Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų

Senesnės kartos atstovai pasijuoks, kad „nereikia kūdikio paversti profesoriumi, kai paaugs, tada ir prasidės tikrasis ugdymas". Tačiau šiuolaikiniai tėveliai visai kitaip vertina kūdikio gebėjimus ir stengiasi jam suteikti kuo daugiau informacijos, žaidimų bei veiklų, kurios būtų ne tik smagios, bet ir naudingos vystymuisi. Ir tai pradeda daryti nuo pirmųjų mažylio mėnesių šiame pasaulyje.

Jei nesugalvojate, kokie žaidimai ir veikla būtų naudingi jūsų kūdikiui, mes jums siūlome 45-ias idėjas.

Nuo gimimo iki trečio mėnesio

Daugelis kūdikių priežiūros specialistų pirmąjį mėnesį rekomenduoja naujagimio „neapkrauti" žaislais bei informacija. Leiskite jam ramiai, be streso pažinti šį pasaulį. Šiuo periodu svarbiausia pojūčiai – tėvų prisilietimai, širdies dūžiai, balsas. Pasakokite mažyliui, koks jis jums brangus, dainuokite lopšines. Nepamirškite kartoti jo vardo – taip po truputėlį jis pradės suvokti savo asmenybę.

Lytėjimas. Kūdikiui labai patiks, jei švelniai glostysite jo pėdutes ir delniukus. Atlikdami tokį masažą, dainuokite daineles. Tai gali būti tiesiog niūniavimas: „čia tavo kojytė, myliu ją labai, čia tavo rankytė, myliu ją labai".

Sūpavimas. Nors atsiras jus mokančių – „nesūpuok, pripras", tačiau kūdikiams tai išties labai malonu ir suteikia pasitikėjimą juos supančia aplinka. Galite tam skirti tam tikrą dienos laiką, kad vaikui asocijuotųsi su ritualu, pavyzdžiui, prieš miegą jį sūpuokite ir dainuokite lopšinę: „aa, aa pupą, kas tą pupą supa".

Gugavimas". Tėveliams taip pat teks grįžti į kūdikystę, nes mažyliams labai patinka, kai skleidžiami tokie patys garsai, kokius ir jie sako. Tai lavina kūdikio kalbėjimo įgūdžius ir skatina jums atsakyti, pritarti.

Kūno dalys. Pamažu kūdikis pradės judinti rankas, kojas, jomis liesti savo kūnelį. Padėkite jam ir kartu pasakokite, kur jo pilvukas, krūtinė, kaklas, kakta, lūpos ir t.t.

Adobe Stock

Pirštukai. Po vieną lieskite kūdikio kojų ir rankų pirštelius, garsiai sakydami, koks tai pirštukas. Mažylis pamažu pradės suvokti, kad turi galūnes ir pats jomis susidomės.

Rankų stiprinimas. Jau apie trečią kūdikio gyvenimo mėnesį galite pabandyti jam į rankas duoti barškutį. Pirmus kartus jam gali sektis sunkiai, jį išlaikys vos kelias sekundes, tačiau pamažu pradės juo domėtis.

Dvispalviai ryškūs paveiksliukai (geriausia – juodos ir baltos spalvų). Jau nuo pirmųjų kūdikio mėnesių būtina lavinti jo regą. Atsispausdinkite ar nupieškite dvispalvių paveiksliukų ir jų padėkite vaikučio lovoje ar ant lavinamojo kilimėlio tokiu atstumu, kad jis pasukęs galvą matytų.

Dėmesio koncentravimas. Išsirinkite ryškių spalvų žaisliuką, barškutį ar kramtuką ir su juo „gaudykite" mažylio žvilgsnį. Iš vienos pusės, iš kitos, aukštyn, žemyn. Tą patį galite daryti ir su žaislais, skleidžiančiais garsus. Stebėkite, kaip kūdikis sukasi į tą pusę, kur girdi garsą.

Adobe Stock

Ieškokite namuose garsų. Kūdikiams labai patinka skirtingi garsai, todėl, nešiodami jį ant rankų, vaikščiokite po namus ir ieškokite: lietaus klapsėjimo į langus, užsidarančių durų, bėgančio vandens, skalbimo mašinos ir kitų „buitinių" garsų.

Išraiškingas kalbėjimas. Tėveliams teks tapti ir aktoriais, mat kūdikiams labai patinka skirtingi balsai: aukšti ir žemi tonai, išraiškingai tariami žodžiai, ritmika. Galite tą patį žodį pakartoti penkiais skirtingais būdais. Pastebėsite, kaip mažylis įdėmiai jūsų klausosi ir sukoncentruoja dėmesį.

Klasikinės muzikos klausimas. Sakoma, kad prie tokios muzikos reikia pratinti jau naujagimius. Jei vaikas girdės tik linksmas vaikiškas daineles, jo muzikinis pažinimas bus labai ribotas, todėl kiekvieną savaitę atraskite vis kitą klasikinės muzikos kūrinį ir jį paklausykite bent kartą ar du per dieną. Vaikų raidos specialistai sako, kad mūsų mažyliai neįtikėtinai puikiai priima naują informaciją ir ją apdoroja, todėl būtinai garsiai pasakykite, kas tai per kūrinys ir kas jį sukūrė (pavyzdžiui, Volfganas Amadėjus Mocartas, Turkų maršas).

Veidrodis. Galite vaiko lovytėje padėti ne iš stiklo, o iš specialios plastmasės pagamintą veidrodį, jam bus labai įdomu stebėti save (nors, labiausiai tikėtina, mažylis manys, jog tai kitas žmogus). Kūdikį nešiodami, sustokite pasidairyti į namuose pakabintus veidrodžius, pasakokite, kad tai jis arba rodykite jo kūno dalis.

Nuo trečio iki šešto mėnesio

Skylėtas žaislas. Mažųjų rankyčių smulkiosios motorikos lavinimui labai pravers žaislas ar daiktas, turintis daug didelių skylučių, į kurias kūdikis saugiai galės kišti pirštus. Parduotuvėse galite rasti tokių barškučių, primenančių korį, jie labai patogūs tiek vaikui paimti, tiek kaišioti pirštams.

Maudynės. Jei pirmaisiais mėnesiais kūdikį maudyti buvo labai nedrąsu, dabar pastebėsite, kokia tai maloni ir atpalaiduojanti jam veikla. Kol mažylis vonioje, garsiai jam dainuokite dainelę, pavyzdžiui, „plaukė žąselė per vandenėlį, gir gir gar gar, per vandenėlį". Kūdikiui lengviau judėti vandenyje padės specialus pripučiamas ratas, kuris dedasi ant kaklo ir leidžia kūnui laisvai vandenyje judėti.

Iššūkiai. Nedideli išbandymai gali būti labai puiki reakcijos, dėmesio koncentravimo ir stambiosios motorikos mankšta. Pavyzdžiui, pasiimkite vaiko mėgstamą žaisliuką ir, mažyliui gulint ant kilimėlio, laikykite jį kiek toliau, kad, norint pasiekti, reikėtų pasistengti. Atsiminkite – šis žaidimas tol naudingas, kol nepradeda kūdikio erzinti.

Adobe Stock

Pirštukų dainelė. Kūdikiui labai smagu matyti, kai jūs darote kažką linksmo, juokingo. Tokia yra smagioji pirštukų dainelė. Paslėpkite abi rankas už nugaros. Ištraukite vieną nykštį ir sakykite: „aš esu nykštukas, kur mano broliukas". Teatrališkai ištraukite kitos rankos nykštį ir uždainuokite: „aš esu nykštukas, tavo aš broliukas". O tada abu nykščiai smagiai pasisveikina ir pasibučiuoja. Tai kartokite su visais rankos pirštais, kol kiekvienas atras savo „broliuką".

Pėdučių žaidimai. Daugelis mamų puikiai žino, kad tokio amžiaus mažyliai labai mėgsta viską kištis į burnas, savo kojas – taip pat. Kūdikio dėmesį tikrai patrauks kojinės, ant kurių bus garsus skleidžiančių detalių, pavyzdžiui, barškutis ar čiužančios medžiagos gabalėlis. Tokį „žaislą" mamos lengvai gali ir pačios pasigaminti namuose.

Aukštyn-žemyn. Aktyvūs žaidimai patinka daugeliui vaikų, todėl pabandykite su savo kūdikiu švelniai „paskraidyti". Pakelkite jį aukštyn link veido, nuleiskite žemyn, priartinkite prie pat savo akių, o po to atitolinkite.

Kukū". Šį žaidimą, greičiausiai, daugelis tėvelių pamena ir iš savo vaikystės. Sau prieš veidą laikykite kažkokį daiktą, pavyzdžiui, rankšluostį, o po to staiga jį patraukite. Nepamirškite sakyti „kukū", vaikus tai labai prajuokina.

Linksmieji vabaliukai. Kūdikio vystymą paverskite labai malonia ir jam naudinga veikla. Tam tinka viso kūno masažas-glostymai. Tačiau pusmečio sulaukusiam vaikui labai patiks ir įvairūs kutenimai, pavyzdžiui, vabaliukų paieškos. Kutenkite mažylį ir klausinėkite: „kur vabaliukai, kur vabaliukai".

Adobe Stock

Pirmasis eilėraštis. Tik dar kartelį primename, kad kūdikis – labai imlus naujai informacijai, todėl pats metas jam mokytis ir pirmąjį eilėraštį. Kasdien mažyliui kartokite tą patį eilėraštį. Geriausia – skirtingomis intonacijomis ir labai aiškiai pabrėžiant skiemenis. Kai vaikui sueis vieneri, galėsite pradėti ugdyti ne tik jo pasyvųjį žodyną, tačiau ir aktyvųjį (praleisti po vieną kiekvienos eilutės skiemenį). Laikui bėgant, mažylis pradės kartu su jumis deklamuoti eilėraštį ar bent pabaigti paskutinius skiemenis.

Pojūčiai. Sakoma, kad žmogus pasaulį geriausiai pažįsta per visus pojūčius. Lytėjimas – vienas iš stipriausių mūsų pojūčių, tad padėkite kūdikiui jį lavinti. Į kelis indelius pripilkite skirtingų medžiagų, pavyzdžiui: vandens, želė, grūdų, smėlio ir pan. Kartu su mažyliu į kiekvieną kiškite jo rankas ir stebėkite, kokia nuostaba ir susižavėjimas jį aplanko.

Gama. Muzikalumo skatinimas – labai svarbus nuo pirmųjų mėnesių. Per dieną bent kartą ar kelis sugrokite vaikui gamą aukštyn ir žemyn (metalofonu ar pianinu, jei neturite – internete rasite gamos įrašų).

Nuo šešto iki devinto mėnesio

Atspėk. Mažasis gudruolis jau pasiruošęs su jumis žaisti rimtesnius žaidimus, pavyzdžiui, atspėti, kurioje rankoje jūs laikote daiktą (jį prieš tai vaikui parodykite ir pademonstruokite, kad jį sugniaužėte).

Gyvūnų garsai. Juos kūdikiai įsimena labai greitai, todėl kasdien paleiskite penkis skirtingų gyvūnų garsus (pavyzdžiui: šuns, katės, arklio, kiaulės ir gaidžio), parodykite jų paveiksliukus (geriausia – kuo tikroviškesnius) ir garsiai įvardinkite, kas tai. Po kelių savaičių šiuos gyvūnus pakeiskite kitais, kad mažyliui nepasidarytų nuobodu.

Artimųjų pažinimas. Tikėtina, kad visi namuose turi bent vieną fotoalbumą. Jis gali tapti pirmąja ir mažylį labai dominančia knyga. Pasisodinę jį ant kelių verskite puslapius ir garsiai įvardinkite: „mama, tėtis, močiutė, senelis, sesė, katinas Pūkis ir t.t.

Bėgs pelytė vandenėlio. Tai vienas tradicinių žaidimų, kuris kūdikiams visais laikais labai patinka. Beje, jis moko vaiką ir patį lenkti pirštus.

Aktyvus judėjimas. Labai svarbu, kad tokio amžiaus kūdikis lavintų ir stambiąją motoriką, nes būtent šiuo laikotarpiu įvyksta daug svarbių jo raidos pasiekimų, pavyzdžiui, jis pradeda šliaužti ir ropoti. Neleiskite vaikui tinginiauti ant lavinamojo kilimėlio – tegul jis intensyviai sportuoja, pavyzdžiui, bando pasiekti aplink jį padėtus žaislus.

Adobe Stock

Šliaužimas su kliūtimis. Jei kūdikis jau šliaužia – namuose sukurkite kliūčių ruožą, kad jam tektų šliaužti tuneliu, tarp kėdžių ar po stalu.

Šaukštelis. Klaidą daro tos mamos, kurios vaikams labai ilgai neleidžia savarankiškai valgyti ir pačios maitina. Tegul mažylis griebia šaukštelį ir pats bando pataikyti į burną. Taip, netvarkos namuose tikrai bus daugiau, tačiau tai labai svarbu jo smulkiosios motorikos lavinimui ir savarankiškumo ugdymui.

Kas čia? Į keksiukų formą ar kitą daiktą su daug didelių erdvių sudėkite įvairiausių žaisliukų ar namuose randamų daiktų, kurie vaikui nekeltų pavojaus. Leiskite mažyliui juo po vieną išimti, vėl sudėti.

Popieriaus gniaužimas. Suraskite namuose kelių rūšių skirtingų medžiagų, pavyzdžiui: tualetinio popieriaus, laikraštį, folijos, medžiagos skiautę, kažką šiurkštaus. Parodykite mažyliui, kaip smagu jas sugniaužti delnuose, o po to vėl išlankstyti.

Pirmoji lėlė. Nors su ja vaikas aktyvių žaidimų dar nežais, tačiau ji labai praves kūno dalių mokymui. Rodykite akis, lūpas, burną, ausis, smakrą, kaktą, nosį ir garsiai įvardinkite jų pavadinimus.

Uoslė. Namuose raskite penkis ar daugiau skirtingus prieskonius, kurių aromatas būtų gerai jaučiamas (pavyzdžiui: mėta, imbieras, raudonoji paprika, gvazdikėlis, čiobrelis), supilkite juos į nedideles talpas ir kartu su vaiku jas uostykite, pasakokite jam, kokia tai žolelė, kuo ji ypatinga, kur ją naudojame.

Gamtos pažinimas. Ruduo – idealus metas vaiką supažindinti su gamta ir jos grožiu. Vaikščiodami lauke kūdikiui būtinai pasakokite, kas jį supa, ką sutinkate. Taip pat prisirinkite įvairiausių gėrybių, pavyzdžiui: lapų, medžio žievės, kankorėžių, gilių, medienos gabaliukų. Namuose kartu su mažyliu šiuos daiktus tyrinėkite – lieskite, uostykite, pasakokite jam, kas tai yra.

Nuo devinto mėnesio iki vienerių metų

Skatinimas stotis. Tegul stambioji motorika „dirba" kartu su intelektu. Jei norite, kad mažylis greičiau atsistotų, ant sienos pakabinkite įvairiausių jam įdomių paveiksliukų (tėvelių nuotraukos, gyvūnai, maistas ir t.t.). Vaikas bandys juos pasiekti, o jūs jam pasakokite apie tuos objektus.

Virtuvės pažinimas. Pats metas mažylį supažindinti su virtuvės įrankiais. Ant kilimo sudėkite puodus, samčius, šaukštelius ir leiskite kūdikiui po vieną tyrinėti, apžiūrėti. Jūsų darbas – garsiai įvardinti, koks šio daikto pavadinimas.

Figūros. Tokio amžiaus vaikui ne tik pradėkite rodyti figūras ir sakyti jų pavadinimus, tačiau ir pademonstruokite, kaip jas reikia įdėti į joms skirtas skyles (tam reikalingi specialūs rūšiavimo žaislai).

Žvejojimas. Į didelį indą prileiskite vandens, įmeskite smulkesnių žaisliųjų, pavyzdžiui, kaladėlių, duokite vaikui samtį ar didesnį šaukštą ir leiskite po vieną daiktus „sužvejoti" iš vandens.

Rūšiavimas. Atsiminkite – nuo šiol kai kurie maisto produktai bus reikalingi ne tik patiekalams, tačiau ir kūdikio lavinimui. Vieni tokių – makaronai ir kruopos. Į indą berkite skirtingų formų produktų, pavyzdžiui: pupelių, žirnių, kelių rūšių makaronų, ir kartu su vaiku bandykite juos surūšiuoti. Kol mažylis žaidžia šį žaidimą, būtina suaugusiems būti kartu ir jį akylai stebėti.

Vaisiai, daržovės ir uogos. Tikėtina, kad jūsų mažylis kiekvieną savaitę paragauja vis naujų gėrybių. Padėkite jam jas pažinti geriau. Duokite neprapjautą obuolį į rankas, tada jo gabalėlį pauostyti, paragauti, garsiai įvardinkite jo pavadinimą. Tegul visos juslės kartu dirba!

Bokšto statymas ir griovimas. Beveik vienerių mažylis jau norės statyti, tam namuose idealiai tinka įvairios, skirtingų dydžių dėžės. Padėkite kūdikiui pastatyti bokštą, nes po to laukia smagiausia dalis – jį sugriauti.

Stumdymas. Būtent šiuo etapu vaikui prireiks žaislo-stumduko, jei tokio neturite – naudokite namuose esančius baldus, pavyzdžiui kėdę.

Spalvos. Jei turite įvairiaspalvių kaladėlių, berkite jas į krūvą ir kartu su vaiku rūšiuokite pagal spalvas. Kitas variantas – išdėliokite spalvoto popieriaus lapus ir ant jų dėliokite tam tikros spalvos kaladėles.

Pasakos. Sakoma, kad nelaimingi tie vaikai, kurie vakarais negirdėjo mamos ar tėčio lūpomis skambančių pasakų bei lopšinių. Šis vakarinis ritualas labai svarbus kūdikio atsipalaidavimui, nusiraminimui. Taip pat – tokiu būdu jis girdi daug naujų žodžių, kurie kaupiasi jo pasyviajame žodyne.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis