Tai, ką privalu žinoti važiuojant atostogauti su mažu vaiku

Vasarą taip norisi bent kelioms dienoms ištrūkti prie jūros, pasilepinti šilta saule, pasipliuškenti vėsiame vandenyje. Įdomu ar galima ir kūdikį vežtis kartu? Ar nepakenks jam kaitri saulė ir šaltokas pajūrio vėjas? Kas bus, jei smėliuko pateks į akytes? Apie atostogas su vaikučiu prie jūros, kalbamės vaikų ligų gydytoja Astute Vaitulioniene.

Naujagimiui namie geriausia

"Sunku pasakyti, kokio amžiaus kūdikį jau galima vežtis prie jūros, - sako gydytoja. - Tačiau kūdikio iki trijų mėnesių vežtis nerekomenduoju". Pačius mažiausius kūdikius imti į kelionę pavojinga, mat jie greičiau apsikrečia įvairiomis infekcijomis, paprastai yra dirglesni, sunkiau prisitaiko prie naujos vietos.

TAIP PAT SKAITYKITE:
7 ženklai, kad vaikams skiriate per mažai dėmesio
5 dalykai, kurių galime pasimokyti iš vaikų

Tad ilgai planuotos atostogos gali virsti tikru vargu ir vaikučiui, ir mamytei. Prieš apsispręsdama pasiimti vaikutį, pagalvokite, kaip jis reaguoja į aplinkos pokytį, ar ramiai elgiasi, kai nueinate į svečius, ar sugeba užmigti svetimoje vietoje. Jei kūdikis pavalgo ir užmiega bet kokiomis sąlygomis, vadinasi, jis ramus ir galima susirengti į kelionę.

Susipainiojo diena ir naktis

Gydytoja A.Vaitulionienė pataria prie jūros išvykti ne kelioms dienoms, o kokioms trims savaitėms. Mat kartais prabėga visa savaitė, kol kūdikis apsipranta su nauja vieta ir pasikeitusiomis sąlygomis. Pavyzdžiui, iš pradžių pypliukas, besimėgaudamas grynu pajūrio oru, gali ramiai sau pūsti į akį dieną, o naktį būdrauti. Ir tikrai praeis kelios dienos, kol atsikurs įprasta dienotvarkė. Jei mama jausis pavargusi, įsitempusi, gali pasikeisti jos pienuko rūgštingumas ir vaikučiui skaudėti pilvuką. Kūdikis gali verkti pajutęs naujus kvapus, išgirdęs naujus garsus. Bus lengviau, jei kartu pasiimsite auklę ar močiutę, kuri padėtų prižiūrėti kūdikį.

Kelyje

"Jei iki jūros ilgas kelias, pasistenkite važiuoti arba anksti ryte, arba vakare, kad mažiukas neperkaistų, - sako gydytoja A.Vaitulionienė. - Būtina kelis kartus sustoti, išvėdinti automobilį, leisti pailsėti ir ramiai pavalgyti kūdikiui". Jei automobilyje yra kondicionierius, įjunkite jį tik trumpam, kol stovite, kad pravėstų oras. Kai salone oras nuolat vėdinamas, lengviau plinta įvairios mikroinfekcijos.

Saugokite nuo saulutės

Paplūdimyje būtinai turėkite skėtį arba įsitaisykite pavėsyje. Iš pradžių nelengva pastebėti, ar vaikas per daug įdegė, nes odelė atrodo tik paraudusi. Jei kyla toks įtarimas, geriausia iškart patepti ją kremu nuo nudegimų.Gydytoja A.Vaitulionienė

"Atviroje saulėje kūdikiui išvis negalima būti, - sako gydytoja A.Vaitulionienė. - Kiekvieną kartą išeidama su mažiuku į lauką, ištepkite jo kūnelį apsauginiais kremais. Rinkitės turinčius filtrus, kurių apsaugos faktorius ne mažesnis nei 10-15".

Nepirkite šių priemonių kur nors iš močiučių turguje, nes kūdikio odelė labai jautri ir nekokybiški kremai gali dar labiau pakenkti. Paplūdimyje būtinai turėkite skėtį arba įsitaisykite pavėsyje. Iš pradžių nelengva pastebėti, ar vaikas per daug įdegė, nes odelė atrodo tik paraudusi. Jei kyla toks įtarimas, geriausia iškart patepti ją kremu nuo nudegimų.

Pastebėjusi, kad kūdikis tapo neramus, pakilo temperatūra, būtinai nuvežkite pas gydytoją. Ir apskritai su mažiuku laukan išeikite rytais - iki 11 val. arba vakarais - nuo 17 val., kai saulės aktyvumas yra mažiausiai pavojingas. Kad nenukentėtų akytės, rinkitės kepurytes, kurios uždengs jas nuo saulutės. Jei vaikučiui jau per pusantrų metukų, galite nupirkti akinukus, bet kokybiškus, saugančius nuo ultravioletinių spindulių.

Su kūdikiais būti saulėje negalima. Pasirūpinkite priemonėmis nuo saulės.
Vida Press

Papildomi skysčiai

"Jei mama turi pakankamai pienuko, o vaikutis miega pavėsyje ir diena nėra labai karšta, papildomų skysčių jam duoti nereikia, - sako gydytoja A.Vaitulionienė. - Tačiau būtina atsižvelgti ir į aplinkybes. Karštą, tvankią dieną pasiūlykite kūdikiui atsigerti paprasto nesaldinto virinto vandens (saldūs gėrimai didina troškulį). Mineralinis vanduo, net ir negazuotas, kūdikiui iki šešių mėnesių netinka, nes jame yra druskų, kurių vaikučio inkstukai dar nesugeba perdirbti.

Vežimėlis - ne šiltnamis

Gydytoja A.Vaitulionienė pataria pasiimti kelias plonas antklodes. Jei kūdikiui bus šalta, galima užkloti dar viena, o jei karšta, mažylis bent jau neperkais po viena plonyte. Jei diena karšta, vežimėlyje vaikučiui gali būti per karšta. Mat viduje nesivėdina oras ir susidaro taip vadinamas šiltnamio efektas. Tuomet kyla rimtas pavojus, kad kūdikis perkais. Geriau tinka atviri sportiniai vežimėliai. Pasistenkite, kad kūdikis miegotų nuošalioje, ramioje vietoje, mat triukšmas gali jį dirginti. Nešynėje ilgai nešiotis mažiuko taip pat nepatariama - vaikutis yra labai arti mamos ar tėčio kūno ir jam vėl bus per šilta. Saugiausia, jei vaikutis nešynėje išbus kokį pusvalandį.

Sauskelnės ar vystyklai

"Karštą dieną lengviau iššunta kūdikio užpakaliukas, - sako gydytoja A.Vaitulionienė. - Todėl paplūdimyje geriausia mažiukui strikinėti nuogu užpakaliuku, su medvilninėmis kelnaitėmis arba paprastais vystyklais". Ir pasiimkite paprasto vandens, kuriuo galėsite perplauti vaikučio užpakaliuką. Drėgnos servetėlės tinka, jei mažiukas neišsivoliojo smėlyje, mat jos sunkiai nuvalo smėliuko likučius. Vanduo tiks praplauti akytėms jei vėjas pripūs smėlio arba burnytei, jei pyplys paragaus smėliuko.

Jūra per šalta maudynėms

Kartu su vaikučiu greitai įbriskite į vandenį ir pasinerkite, kad sušlaptų visas mažiuko kūnelis. Pirmosios maudynės lai trunka 1-2 min., vėliau vandenyje galima išbūti iki 5-8 min. Išsimaudžiusį apiplaukite gėlu vandeniu. Jei mėlsta lūpytės, vadinasi, per šalta.Gydytoja A.Vaitulionienė

Gydytoja pataria į paplūdimį nusinešti pripučiamą baseinėlį, kad vaikutis turėtų kur pasipliuškenti. Mūsų jūros vanduo paprastai per šaltas maudynėms, o ir nėra ypač švarus, kad patys mažiausieji galėtų saugiai pasipliuškenti.

Kūdikį iki metukų galima trumpam "pamerkti" į jūrą, jei jos vanduo sušilęs iki maždaug 30 laipsnių. Jei pyplys prieš tai buvo grūdinamas, tinka ir 26 laipsnių šilumos vanduo.

Vyresni nei dvejų metukų gali pasipliuškenti, jei jūros vandens temperatūra siekia 19-20 laipsnius, o oro temperatūra - 25-26 laipsniai ir nėra vėjo. Ten, kur mažylis teškensis, neturėtų būti giliau kaip 40 cm. Neleiskite pliuškentis, jei vaikas sušilęs ar suprakaitavęs.

Jei jūra per šalta, pripilkite vandens į vaikišką baseinėlį, kuriame mažylis galės pliuškentis.
Vida Press

Kartu su vaikučiu greitai įbriskite į vandenį ir pasinerkite, kad sušlaptų visas mažiuko kūnelis. Pirmosios maudynės lai trunka 1-2 min., vėliau pyplys vandenyje gali išbūti iki 5-8 min. Išsimaudžiusį apiplaukite gėlu vandeniu. Jei mėlsta lūpytės, vadinasi, pipirui per šalta. Tai pastebėjusi kūnelį stipriai ištrinkite rankšluosčiu.

Vaisiai ir tyrelės

Jei nemaitinate krūtimi, į paplūdimį geriau nesineškite iš anksto pagamintų mišinukų ar košyčių. Kūdikį pamaitinkite namie, o su savimi paimkite užkandai šviežių vaisių arba tyrelių. Mat jos taip greit nesugenda. Gydytoja A.Vaitulionienė pataria apskritai stengtis vaikučiui gaminti šviežią maistą. Kavinėse iš bėdos gali valgyti tik kokių trejų metukų pyplys, mat maiste gali būti per daug prieskonių, druskos. Maistas paprastai būna atšildytas ir nepratusiam skrandukui gali nepatikti. Pirkite konservuoto kūdikių maistelio, kurį nesunku pašildyti net ir lauko sąlygomis. Vaikai labai mėgsta ledus, tačiau jų geriau neduokite dar metukų nesulaukusiam mažyliui. Mat juose yra dažiklių ir konservavimo priemonių. Vyresniam vaikui galima duoti, tačiau tada, kai jis neiškaitęs. Jei ledai buvo laikomi netinkamai, gali sukelti stafilokokinę infekciją.

Kelioninė vaistinėlė

Nuvykę prie jūros dėl visa pikta sužinokite artimiausių gydymo įstaigų adresus, kad prireikus pagalbos netektų blaškytis. Gydytoja A.Vaitulionienė pataria pasiimti vaistukų, mažinančių temperatūrą, nuo viduriavimo, pavyzdžiui, smektos, vatos arba marlės, priemonių nuo nudegimo. To turėtų pakakti. Iškilus kitokioms bėdoms, būtina kreiptis į gydytoją.

Patarimai:

- kūdikio iki trijų mėnesių vežtis į kelionę nerekomenduojama;

- prie jūros išsiruoškite kelioms savaitėms, kad kūdikis spėtų apsiprasti su nauja aplinka;

- keliaukite anksti ryte arba vėlai vakare, kad mažiukas automobilyje neperkaistų;

- nebūkite su vaikučiu atviroje saulėje;

- atsigerti duokite nesaldinto vandens ar arbatėlių, nes cukrus didina troškulį;

- kad neiššustų užpakaliukas, paplūdimyje kūdikį laikykite nuogu užpakaliuku;

- Baltijos jūra paprastai per šalta kūdikiui, todėl pasiimkite pripučiamą baseinėlį;

- pasistenkite vaikučiui pati pagaminti šviežio ir kokybiško maisto.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis