Keisčiausi vardai, kuriuos vaikams duoda lietuviai: fantazijai nėra ribų

Ar kada teko pagauti akimirką, kai nepažinodami žmogaus pagalvojote, kad jo vardas turėtų būti būtent toks? Ar pastebėjote, kad tam tikrus vardus turi panašaus tipažo žmonės? Ar vis dar manote, kad tai sutapimas?

Tikriausiai, tai vienas tų klausimų, kaip kad „kas atsirado anksčiau - višta ar kiaušinis?", o tiesa slypi kažkur per vidurį, ir tiek žmogus tam tikrą vardą „atsineša" gimdamas, tiek vardas suteikia žmogui tam tikrų savybių.

Vardas tampa svarbus suaugus

Vaikams jų vardai patinka arba ne pagal nuotaiką, o dažniausiai pasitaikantis argumentas - nes gražus arba ne. Suaugusieji į savo vardą žiūri kiek sudėtingiau, priklausomai nuo to, kiek tuo domisi, ar žino savo vardo reikšmę. Vis dėlto, net ir didžiausi mistikos ir likimo įtakos skeptikai pripažįsta, kad vardas žmogui svarbus. Daugumai atrodo svarbiausia, kad vardas patiktų pačiam sau.

„Vardas man - tarsi žmogaus kodas ar zodiako ženklas. Tai, kad man mano vardas nekliūna, reiškia kad gavau tinkamą. Vardo aprašymas, reikšmė irgi daug tiesos pasako. Būna, kad vaikui prieš gimstant sugalvoja vardą, bet jam gimus jis netinka, nors tu ką. Tai reiškia, kad vardas yra daugiau nei žmogaus pavadinimas...", - mano 28-erių Goda.

„Niekas nevyksta atsitiktinai. Mano vardas - mano tėvams siųsta įkvėpimo akimirka, dėl to mano vardas man yra svarbus. Manau, kad vardas yra nuostabus kai žmogus yra nuostabus", - įsitikinusi 56-erių Violeta.

Vyrų nuomone, svarbiausia, kad vardas atitiktų gyvenimo būdą, būtų vyriškas, aiškus.

Psichologų teigimu, dažnai už vardų slypi tėvų pažiūros ir lūkesčiai, nes įžvelgti vaiko gabumus ar asmenines savybes vos jam gimus - praktiškai neįmanoma. Neretai tėvai duoda panašius į savo vardus arba kaip tik - priešingus, priklausomai nuo to, ar jie patys yra patenkinti savo vardu.

Vaikų vardų „mados" susijusios ir su laikmečio nuotaikomis, kultūra, įvykiais, populiariu gyvenimo būdu. Atgimimo metais buvo duodami tautiniai vardai, vėliau atslinko klasikinių, istorinių, literatūrinių, gamtinių vardų banga. Dėl kosmopolitiškumo šiandien stengiamasi duoti ir kitomis užsienio kalbomis gerai skambančius vardus.

Tėveliai stebina išmone

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Teisės departamento Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos, praėję metai didelių keistenybių nepateikė. „Jau kelerius metus išlieka tendencija, kad tėveliai dažniausiai vaikams suteikia trumpus, dviskiemenius vardus. Pastebėta, kad šiais metais padaugėjo senųjų lietuviškų, baltiškų vardų - Mindaugas, Gediminas, Vytautas, Barbora", - teigia Ilona Jurgutienė.

Vardai gali būti patys įvairiausi, tačiau yra kelios taisyklės: vardas turi atitikti vaiko lytį, negali pažeisti moralės normų, pavyzdžiui, negali vaiko žeminti ar prieštarauti viešajai tvarkai. 2015-aisiais atvejų, kai vardas nebuvo suteiktas dėl panašių priežasčių, nepasitaikė. „Tačiau buvo pageidaujama pavadinti vaikus vardais, neatitinkančiais lietuvių kalbos taisyklių, pavyzdžiui, Wictoria, Sofia, Kirill, Anna. Tokiu atveju prašoma patikslinti vardą. Iš neįprastų vardų išskirčiau tokius kaip Uomis, Oreigė, Girstė, Taura, Uvis, Everetė, Andajus, Elielis, Atarė", - pažymi I. Jurgutienė.

Registrų centro duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje buvo užregistruoti 20 287 naujagimiai, jiems suteikti beveik 2 tūkst. skirtingų vardų ar jų variantų. Visiškai nauji, arba kitokia rašyba pasižymintys vardai sudarė apie 1 procentą visų vardų.

Populiariausi 2015-ųjų mergaičių vardai: Emilija, Ema, Liepa, Kamilė, Austėja, Viltė, Gabija, Lėja, Sofija, Rugilė, Urtė, Gabrielė, Ugnė.

Populiariausi 2015-ųjų berniukų vardai: Dominykas, Matas, Nojus, Lukas Jokūbas, Kajus, Jonas, Gabrielius, Benas, Domantas, Emilis, Dovydas.

Praėjusiais metais netrūko ir naujų bei originalių vardų. Kai kurie jų, reikia pripažinti, stebina ir žadina fantaziją:

Nauji 2015-ųjų mergaičių vardai: Akira, Amarachi, Amatėja, Ameta, Auksina, Bielė, Deisa, Deisvinta, Diglė, Divėja, Emuna, Epika, Everdina, Evnika, Glorianna, Hira, Iesmė, Ivlita, Junika, Kerima, Kristailė, Laiminga, Marcelita, Margretė, Matanaelė, Melaja, Melirė, Nanta, Neilana, Nitsa, Nuoela, Rasminda, Sanabel, Satjana, Tamina, Tarija, Vala, Vivėja, Vydūnė.

Nauji 2015-ųjų berniukų vardai: Ailondas, Altan, Anaelis, Arkus, Audriukas, Augirdas, Dainis, Dairas, Edmantas, Elajas, Ėmilis, Ermantas, Erte, Esmond, Ėvanas, Galis, Horacijus, Ikcijandras, Ismailis, Jorentas, Kamis, Kantaris, Kuperis, Kuranage, Mairis, Mirodotas, Natalijus, Omeras, Paryžius, Saimas, Sirputis, Sorenas, Taris, Tautvadas, Tinajus, Torentas, Udhava, Vincanas.

Sparčiausiai populiarėjantys vardai:

Mergaičių: Smiltė, Gustė, Saulė, Luknė, Elija, Milita, Meda, Radvilė, Ariana, Elita.

Berniukų: Jokūbas, Dovydas, Gabrielius, Augustas, Joris, Adas, Ugnius, Herkus, Rapolas, Benediktas.

Vardai, kurių populiarumas mažėja (nors kai kurie jų vis dar neiškrenta iš populiariausiųjų 10-uko):

Mergaičių: Emilija, Gabija, Kamilė, Liepa, Amelija, Ieva, Rugilė, Viktorija, Milana, Marija.

Berniukų: Lukas, Matas, Nojus, Dominykas, Jonas, Arnas, Kristupas, Gustas, Daniel, Deividas.

Kas svarbiausia renkant vardą?

Pasak psichologų, vargu ar retas vardas gali tapti pravardžiavimo priežastimi, dažniausiai taip nutinka dėl kylančių asociacijų. Pavyzdžiui, anglakalbėse šalyse gyvenantys lietuviai vengia vardų Vaidas (angl. wide ass - platus užpakalis), Kamilė (angl. camel - kupranugaris) ir kitų, dėl skirtingo ar neaiškaus tarimo skambančių dviprasmiškai. Lygiai taip pat keistai užsienietiškas vardas gali skambėti Lietuvoje. Tarkim, jei Rijana (Lietuvoje šis vardas užregistruotas jau tris kartus) bus apkūni, aplinkiniai greičiausiai netruks šio vardo skambesio ir sulietuvintos rašybos susieti su rajumu, ėdrumu.

Istoriniai vardai irgi ne visada turi šlovingą skambesį, pavyzdžiui, tokie kaip senojoje lietuvių literatūroje sutinkami Šūdeikis, Piktutis ar Šunis. Vieni tėvai vaiką pavadino Srūčiu, tikėdami, kad vardas simbolizuoja veržlumą, sraunumą. Galbūt panašų įsivaizdavimą turėjo ir tėvai, 2015-aisiais metais sūnui suteikę vardą Torentas, kuris lotyniškai reiškia srautas, srovė. Visgi šiandien daugumai šis žodis asocijuojasi su nelegaliai internetu siunčiamais failais - filmais, muzika ir kt..

Taigi, norint išrinkti gražų, tinkamą ir vaikui gyvenimą palengvinsiantį, o ne apsunkinsiantį vardą, reikia atsižvelgti į keletą dalykų:

  • Kaip vardas skamba tariamas garsiai ir ar dera su pavarde? Kaip jaučiatės jį šaukdami? (Įsivaizduokite, kad kviečiate vaiką kieme - jei šaukdami šį vardą jaučiatės nejaukiai, reiškia tai nėra pats tinkamiausias vardas).

  • Jei renkate retą vardą, patikrinkite jo reikšmę, nes ne visi gražiai skambantys žodžiai reiškia gražius dalykus, kaip, pavyzdžiui, fekalija (taip, tėvai tikrai norėjo dukrą pavadinti šiuo skambiu žodžiu, reiškiančiu išmatas). Gerai apsvarstykite, ar vaikui nepabos išskirtinio vardo kartoti, nes aplinkiniai greičiausiai jo neįsidėmės iš pirmo karto.

  • Norėdami suteikti vaikui giminės vardą, labiau pasigilinkite į giminės medį, galbūt prosenelis ar tolima teta turėjo gražų vardą. Nebūtina duoti vien senelių vardus.

  • Vargu, ar vien dėl vardo reikšmės vaikas taps geresniu, gražesniu, išmintingesniu, tačiau vis vien verta parinkti vaikui vardą, turintį gražią, įkvepiančią reikšmę.

  • Pasistenkite apgalvoti įvairius vardo ir pavardės, inicialų, trumpinių vartojimo variantus, kad vėliau vaikui netektų raudonuoti. Juk išties ironiškai skamba tokie deriniai kaip Š. Reikalas ar Eglė Pušytė.

  • Nepatariama vadinti vaiko mažybiniu vardu - vaikas suaugs ir mažybinė vardo forma atrodys prieštaringai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis