Psichologas tvirtina, kad žaisliniai ginklai yra naudingi vaikams

„Mano namuose nebus jokių šautuvų, iečių ir durklų" - pareiškia ne viena mama, susilaukusi sūnelio. Ji prašo giminaičių nepirkti šautuvėlių vaikui dovanų, o jei netyčia šie atneša, paslepia spintos gilumoje vaikui net nespėjus pamatyti. Ar tikrai vaikui nereikia žaidimų su žaisliniais ginklais? O gal jie... būtini?

Berniukų žaidimai: ar pirkti vaikui žaislinį šautuvą

Mažus berniukus natūraliai traukia žaisti policininkus ar plėšikus, kaubojus ar indėnus, jiems norisi kovoti ir šaudyti. Nepulkite nerimauti! Šiame straipsnyje pasakojame, kodėl berniukams reiktų leisti žaisti su žaisliniais ginklais ir į ką tėvai turėtų atkreipti dėmesį.

Mažus berniukus auginantys tėvai anksčiau ar vėliau susiduria su dilema: leisti ar drausti? Mat jų atžalos nori būti tik kaubojais, policininkais ar medžiotojais. Ir ne vien per karnavalus. Šaudyti, nusitaikyti ir pataikyti - to siekia kiekvienas berniukas. Jei neturi žaislinio ginklo, tai jį jam atstoja paprasčiausia lazda.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Kokio amžiaus vaikui pirkti mobilųjį telefoną?

Kaip atskirti judrų vaiką nuo hiperaktyvaus?

Tėvų auklėjimo klaida ar natūralus raidos etapas?

„Bum, tu negyvas!" arba „Aš tave nušoviau!" - kai mažų berniukų tėvai išgirsta tokius ar panašius sakinius iš savo atžalų lupų, dažniausiai jie pakraupsta. Galvoje ima suktis klausimai: Kur padaryta auklėjimo klaida? Kodėl mano vaikas toks agresyvus?

Pirmoji daugumos tėvų reakcija būna tokia - uždraudžiami lankas ir strėlės, kardas ir skydas, pistoletai ir šautuvai. Paprastai tuo pasiekiama nedaug, nes netrukus pistoleto funkciją atlieka paprasčiausias pagalys, o patranką kuo puikiausiai galima pasistatyti ir iš „Lego" kaladėlių!

Psichologas Andreasas Engelis ramina, kad toks „ginklavimasis" nėra nieko blogo. „Būtent berniukams žaisliniai ginklai atlieka labai svarbų vaidmenį. Tai yra konfrontacijos priemonė", - įsitikinęs psichologas.

Todėl A. Engelis nemato nieko blogo, jeigu vaiko kambaryje tarp kitų žaislų yra ir žaislinių ginklų. Dėl trijų priežasčių:

1. Žaisliniai ginklai padeda vaikams kovoti su agresija

„Bum, tu negyvas" - sakant šią frazę vaikams svarbu ne ką nors sužeisti ar nužudyti. „Tai gėrio ir blogio kova, - aiškina specialistas. - Viena vertus, vaikai gali išgyventi neigiamus jausmus, tačiau tuo pačiu patiria, kad galima plėšiką, užpuoliką ar vilką „neutralizuoti".

Tai labai svarbi patirtis. „Taip vaikai „apdoroja" savo baimes ir jausmus, sužino, kad yra galimybė sukontroliuoti savo įtūžį ir agresiją", - aiškina A. Engelis. Vaikai išbando nugalėtojo ir įveiktojo vaidmenis bei mokosi susidoroti su nusivylimu ir įtampa be rimtų pasekmių.

„Kad ir kaip paradoksaliai skambėtų, vaikai, kurie žaidimų metu pakankamai išnaudoja savo neigiamus impulsus, gali lengviau susidoroti su savo frustracija", - konstatuoja psichologas.

Psichologas A. Engelis nemato nieko blogo, jeigu vaiko kambaryje tarp kitų žaislų yra ir žaislinių ginklų.
Shutterstock nuotr.

2. Ginklai padeda berniukams atrasti savąjį vaidmenį

Berniukai patiria stipresnę frustraciją nei mergaitės. „Juos labiau veikia kovos dėl vietos po saule principas - kas nelaimi, tas pralaimi", - aiškina A. Engelis. Peštynės dėl vado pozicijos yra nulemtos genų ir hormonų, nors tam įtakos turi ir aplinka.

Pasaulyje, kur daugumos sąmonėje vis dar gajus vyro, kaip šeimos maitintojo ir sergėtojo paveikslas, kovingieji kaubojai ir drąsieji riteriai yra sveikintinas pavyzdys. Bent jau tol, kol atrandama savoji tapatybė.

„Berniukai turi didelį poreikį matuotis fizines jėgas. Būtų neprotinga uždrausti tai. Taip jie mokosi įtvirtinti save, pasitikėti savimi, ginti savo poziciją, taip pat spręsti socialinius konfliktus, lavina socialinį jautrumą", - įsitikinęs psichologas.

Todėl specialistas ragina tėvus ramiau reaguoti į žaislinius ginklus. Jų pasmerkimas ir uždraudimas nieko neduos. Priešingai - taip žaislinių ginklų tema taps dar aktualesnė.

A. Engelis pataria - reikia išlaukti ir nelikti paties tėvams nuošalyje. Be to, specialistas pataria nesirinkti žaislinių pistoletų, kurie pernelyg panašūs į tikrus. Vietoj originalą atitinkančio revolverio pakaks ir medinio pistoleto. Be to, būtina nustatyti vaikams taisykles: ginklai - ar tai bus medžio šaka, ar plastikinis pistoletas - nenutaikomi į veidą, jais negalima nieko sužeisti.

3. Žaisliniai ginklai padeda vaikams jaustis šiek tiek stipresniais

„Ginklai vaikams tokie svarbūs todėl, kad su minimaliomis pastangomis galima padaryti didelį poveikį", - toliau aiškina psichologas. Šūvio pakanka, kad žaidimų draugas nukristų ant žemės, bum - ir užsiėmusi mama iš karto atkreipia į tą dėmesį.

Mažiems vaikams visur ir visada svarbiausias klausimas „Ar esu pakankamai galingas? Ar užtenka galių tarp bendraamžių ir brolių bei seserų? Kokioje srityje man trūksta jėgų?". Būtent todėl tokiame amžiuje yra svarbūs herojai.

A. Engelis aiškina: „Vaikai savo silpnąsias puses kompensuoja veikėjais, iš kurių pasiima šiek tiek stiprybės". O tikrieji herojai juk visais laikais turėjo ginklus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis