Kokių klaidų nedaryti rengiant vaiko gimtadienį

Pirmasis ir antrasis vaiko gimtadienis yra labiau šventė tėvams ir artimiesiems. Vėliau, kai mažylis ima suprasti šios ypatingos dienos svarbą, norisi sukurti šventę, kurios mūsų atžala nepamirš ilgai.

Į klausimus atsako renginių organizatorė, Šypsomės.lt vadovė Sandra Jakulienė, auginanti 3 vaikus.


- Vienų metukų vaikas pirmojo gimtadienio tikrai neprisimins, tad gal neverta švęsti?


- Švęsti tikrai verta! Tačiau tėvai turėtų atminti keletą svarbių dalykų. Kartais jie pirmajam gimtadieniui priplanuoja visko daug, nes mano, kad vaikui tai bus didžiulis malonus įspūdis. Bet šio reakcija gali būti priešinga. Kodėl svarbu švęsti gimtadienį? Nes tai vaikystės prisiminimai: koks vaikutis buvo vienų metukų, kokios jo gimtadienių tradicijos ir t. t. Nors pats to neatsimins, liks gražios nuotraukos, kurias vartyti paaugę vaikai labai mėgsta.


- Kaip patartumėte švęsti vienų metukų gimtadienį?


- Manau, pirmas gimtadienis turėtų būti jauki šventė su pačiais artimiausiais šeimos nariais. Jame turi dalyvauti vaikui pažįstami žmonės: mama, tėtis, broliai, seserys, krikštatėviai, močiutės, seneliai. Nerekomenduoju daryti klaidos ir prikviesti į pirmąjį gimtadienį daug vaikų ir svečių. Vaikui būrys nepažįstamų ar kažkada matytų, bet pamirštų veidų gali sukelti šoką.


Todėl pasitaiko, kad gimtadienio dieną mažieji būna irzlūs, pikti, o kartais po jo net suserga. Patarčiau ir pirmą, ir antrą gimtadienį organizuoti kuo jaukesnį. Taip netrikdysite jubiliato, patiems tėveliams bus paprasčiau.


- Tačiau koks gimtadienis be vaikų?..


- Yra tokia nerašyta, bet labai svarbi taisyklė planuojant vaiko gimtadienį: į gimtadienį patartina kviesti tiek svečių, kiek vaikui metų +1. Jeigu vaikui - vieni, tai galėtų būti 2 mažieji svečiai, jei vaikui - dveji, tuomet trys vaikai ir t. t.

Tiesa, pati ne visada vadovaujuosi šia taisykle, nes, manau, ji tinka tada, kai gimtadienyje nėra vaikus užimančio žmogaus, „sukasi" patys tėveliai. Jeigu yra animatorius arba vaikai gimtadienį švenčia žaidimų kambaryje, kuriame jiems yra veiklos, tada galima kviesti ir daugiau. Bet jų neturėtų būti per daug.


- Kur geriausia švęsti mažųjų gimtadienius?


- Pirmąjį ir antrąjį gimtadienį patarčiau švęsti namuose, nes savoje aplinkoje vaikui jaukiausia. Nežinomoje vietoje vaikai užsisklendžia ir sunkiau atsipalaiduoja.


Netgi yra manoma, kad mažyliams iki ketverių metų tinkamiausia gimtadienių erdvė - namai. Tačiau ne visi namuose turime tam sąlygas. Jeigu namie nėra vietos, tėvai nenori rūpesčių, patarčiau paieškoti tokios vietos, kurioje nebūtų daug žmonių ir triukšmo. Masiniai pramogų centrai patiems mažiausiems netinka, ten bėgiojantys didesni vaikai gali užgauti mažesniuosius. Tiktų jauki kavinukė ar uždaras žaidimų kambarys. Vasarą gimusių vaikų gimtadienius galima organizuoti gamtoje paprasčiausiai pasitiesus apklotus.


- Kokią planuoti gimtadienio trukmę?


- Jeigu jubiliatas miega pietų miego, reikia taikytis prie jo ritmo. Geriausiai mažiausių vaikų gimtadienius - nuo metukų iki ketverių švęsti ne ilgiau kaip dvi-tris valandas. Tėvai pastebi, kad gimtadienis švenčiamas namuose, užtrunka, nes svečiams nepatogu pasakyti: „Išeikite, mano vaikui metas miegoti."


Kai švenčiama ne namuose, paprastai būna aiškiai apribotas laikas „nuo... iki", tada tėvams patogiau. Kita priežastis, kodėl užsitęsia gimtadieniai - vaikai dūksta, jiems atrodo smagu, tėvams gaila juos išsivesti. Tačiau geriau išeiti tada, kai smagu, o ne tada, kai vaikai pervargę ir pyksta.


- Kaip manote, ar mandagu iš anksto įspėti svečius, ko vaikas norėtų dovanų?


- Tikrai nieko bloga užsiminti apie dovaną, nes vaiko poreikius ir svajones labiausiai žino tėvai. Žinoma, geriausiai, jei visi pakviestieji į vaiko gimtadienį paklaustų tėvų, ko atnešti dovanų. Kaip rodo patirtis, to tikrai labai dažnai klausiama, bet jei nepaklausė, manau, tinkama užsiminti.


- Nuo kokio amžiaus vaikams galima į gimtadienį kviesti personažą?


- Rekomenduoju nuo dvejų metukų, nors pasitaiko kviečiančių ir anksčiau, ypač jei šventėje dalyvauja didesnių vaikų. Metukų ir dvejų vaikai dar nemoka užsiimti komandine veikla, be to, tėvai geriausiai pažįsta savo vaiką ir jei mato, kad šis drovus, bijo nepažįstamųjų, nebendrauja su jais, gal verta palūkėti ir iki trejų. Dvimetukai - trimetukai yra nenuspėjami. Atrodo, dalyvavo kitoje šventėje, matė personažą, patiko. Bet kai šis atvažiuoja į jo gimtadienį, skiria visą dėmesį tik jam, vaikas išsigąsta, sutrinka ir nenori žaisti.


Užsakinėjant personažus patiems mažiausiems patariu rinktis panašiausius į žmogų. Pavyzdžiui, kiškutis, Raudonkepuraitė atrodo natūraliai ir mažiems vaikams lengviau prie jų priprasti. Personažo su kauke, kurio veidas uždengtas, vaikai gali išsigąsti. Tad Žmogų-Vorą, klouną ar teletabį rekomenduojame didesniems, nuo 4 metų vaikams. Animatorius su vaikais užsiima, tada tėvai gali daugiau dėmesio skirti svečiams, vaišėms ar nuotraukoms.


- Kaip keičiasi gimtadieniai vaikams paūgėjus?


- Vaikui augant, gimtadieniai tampa vis aktyvesni, su daugiau veiklos. Vaikai pradeda eiti į kitų gimtadienius, įgyja daugiau „gimtadienių" patirties, renkasi, ko norėtų. Pastebėjau, kad daro klaidą tėvai, kurie nori kiekvienais metais vaikui parodyti kažką naujo ir taip ne visada paiso jo norų. „Tu čia jau buvai, švęsk kitur", - sako jie. Tačiau gal vaikas taip nenori? Jam kai kurie dalykai įdomesni, nors ir vyksta dešimtą kartą, o ne tai, ką nauja siūlo tėvai. Pradinukai, ypač berniukai, mėgsta gimtadienius, kai yra vietos palaipioti, palakstyti.


- Ar patartumėte į savo vaiko gimtadienį kviesti, pavyzdžiui, draugų tėvus arba jubiliato senelius?


Nuo penkerių metų vaikų gimtadieniuose suaugusiųjų nerekomenduoju. Juk tai vaikų šventė. Suaugusieji trikdo vaikus, šie būna susikaustę. Pagaliau ir jubiliato tėveliams tai papildomos išlaidos - svečius reikia priimti, pavaišinti. To tikrai nebūtina daryti, vyresnių negu 5 ir 6 metų vaikų gimtadieniuose gali dalyvauti tik vaikai, tėvai juos sutartu laiku atveda ir pasiima. Seneliai gali dalyvauti vaikiškame gimtadienyje, bet paprastai jie nori pasveikinti asmeniškai ir jaukiai pasisėdėti su artimais žmonėmis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis