Kūdikių iki metų mityba: ko duoti pirmiausia, o ko – ypač privengti

Auginant kūdikį, ypač pirmąjį, mamoms kyla daug klausimų, į kuriuos dažna atsakymų ieško internete. Deja, informacija internete nėra vieninga, o kartais - net ir klaidinga. Šiame straipsnyje glaustai išdėstysime tai, ko vengti kūdikių iki vienerių metų mitybos racione. Mūsų pašnekovė -klinikos „Pagalba mažyliui" vaikų ligų gydytoja Solveiga Umbrasaitė.

Iki pusmečio - mamos pienas

Pasak gydytojos S.Umbrasaitės, pirmąjį pusmetį kūdikių, jei jie gerai valgo, primaitinti nereikėtų. „Pirmąjį pusmetį viskas labai aišku - mamos pienas, o jei jo nėra - pieno mišinys. Jokiu būdu ne karvės, ne ožkos ir visų kitų gyvūnų pienas", - priduria medikė.

Papildomai girdyti kūdikio šiuo laikotarpiu nereikėtų.

Pirmasis valgis - daržovienė

Nuo šešto mėnesio gydytoja rekomenduoja į kūdikių mitybą įvesti nealerginių daržovių košę:

„Tai būtų bulvė, moliūgas, cukinija. Rekomenduoju nemaišyti daugiau nei trijų daržovių, nes jos tarpusavyje gali nederėti ir kūdikis dėl to prastai virškins", - teigia S.Umbrasaitė.

Saugios daržovės taip pat yra kalafioras, brokolis, kopūstas, špinatai, avokadas, tuo tarpu iki metų nederėtų vaikams duoti paprikos ir sunkiai virškinamo burokėlio, reikėtų pasitikrinti, ar nėra alergijos morkai.

Po dviejų-trijų savaičių gydytoja rekomenduoja į kūdikių mitybą įtraukti kruopas be gliuteno - grikių, ryžių, kukurūzų:

Bent iki vienerių metų rekomenduotina privengti egzotiškų vaisių: kivio, persimono ir kitų.Gydytoja Solveiga UMBRASAITĖ

„Gliutenas yra kviečių baltymas, dauguma vaikų iki aštuonių mėnesių prastai jį toleruoja. Gali pasireikšti odos bėrimai, pilvo pūtimas, kitos virškinimo problemos. Alergiškiems, atopiniu dermatitu sergantiems vaikams reiktų pirkti kruopas, ant kurių pakelių pažymėta, jog jos be glitimo ir be pieno miltelių" - pataria pediatrė.

Gydytoja primena, kad primaitinimą reikėtų pradėti nuo daržovių, jokiu būdu ne nuo vaisių, kadangi paragavęs saldžių vaisių, kūdikis gali atsisakyti valgyti daržovienę.

„Kai kūdikis gerai valgo daržoves, galima jam duoti vaisių kaip deserto", - tikina medikė.

Tyrėms gaminti S.Umbrasaitė rekomenduoja rinktis lietuviškus vaisius, kaip pavyzdžiui, obuolį, kriaušę ir taip toliau, o štai jei norime kūdikiui duoti banano tyrę, geriau ją pirkti ekologišką nei gaminti iš parduotuvėje pirktų bananų. Vaikų gydytoja siūlo privengti egzotiškų vaisių: kivio, persimono ir kitų - bent iki pirmų metų.

Mėsa - nuo septynių mėnesių

Dar po poros savaičių pediatrė rekomenduoja į kūdikių mitybą įvesti mėsą. Tačiau mėsa turi sudaryti 10-20 procentų patiekalo, per didelis jos kiekis apkrauna inkstus bei odą.

„Primaitinti mėsa taip pat reikėtų pradėti nuo mažiau alergiškos, turinčios mažiau baltymų mėsos - triušienos, kalakutienos, veršienos. Taip apsaugosim kūdikį nuo per didelio kiekio baltymų ir dėl to kylančių alergijų bei nevirškinimo".

Nuo aštuonių mėnesių kūdikiui galima siūlyti košių, turinčių gliuteno - avižų ir visų kitų kvietinių košių.

Jei tokio amžiaus vaikas ypatingai nevalgus, jo maistelį galima šiek tiek sūdyti, bet proto ribose.

Dešimtą mėnesį - skonių įvairovė

S.Umbrasaitė dešimtą mėnesį siūlo kūdikiui duoti baltos žuvies - lydekos, menkės, jokiu būdu ne lašišos. Žuvį ragauti siūloma po truputį - kartą per savaitę ar net dvi, kad išvengtume alerginių reakcijų dėl žuvyje esančių baltymų.

„Tokio amžiaus kūdikiui jau galima duoti adaptuotos varškės bei jogurto. Tai specialiai apdoroti produktai, kurių reikėtų dairytis ne šaldytuvuose, o kūdikių prekių lentynose. Sūris ir kiti pieno produktai, kaip ir pats pienas, dėl jame esančio baltymo nerekomenduotini iki kūdikiui sukaks metai. Pieno mišinys yra apdorotas, jį duoti galima. O ypač alergiškiems vaikams pieno mišinį taip pat reikėtų rinktis specializuotą", - patarimus dalina pašnekovė.

Pirmoje vietoje tarp gėrimų - vanduo

„Aš esu vandens šalininkė. Jei kūdikis jį mėgsta, nesiūlau duoti nieko kito, ypač sulčių, kuriose yra saldiklių ir kitų negerovių, geriau džiovintų vaisių kompotas. Jei vaikas negeria, galima duoti pankolių, kmynų arbatos, tačiau, kaip minėjau, jei kūdikis geria vandenį, tai yra geriausia. Žinoma, vanduo turėtų būti virintas arba iš buteliukų", - priduria medikė.

Esu vandens šalininkė. Jei kūdikis jį mėgsta, nesiūlau duoti nieko kito, ypač sulčių, kuriose yra saldiklių ir kitų negerovių.Gydytoja Solveiga UMBRASAITĖ

Vandenį, kaip ir suaugusiems, patariama gerti pusvalandį prieš ir po valgio, kad neapsunkintų virškinimo.

Ko privengti

Stiprus alergenas - kiaušinis. Jo gydytoja S.Umbrasaitė nerekomenduoja duoti iki metų-pusantrų, o pradžiai siūlo putpelių kiaušinius arba vištos kiaušinio trynį. Taip pat alergiją neretai kelia medus - jo geriau neragauti iki trejų metų. Iki panašaus amžiaus reikėtų vaikams neduoti valgyti ir keptų produktų - tik virtus ir troškintus, kadangi kūdikių virškinimo sistema nebrandi, ji nesugeba skaidyti riebalų. Citrusinių vaisių privengti derėtų iki vaikui sueis dveji. Alergiškiems vaikams iki metų taip pat reikėtų privengti braškių, žemuogių, vaisių, turinčių daug vitamino C, pavyzdžiui obuolių. Maitinančioms krūtimi mamoms derėtų nepamiršti, jog alergiškų produktų negalima valgyti ir joms pačioms. Kūdikių maisto nereikėtų saldinti.

„Apskritai, vaiko iki trejų metų mityba turėtų būti lengva. Jei tėvai rūpinasi savo mityba, vaikas nuo metų gali ragauti jų maisto, žinoma, jei tai nėra pica, cepelinai, bulviniai blynai, kotletai ir t.t.. Visgi siūlau tėvams neskubėti duoti maisto, kurį valgo patys", - pokalbį baigė pašnekovė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis