Ankstukai – paskubėję gimti mažyliai

Kartais kūdikiai ateina anksčiau. Pasaulį jie išvysta tokie maži, kad gali tilpti delne. Bet jų noras gyventi toks didelis, kad yra vertas stebuklo.

Stebuklus kuria rūpestingų medicinos profesionalų rankos ir tėvai, kurie kiekvieną akimirką yra šalia ankstukų, kol jie patys išmoksta kvėpuoti, kasdien užauga po gramą, po centimetrą, kad pasivytų savo bičiulius.

Lietuvoje kasmet apie du tūkstančiai arba maždaug 6 proc. visų naujagimių gimsta gerokai anksčiau laiko. 1993 m. Lietuvoje išgyvendavo tik 12 proc. neišnešiotų naujagimių, sveriančių nuo 500 iki 999 g, šiandien - 57 proc. Ankstukų, sveriančių nuo 1 iki 1,5 kg, išgyvenamumo rodiklis pakilo nuo 43 iki 97 proc.

Visame pasaulyje kas 10-tas kūdikis gimsta neišnešiotas. Bet šiandien tai - ne nuosprendis. Tiesiog reikia daugiau laiko, daugiau kantrybės ir daugiau pastangų, kad visi išgirstų ankstuko juoką.

Jau antrus metus neišnešiotais kūdikiais rūpinasi pirmas analogų Lietuvoje ir Europoje neurintis paramos projektas Lietuvoje „Ankstukai", inicijuotas neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas". Projektas padeda anksčiau laiko gimusių kūdikių šeimoms drąsiau ir garsiau prabilti apie neišnešiotumo problemą, o visuomenė turi galimybę prisijungti prie būrio ankstukais besirūpinančių geradarių.

Projekto etapai

  • 2014 m. rudenį surengtas pirmas paramos projektas „Ankstukai" ir Lietuvos visuomenei pirmą kartą garsiai pristatyta neišnešiotumo problema. Bendradarbiaujant projekto partneriams Lietuvos žmonių gerumo dėka mažiausiems Lietuvos naujagimiams akcijos metu paaukoti 24 tūkst. eur.

  • 2015 m. pavasarį bendradarbiaujant su šalies dizaineriais sukurta pirmoji Lietuvoje neišnešiotų kūdikių drabužių kolekcija. Akcijos metu ankstukams paaukoti 42 tūkst. eur.

  • Paramos lėšų panaudojimas:

  • 2014-2015 m. 10 137 Eur suma skirta medicininės įrangos atnaujinimui (Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Naujagimių intensyviosios terapijos skyriui padovanotas pirmas Lietuvoje naujagimių neinvazyvaus dirbtinio kvėpavimo aparatas „MEDIN CNO").

  • Paramos lėšų dėka buvo sukurta speciali tėvams ir visiems besidomintiems skirta informacijos bazė svetainėje www.neisnesiotukas.lt (1158 Eur).

  • Likusi paramos lėšų dalis bus skirta:

  1. „Pirmosios pagalbos paketo“ ankstukams sukūrimui: Pirmosios pagalbos informacinės knygos rengimui, Psichologinės pagalbos programos sukūrimui.

  2. Tolimesniam medicininės įrangos atnaujinimui.

Pasibaigus 3 paramos projekto "Ankstukai" etapui bus siekiama:

  • Užtikrinti ankstukų slaugymui reikalingos medicininės įrangos atnaujinimą neišnešiotų naujagimių skyriuose ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir visoje Lietuvoje.

  • Kuriant specialias psichologinės paramos programas suteikti profesionalią psichologinę pagalbą ankstukų šeimoms.

  • Vykdant nuolatinę komunikaciją informuoti ir edukuoti ankstukų šeimas bei visuomenę apie svarbiausias neišnešioto nėštumo aktualijas.

Daugiau informacijos apie paramos projektą „Ankstukai": www.ankstukai.lt.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis