Kai perkate žaislus, nepamirškite pačios svarbiausios taisyklės

Prieš didžiąsias žiemos šventes daugelis mūsų neįprastai daug laiko praleidžia parduotuvėse besižvalgydami tarp žaislų lentynų. Juk Kalėdų Senelio laukia tiek mūsų pačių, tiek draugų ar artimųjų vaikai. Norisi kiekvieną nustebinti jaukia, gražia, praktiška ir, svarbiausia, saugia dovana.

Prieš pirkdami žaislus, atkreipkite dėmesį, ar jie tikrai bus saugūs konkretaus amžiaus vaikui. Net ir pats gražiausias daiktas, jei kels pavojų (užspringimą, apsinuodijimą, įvairius odos įbrėžimus) mažyliui, bus labai bloga dovana. Tėveliai, norėdami, kad žaislai kūdikį ugdytų, lavintų, skatintų jo domėjimąsi aplinka, pažinimo džiaugsmą, pasimeta dar didelio pasirinkimo.

Štai keletas patarimų, kaip išrinkti žaislus vaikams, kad jie nekeltų pavojaus jų sveikatai.

1. Žaislus pirkite pagal amžių. Nesijaudinkite, jums neteks spėlioti – kiekviena pakuotė yra ženklinama (nuo kokio amžiaus tinka ar iki kokio amžiaus nėra tinkama). Jei nurodyta, kad žaislas nerekomenduojamas vaikams iki trejų metų, turi būti parašyta ir tai, kodėl. Ar gali sužeisti aštrios, smailios dalys, kampai, spyruoklės, angos, kuriose gali užstrigti vaikučio pirštai.

Žaislų lentynose tikrai rasite, ką išrinkti ir patiems mažiausiems. Metukų dar nesulaukusiems patiks įvairūs barškučiai, karuselės, kabinamos virš lovos, migdukai, lavinamieji kilimėliai, grojantys pliušiniai žaislai ir t.t.

Maždaug nuo vienerių metų svarbu kuo daugiau lavinti smulkiąją mažylio motoriką, taigi tokiems vaikams tinka stambūs „Lego" (kad mažų detalių neprarytų), kaladėlių dėliojimas, žiedų vėrimas, įvairūs rūšiavimo žaidimai. Tokiu metu vaikui itin įdomūs ir įvairūs stumdukai (iki kol tvirtai išmoksta vaikščioti), tačiau tėveliai turėtų mažylį stebėti ar jam padėti.

Kuo vaikas didesnis, tuo jo atsakomybė už save didėja, tad reikia su juo kuo daugiau kalbėtis ir pasakoti, kokios gali būti neatsargaus elgesio pasekmės, pavyzdžiui, važiuojant su dviračiu ar riedlente, dūkstant su rogutėmis ir pan., tačiau už mažiukų saugumą atsakingi tik tėveliai.

2. Būtinai perskaitykite etiketę. Skubėdami kartais užmirštame perskaityti, kas rašoma ant žaislų etiketės, tačiau tai tiesiog būtina padaryti. Jei jos nerandate – tokio daikto nepirkite, nes tai ženklas, kad su juo gali būti kažkas negerai. Etiketė turi būti parašyta lietuvių kalba, joje nurodytas gamintojas, pavadinimas, importuotojas, saugumo reikalavimai.

Gali būti, kad daugelis nežino, tačiau CE ženklas ant etiketės informuoja, jog su šiuo žaislu buvo atliktos tam tikros jo saugumo bandymo procedūros, todėl jis nėra kenksmingas vaiko sveikatai, atitinka Europos Sąjungos sveikatos ir saugumo reikalavimus.

3. Saugi konstrukcija. Įsitikinkite, ar žaislas ir jo konstrukcijos neturi aštrių briaunų, smaigalių, ar tarp judančių detalių nėra tokio dydžio tarpų, į kuriuos galėtų įstrigti pirštas. Įvertinkite, ar žaislas, kuris turi išlaikyti vaiko svorį, yra pakankamai tvirtas ir stabilus.

4. Smulkūs, maži žaislai – netinkami vaikams iki trejų metų. Pirmaisiais savo gyvenimo metais mažieji atradėjai pasaulį pažįsta per burną, tad viską į ją kišasi, ragauja. Jei žaislas labai smulkus, iškyla pavojus, kad kūdikis netyčia gali juo užspringti. Tokių detalių turinčių žaislų nerekomenduojama duoti iki trejų metų, tačiau net ir vyresnius vaikus reikia stebėti gana atidžiai. Patikrinkite, ar pliušiniai žaislai neturi lengvai nuplėšiamų detalių, yra tvirtai susiūti, kad mažylis negalėtų iškrapštyti viduje žaislo esančių kamšalų ir pamėginti jų paragauti.

Pastebėjus, kad galbūt vaikas ką nors prarijo, vykite į ligoninę net tuo atveju, jei jis neužspringo, nes būtina pažiūrėti, ar svetimkūnis kažkur neužstrigo. Ypač pavojinga, jei praryjamas magnetinis žaislas ar magnetinė detalė.

5. Žaislai kūdikiams – be atplėšiamų ar šiurkščių detalių, kurias mažylis galėtų įsikišti į burnytę, ausį, nosį, jomis susibraižyti savo jautrią odą. Ši taisyklė galioja ne tik parduotuvėje pirktiems žaislas, bet ir įvairiems buities rakandams ar maistui. Be priežiūros neleiskite vaikui rūšiuoti žirnių, pupelių, gilių ir pan.

6. Specialistų teigimu, pavojų vaikams gali sukelti ir tam tikros cheminės medžiagos (ftalatai, sunkieji metalai, organiniai junginiai), naudojamos žaislų gamyboje. Pavyzdžiui, kai kurie ftalatai vaikams gali sukelti odos bėrimą, astmą, jie kenkia kepenims, inkstams, sutrikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą. Ar šių cheminių medžiagų nėra, galite rasti įraše ant pakuotės arba žaislą pauostykite – aitrus, aštrus kvapas taip pat signalizuoja apie netinkamas chemines medžiagas jo sudėtyje.

7. Atkreipkite dėmesį, ar žaislas neskleidžia kurtinančių garsų. Žaislų skleidžiamas garsas turi būti ne per didelis, kad nepažeistų vaiko klausos ir jo neišgąsdintų.

8. Naujus žaislus vaikui duokite tik išpakuotus ir nuplautus vandeniu bei muilu (kūdikėliams rekomenduojama nuplikyti su verdančiu vandeniu, jei žaislo naudojimo instrukcijoje neparašyta, kad to daryti negalima).

Net ir išsirinkus saugius žaislus, visada geriau bent viena akimi stebėti, ką vaikai daro, nes jiems kartais kyla tokių minčių, apie kurias mes net nepagalvojame. Juk žaislai mažyliams turi padėti pažinti pasaulį, juos pralinksminti, sudominti, o ne kelti pavojų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis