Tyrimas: Lietuvoje dažniau žindo moterys, turinčios aukštesnį išsilavinimą ir didesnes pajamas

Specialistų teigimu, nuo pat pirmųjų mažylio dienų šiame pasaulyje, naujagimio mityba turėtų būti visavertė, užtikrinti individualius poreikius, kuri lems tolesnę imuninės, širdies ir kraujagyslių, centrinės nervų, kvėpavimo sistemų bei skeleto, raumenų brandą.

Motinos pienas - gamtos dovana naujajam šio pasaulio gyventojui, instinkto vedamam ieškoti motinos krūties. Tai visas reikalingas individualus maisto medžiagų kiekis mažyliui.

Tačiau pastaraisiais metais pasaulyje motinos pienas dažnai keičiamas įvairiais dirbtiniais mišiniais. Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, kasmet pasaulyje miršta 1,5 mln. vaikų dėl netinkamos mitybos, nepaisant mokslininkų pastangų įrodyti, kad motinos pienas yra tinkamiausias maistas kūdikiui.

Lietuvoje žindomų kūdikių skaičius didėja, tačiau, palyginti su kitomis Europos šalimis, kur kūdikių sveikatos sergamumas ir mirtingumas yra mažas, kūdikiai žindomi gana retai. Švedijoje iki 6 mėn. žindoma 70-80 proc. kūdikių, Norvegijoje- 80 proc., Lietuvoje- 31 proc.

Remiantis medicinos mokslų daktarės Rasos Stundžienės atliktu tyrimu, Lietuvoje daugiausiai motinų žindyti mažylį pradėjo per pirmąją jo gyvenimo valandą, tačiau tik trečdalis iš jų tęsė žindymą iki vienerių metų.

Dažniausiai šios motinos yra vyresnio amžiaus, turinčios aukštesnį išsilavinimą ir didesnes šeimos pajamas bei gyvenančios santuokoje.

Jos tęsė vaiko žindymą iki vienerių ar netgi dvejų metų amžiaus. Buvo nustatyta, kad vyresnės (28 metų ir daugiau), aukštesnio išsilavinimo motinos, naujagimį išimtinai žindė 3 kartus dažniau, nei jaunesnės, žemesnio išsilavinimo mamos.

Pateikiame medicinos mokslų daktarės Rasos Stundžienės patarimų žindančioms motinoms, kurios pradeda primaitinti kūdikius.

- Išimtinai žindykite savo mažylį iki 6 mėn., po to jau galima duoti papildomo maisto, nenutraukiant žindymo. Žindyti galima iki 2 metų ir ilgiau.

Sukakus 6 mėnesiams mažais kiekiais pradėkite duoti papildomo maisto, pamažu didindami porcijas. Mažyliui augant, maisto kiekį didinkite tiek, kad būtų išlaikytas dažnas žindymas. Pagal vaikelio poreikį ir gebėjimą, tirštinkite ir įvairinkite maistą.

- Maitinkite naujagimį atsižvelgiant į mažylio poreikius. Stenkitės pastebėti alkio ir sotumo požymius, maitinkite lėtai ir kantriai, skatindama valgyti be žodinės ir fizinės prievartos. Jei vaikas atsisako valgyti skirtingą maistą, keiskite jo skonį, tirštumą, konsistenciją, paskatinkite ir padrąsinkite.

- Maitinimo dažnis ir maisto maistinė (energinė) vertė vaikui augant turi kisti: didinkite papildomų maitinimų skaičių: sveikiems žindomiems 6-8mėn. kūdikiams papildomo maisto duokite 2-3 kartus per parą, 9-11 mėn.- 3-4 kartus, 12-24 mėn.- 3-4 kartus ir pagal pageidavimą - užkandžių tarp maitinimų. Tinkamo papildomo maitinimo dažnis priklauso nuo duodamo maisto energinės vertės kiekvieno maitinimo metu. Kai motinos pieno trūksta arba patiekalo maistinė vertė maža, papildomo maisto duokite dažniau.

- Maitinkite vaiką įvairesniu maistu, kad būtų patenkinti jo mitybos poreikiai.

Išimtinai žindykite savo mažylį iki 6 mėn., po to jau galima duoti papildomo maisto, nenutraukiant žindymo. Žindyti galima iki 2 metų ir ilgiau.
Vida Press

- Sergančio kūdikio, mažo vaiko maitinimas yra pakankamas, kai žindoma dažniau, užtikrinamas didesnio skysčio kiekio patekimas į organizmą. Todėl skatinkite mažylį valgyti skystus, smulkiai trintus (švelnius, minkštus), įvairius apetitą keliančius ir mėgstamus patiekalus. Po ligos maisto duokite daugiau nei įprasta ir skatinkite vaiką daugiau suvalgyti.

- Tinkama mityba nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų yra itin svarbi, norint užtikrinti gerą vaiko augimą ir vystymąsi.

Straipsnį parengė Rokas Mičiuda

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis