Ar gali stiprus kūdikio verksmas pakenkti jo bambutei

Ką svarbu žinoti apie bambos išvaržą? Iki kada ji išnyksta savaime, o kada jau reikia operuoti?

Įgimta bėda

Gyjant naujagimio virkštelės žaizdelei bambos žiedas pamažu randėja, traukiasi. Kai naujagimio virkštelės liekana nukrenta, angelė, pro kurią ėjo virkštelės kraujagyslės, pamažu randėja ir mažėja, kol ji visiškai išnyksta.

Jei angelė nesuauga, pro pilvo sienos plyšį gali išlįsti pilvaplėve „apvilkta" taukinė ar plonosios žarnos dalis. Todėl po oda atsiranda iškilus kauburėlis. Tai bambos išvarža, arba trūkis. Ši liga gana dažna.

Nors vaikams ji būna dažniausiai įgimta, tėveliai būna įsitikinę, jog išvarža atsirado, nes kūdikis ilgai verkė, stipriai ir dažnai kosėjo arba paaugęs per sunkiai kėlė. Tačiau padidėjęs spaudimas pilvuko ertmėje gali tik paskatinti pilvo organus prasprūsti pro nevisiškai suaugusį plyšį pilvo sienos raumenyse. Plyšys būna vos kelių milimetrų arba net poros centimetrų skersmens.

Liga ar kosmetinė bėda?

Bamba gali būti iškili ir dėl susidariusio odelės pertekliaus, kuris atsiranda, jei virkštelė gana ilga. Jei čiuopiant bambytę juntamas lygus dugnas, vadinasi, tai tik kosmetinė bėda. Todėl išvirtusi bambytė ne visada rodo ligą.

Akimi matomas gumbelis - tai tik vienas iš išvaržos požymių. Bambutė gali labai iškilti, pasipūsti tik tada, kai vaikas verkia, kosėja, stovi ar tuštinasi. Tačiau jei čiuopiant gumbas pranyksta ir dugne yra juntamas plyšys, vadinasi, tai tikrai išvarža. Tėvai, pastebėję šiuos požymius, turi kreiptis į gydytoją. Ypač reikėtų paskubėti, jei čiuopiant gumbelį skauda ir jis nepranyksta. Tai išvaržos įstrigimo požymis.

Specialių tyrimų atlikti nereikės, bambos išvarža nustatoma čiuopiant pilvą.

Kas gydo?

Laikas

Labai jaudintis neverta, nes skirtingai nuo kirkšnio išvaržos, bambos išvarža yra neskausminga ir įstringa labai retai. Ją operuoti neskubama, nes bėda dažniausiai išnyksta iki trejų ar ketverių metų amžiaus. Tačiau būtina, kad bambos išvaržą apžiūrėtų gydytojas.

Mankšta ir masažas

Kūdikiui, kuriam nustatyta bambos išvarža, dažnai pagulint ant pilvo, siekiant virš lovelės pakabinto ryškaus žaisliuko stiprėja priekinės pilvo sienos raumenys. Padeda ir kūdikio amžių atitinkanti, vaikelio raidą prižiūrinčio gydytojo rekomenduota mankšta ir masažas.

Operacija

Užsiūti neužaugusį bambos žiedą reikia tada, kai yra labai didelė anga ir tikėtina, jog ji gali nesugyti savaime, taip pat tada, jei pro angą į poodį dažnai išlenda žarnos ir sukelia vaikui nemalonių pojūčių, trikdo virškinimą. Tada operacija atliekama, net jei vaikas yra dar kūdikystės amžiaus.

Pleistras

Bambos išvarža kartais vis dar gydoma specialiais pleistrais, juos klijuojant ant pilvo sienos 2-3 mėnesius. Bambos žiedas turi būti nuolat suveržtas, kad į jį nepatektų žarnos.

Procedūrą turėtų atlikti gydytojas arba patyrusi slaugytoja. Tačiau kai kurie medikai linkę manyti, kad išvarža sugyja savaime, o ne padedant pleistrui. Jo poveikis nėra įrodytas. Be to, gana keblu naudoti: dešimt dienų pleistro negalima keisti, šlapinti, odelė suskerdėja, pradeda kraujuoti, vaikui skauda, nepatogu jį maudyti.

5 patarimai tėveliams

- Nesijaudinkite, bambos išvarža vaiko sveikatai nėra pavojinga, nesukelia komplikacijų ir dažniausiai savaime užgyja.

- Paaugęs vaikas mankštą gali atlikti pats. Pamokykite, kaip gulint ant nugaros galima pakeltomis kojomis „minti dviratį" ir pan.

- Jei bambos išvarža yra didelė, nuveskite jį pas vaikų chirurgą pakartotinai apžiūrai, kad pasakytų, ar nereikia operuoti anksčiau, nei mažylis sulaukus trejų.

- Jei išvarža iki šešerių metų neišnyko, prieš einant į mokyklą būtinai apsilankykite pas vaikų chirurgą. Šią bėdą patartina pašalinti, nes mokinys lankys fizinio lavinimo pamokėles, kieme žais aktyvius žaidimus, lankys sporto būrelį. Padidėjus fiziniam krūviui skaudės pilvą, išvarža gali įstrigti. Kol taip nenutiko, ją reikėtų išoperuoti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis