Odontologė pataria, kaip prižiūrėti kūdikio dantis

Pirmasis kūdikio dantuko išdygimas – svarbus įvykis visai šeimai. Tai tarsi dar vienas vaiko brandos etapas, kuris sukelia ne tik labai didelį tėvelių džiaugsmą, bet, neretai, su juo prasideda ir bemiegės naktys, mažylio irzlumas bei nuogąstavimai, ką daryti, kad dantukai augtų sveiki bei gražūs.

Kada pradėti valyti kūdikio dantis ir kaip tai daryti teisingai, kad nepažeistume jautrių jo dantenų? Kokias priemones naudoti? Kokių klaidų nedaryti? Į klausimus, kurie gali iškilti daugelio kūdikių tėveliams, atsako gydytoja odontologė Indrė Stankevičienė.


Ar kūdikio burną, dantenas reikia kažkaip specialiai prižiūrėti iki pirmojo dantuko?


Odontologai vieningai sutaria, kad idealu, jei tėveliai nuo pat pirmųjų mažylio mėnesių pradeda jį po truputį pratinti prie burnos priežiūros procedūrų. Patariame švariu marlės gabalėliu pamasažuoti ir tuo pačiu pavalyti mažylio burnytę. Kūdikiams ši procedūra dažniausiai labai patinka, jiems tai smagus žaidimas.


Pirmasis dantukas jau išdygo, ar jį reikia valyti? Kaip tai teisingai daryti? Kokias priemones galima naudoti?


Pirmąjį dantuką tiesiog būtina valyti, nes tik ką išdygęs jis labai jautrus ėduoniui, kaip ir visi kiti, po jo dygstantys dantys. Pirmuosius dantis patariu valyti tomis priemonėmis, kurios jums patinka. Tai gali būti ir marlės gabalėlis, ir ant piršto maunamas silikoninis šepetėlis, ir kūdikiui skirtas dantų šepetėlis su minkštais šereliais. Dantukus valykite du kartus per dieną.


Ar verta kūdikio dantų valymui naudoti dantų pastą? Kokia ji turėtų būti?


Pirmąjį dantuką, jei vaikas neturi aukštos karieso rizikos, galima valyti tiesiog medžiagos skiautele, sudrėkinta vandeniu. Tačiau, kai jau pasirodo krūminiai dantukai, patariame pradėti valyti kūdikiams skirta pasta ir šepetėliu. Patirtis rodo, kad skani dantų pasta leidžia kūdikiams susidraugauti su dantų valymo procedūromis, tačiau jos turi būti tepama labai saikingai.


Ar dantis valyti, jei dantukas dar tik kalasi ir dantenos aplink jį paburkusios, skausmingos?


Valyti dygstančius dantis – būtina, nes apnašos, užsilaikiusios ant paburkusių dantenų, kels dar didesnį uždegimą ir mažylis jaus stipresnį skausmą. Tik tai atlikite labai švelniai.


Kiek kartų per parą reikia kūdikiui valyti dantis?


Kūdikį reikėtų pratinti prie mums įprasto dantų valymo rėžimo. Valykite du kartus per parą (ryte ir vakare). Savo pacientams visada patariu, kad papildomai dantukus galima išvalyti ir prieš pietų miegą, nes jo metu, dėl sulėtėjusio seilėtekio, dantukų gedimas yra intensyvesnis.


Kokie valymo judesiai yra taisyklingi?


Dantukus valykite švelniais šluojančiais ar sukamaisiais judesiais. Nepamirškite, kad reikia valyti visus dantuko paviršius, ne tik vageles, bet ir lūpinį bei gomurinį-liežuvinį paviršius.


Dažnu atveju kūdikiai labai nenori, kad jiems tėveliai valytų dantis – muistosi, priešinasi... Gal turite patarimų, kaip juos „įkalbėti"?


Šį procesą palengvina teigiamas tėvelių pavyzdys (pavyzdžiui, mama gali „pavalyti" dantis tėčiui, vėliau kūdikiui, ar leisti vaikui dantis valyti jai). Padės ir kūdikiui patinkanti pasta su skoniu, švelni bei rami valymo atmosfera ir kiti, jūsų sukurti, dantukų valymo ritualai. Beje, patogiausia valymui poza – kai vaikas guli jums ant kelių, o ne stovi ar sėdi.


Kaip natūraliais būdais galima palengvinti pieninių dantų dygimo skausmus?


Su dantų dygimo sukeltais nemalonumais susiduria beveik visi mažyliai, o kartu ir jų tėveliai. Tiems, kurie nenori griebtis nuskausminamųjų priemonių, patariu atlikti švelnų dantenų masažą, taip suaktyvinsite kraujotaką ir dantukui dygti bus lengviau, o kartu nuraminsite dantenas. Žinoma, tai atlikite, tik jei kūdikiui malonu. Jei jis priešinasi, dantenas tik švelniai nuvalykite, kad dantukas dygtų švarioje aplinkoje ir burnos gleivinėje neprasidėtų uždegimas.


Kai kurie gydytojai teigia, kad temperatūros pakilimo negalima sieti su dantų dygimu. Kokia Jūsų nuomonė šiuo klausimu?


Aš taip pat manau, kad didesnę nei 37,5 laipsnių temperatūrą reikia sieti su įsisiautėjusiu virusu ar kitomis mažylių ligomis, tačiau tai dažnai sutampa ir su dantų dygimu.


Koks maistas ir gėrimai yra nerekomenduojami kūdikiams, siekiant išvengti ėduonies?


Norėčiau tėvelius įspėti apie saldžius gėrimus (arbatėles, sultis), nes kūdikiai mėgsta juos gurkšnoti ištisą dieną, o tai ypač kenkia dantukams. Taip pat nerekomenduojami saldūs gaminiai, pavyzdžiui, sausainiai, miltiniai produktai (duoniukai, riestainiai), nes jie aplimpa aplink dantuko paviršių ir sudaro puikias sąlygas dantų ėduoniui. Suvalgius tokių produktų, patariu kūdikiams išvalyti dantukus, o vyresniems vaikams reikėtų bent praskalauti burną vandeniu. Visiems tėveliams rekomenduoju laikytis 5-ių valgymų per dieną režimo, taip labai stipriai sumažinsite karieso riziką.


Ar tiesa, kad naktinis saldžios arbatos, mišinio maitinimas didina ėduonies riziką?


Taip, kaip ir minėjau, miegant sulėtėja seilėtekis, kuris natūraliai kažkiek apvalo dantukus. Jei naktį kūdikis gauna mišinio ar saldžios arbatos, jo karieso rizika labai didelė. Tokie vaikai paprastai tampa pačiais jauniausiais vaikų odontologo pacientais.


Kas yra „buteliuko kariesas"?


Tai būklė, kai pažeidžiama daug pieninių kūdikio ar mažo vaiko dantų. Dažniausia tokios būklės priežastis – prieš miegą ar nakties metu vartojami saldūs skysčiai. Dar kartą noriu pabrėžti, kad kūdikis miegoti turi tik švariais dantukais, jų valymas turi tapti labai svarbia mažylio vakarinio miego ritualo dalimi.


Kada kūdikiui reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas odontologą?


Visus tėvelius pirmą kartą kviečiame apsilankyti su savo mažyliais iki jiems sueina vieneri metai. Taip mes, odontologai, galime ne tik apžiūrėti jų dantukus, bet ir įvertinti karieso riziką, parinkti tinkamą dantų pastą bei atsakyti į visus tėveliams iškylančius klausimus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis