingi, neramūs, atsisako valgyti ir gerti, nes tuo metu, kai valgo ar geria, negali kvėpuoti.


Svarbu žinoti, kad tas sekretas, kuris neišteka į išorę, suteka vaikui į gerklytę ir jis pradeda kosėti vadinamuoju gerkliniu kosuliu, kuris, beje, labai erzina vaiką. Daugelis tėvų kreipiasi dėl tokio gerklinio vaiko kosulio, kuris praeina tada, kai jam gerai išvaloma nosytė ir sulašinami nosies lašiukai.


2 taisyklė: tinkamai sulašinkime nosies lašus


Labai dažnai tėvai nemoka tinkamai sulašinti nosies lašiukų. Kūdikiui prieš lašindami nosies lašus išsiurbkite nosytę, vyresnio vaiko paprašykite, kad ją gerai išsipūstų ir dar praplaukite nosies landas jūros vandeniu arba fiziologiniu tirpalu. Tinka ir mineralinis vanduo, kurio reikėtų įtraukti į švirkštą be adatos ir sušvirkšti į abi nosies landas.

Jeigu naudojate jūros vandenį, į kiekvieną nosies landą įpurkškite jo po 2-3 kartus. Tuomet vaikutis turėtų dar kartą išsipūsti nosį ir jau galima lašinti nosies lašus.


Prieš purkšdama jūros vandenį ar fiziologinį tirpalą paguldykite kūdikį taip, kad viršutinė kūno dalis būtų aukščiau, kitaip tariant, jis turėtų būti pusiau sėdimąja padėtimi. Vyresnis vaikas gali stovėti arba atsisėsti. Gulinčiam be pagalvės vaikui į nosį vandens nupurkškite, nes vandenukas gali nutekėti į ausytes ir sukelti jų uždegimą.


Jūros vandeniu ar fiziologiniu tirpalu nosytę galima valyti tiek kartų per dieną, kiek reikia (15-25 kartus), o nosies lašus jau reikia lašinti pagal gamintojo nurodymus. Dažniausiai jie naudojami 3-4 kartus per dieną ir ne ilgiau negu savaitę, retesniais atvejais - iki 10 d. Nosies lašai, jei piktnaudžiausime, gali sukelti vaikui lėtinę slogą ir negrįžtamus nosies gleivinės pokyčius.


3 taisyklė: to niekada nedarykime


Liaudiškos priemonės slogai gydyti kūdikiams ir mažiems vaikams netinka. Dažnai tėvai sulašina mažyliui į nosytės landas česnako, alijošiaus, varnalėšos sulčių. Visos šios priemonės suerzina nosies gleivinę, kuri yra be galo jautri, ir sukelia jos uždegimą. Tuomet tenka gydyti ne tik slogą, bet ir nosies gleivinės uždegimą.


Patarimas žindyvei: žindykite sloguojantį mažylį taip, kad galvytė būtų aukščiau už liemenį, antraip nosies sekretas gali nutekėti į gerklytę ir jis daugiau atpylinės.


Svarbu žinoti


Jeigu kūdikis ar vaikas sloguoja, pasirūpinkite, kad miegančio liemuo būtų aukščiau už kitą kūno dalį. Kūdikiui galite pakelti lovytės galvūgalį, darželinukui po galva padėkite dvi pagalves. Taip vaikai kur kas geriau išsimiegos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis