Problemų dėl vaikų elgesio turintiems tėvams – kvalifikuota pagalba

Rugsėjį šešiose šalies savivaldybėse startavo Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotas projektas „Programos „Neįtikėtini metai“ pritaikymas ir įgyvendinimas Lietuvoje“ (toliau – Projektas), į kurį sausį įsitrauks dar septynios savivaldybės. Higienos instituto koordinuojamas Projektas padės šimtams tėvų, auginančių elgesio ir emocijų sunkumų turinčius vaikus, rasti atsakymus į iškylančius klausimus dėl netinkamo atžalos elgesio, bendravimo, auklėjimo ir kitų rūpesčių. 

Pasak Projekto vadovės Neringos Pieslikaitės, Lietuvoje labai trūksta mokslo įrodymais grįstų programų, kurios padėtų sumažinti vaikų elgesio problemas. „Neįtikėtinų metų“ programa yra sukurta amerikiečių, skirta vaikams iki 12 metų, jų tėvams, pedagogams. Programa turi įvairiausių modulių – orientuotų į bendravimą su kūdikiais, mažais, vyresniais, įvairiapusį raidos sutrikimą turinčiais vaikais ir kt. Šiuo metu Lietuvoje adaptuojamas daugiau nei dvidešimtyje pasaulio šalių įdiegtos programos „Neįtikėtini metai“ modulis „Preschool Basic Parent Program“ – „Bazinė programa ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvams“, skirtas tėvų, auginančių 3–6 metų vaikus, turinčius elgesio ir emocijų sunkumų, mokymams. Jis diegiamas savivaldybėse, kurios išreiškė norą dalyvauti Projekte. Bendradarbiaujančios institucijos jose – savivaldybės administracija ir visuomenės sveikatos biuras.


  „Sveikatos apsaugos ministerija svarstė iškart pirkti tris modulius, tačiau kūrėjai rekomendavo pirmiausia pamėginti įdiegti vieną modulį, pasižiūrėti, kaip seksis, ar jis tiks Lietuvai, ir tik tada, jei jis bus sėkmingas, galvoti apie kitus programos modulius. Tą dabar ir darome“, – sako N. Pieslikaitė.


Pradžia jau padaryta


Diegiant Projektą, visų pirma kiekvienoje savivaldybėje reikėjo surasti grupių vadovus ir juos apmokyti pagal „Neįtikėtinų metų“ programą. Grupių vadovams, pasak Higienos instituto atstovės, amerikiečių reikalavimai labai aukšti – jie turi būti įgiję aukštąjį universitetinį išsilavinimą biomedicinos ar socialinių mokslų srityje (psichologai, psichiatrai, visuomenės sveikatos specialistai, socialiniai pedagogai ir kiti panašaus pobūdžio specialistai), laisvai skaitantys, suprantantys ir kalbantys angliškai, turintys patirties vesti mokymus suaugusiųjų asmenų grupėms, jau turintys pakankamai bazinių žinių apie vaikų raidą.


  Pirmame Projekto etape dalyvauja šešios savivaldybės: Vilniaus m., Kauno m., Klaipėdos m., Šiaulių m., Panevėžio m. ir Marijampolės. Rugsėjo 14–30 d. nuotoliniu būdu įvyko pirmieji programos „Neįtikėtini metai“ atrinktų būsimų tėvų grupių vadovų mokymai. Juos vedė daugiametę patirtį turinti licencijuota trenerė iš JAV kartu su pačia programos kūrėja prof. dr. Carolyn-Webster Stratton. Mokymuose dalyvavo atrinkti 20 būsimų tėvų grupių vadovų iš šešių pirmame Projekto etape dalyvaujančių savivaldybių.


  Spalį ir lapkritį minėtose šešiose savivaldybėse pradėti vesti mokymai pirmosioms tėvų, auginančių vaikus su elgesio sunkumais, grupėms. Dėl prastėjančios COVID situacijos visoje Lietuvoje tėvų grupių mokymai nuo lapkričio mėnesio perkeliami į nuotolinę erdvę.


  „Tėvų mokymai nėra trumpalaikis individualus konsultavimas – tai yra kassavaitiniai grupiniai užsiėmimai, kurie trunka net 18 savaičių. Su tėvais peržiūrima ir analizuojama amerikiečių parengta vaizdo medžiaga, analizuojamos realios situacijos, atliekami praktiniai pratimai, vaidmenų žaidimai, įgūdžiai toliau tobulinami, atliekant užduotis namuose, vėliau jas aptariant grupėje“, – sako N. Pieslikaitė.


  2021 m. sausį antrame Projekto etape grupių vadovų mokymai numatomi Alytaus m., Kėdainių r., Kupiškio r., Plungės r., Tauragės r., Telšių r. ir Utenos r. savivaldybių atstovams. Apmokyti grupių vadovai ieškosis savo savivaldybėse tėvų, kurie yra suinteresuoti dalyvauti tokiuose mokymuose. Mokymai tėvams šiose savivaldybėse prasidės nuo 2021 m. vasario mėn.


  Projekto vykdymo laikotarpiu siekiama suteikti pagalbą 840 tėvų, o vėliau per penkerius programos tęstinumo metus – dar apie 2 000 tėvų.


Įvairiapusė pagalba


Tam, kad kiekvienas grupės vadovas gautų programos „Neįtikėtini metai“ akreditaciją, jis turės vesti mažiausiai 2 tėvų grupėms. Per Projekto laikotarpį grupių vadovus supervizuos amerikiečių specialistai, o paramą teiks Projekto partneriai iš Norvegijos, kurie turi daugiau nei 20 metų patirties šioje srityje. Kitaip sakant, grupių vadovai gauna tvirtą profesinę paramą. Kadangi ši programa yra įrodymais pagrįsta, grupių vadovai negali nukrypti nuo programos kūrėjų nuostatų. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo tėvų: tyrimai rodo, kad geriausias rezultatas pasiekiamas tuomet, kai tėvai nuosekliai lanko grupės susitikimus.


  Ne kiekvienai šaliai yra suteikiama galimybė diegti programą „Neįtikėtini metai“. Kūrėjai analizuoja, vertina situaciją konkrečiose šalyse – kaip joje dirbama su tėvais, kokia komunikacija, koks suinteresuotumas, koks finansavimas ir programos tęstinumo galimybės. Tai, kad Lietuva gavo galimybę diegti šią programą, – kelerių metų bendravimo bei derybų rezultatas ir didelis pasiekimas.


  „Ši programa ne tik suteikia auklėjimo įgūdžių tėvams, auginantiems elgesio sunkumų turinčius vaikus, bet ir užkerta kelią tolesniam problemų progresavimui. Pavyzdžiui, ilgalaikiais moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad ši programa padeda tėvams sumažinti ar išvengti pasekmių, kylančių dėl vaikų elgesio ar emocijų sunkumų, apsaugoti vaikus nuo įsitraukimo į nusikalstamas ar smurtines veiklas ir psichoaktyvių medžiagų vartojimą vyresniame amžiuje. Tikimės, kad įgyvendinamas Projektas padės Lietuvoje skatinti kokybiškesnį vaikų ir tėvų santykių vystymą ir kartu pagerins mažųjų šalies piliečių psichikos sveikatą ir šeimų gerovę“, – sako N. Pieslikaitė.


  Projektas, kurio iniciatorius – Sveikatos apsaugos ministerija, finansuojamas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Sveikata“ lėšomis. Šios programos tikslas – teikti paramą psichikos sveikatos stiprinimui ir prevencijos priemonėms, ypatingą dėmesį skiriant vaikų, jaunimo ir jų šeimų gerovei. Projekto partneris – Norvegijos regioninis vaikų ir jaunimo psichinės sveikatos ir gerovės centras (angl. The Regional Centre for Child and Youth Mental Health and Child Welfare).


Projektas „Neįtikėtini metai“ Lietuvoje bus vykdomas iki 2022 m. Dar penkerius metus bus užtikrinamas programos tęstinumas.


Sveikatos stiprinimo fondas
Sveikatos stiprinimo fondas
Partnerio archyvas


Užsakymo nr.: PT_66200

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis