Svarbūs mažylių pasiekimų etapai, kurie tėvams dažnai praslysta pro akis

Pirmieji vaiko gyvenimo metai, kuomet sparčiai formuojasi mažylio asmenybė, tėvams būna patys įsimintiniausi.

Pirmoji kūdikio šypsena, žodis ar pirmieji žingsniai – šių vaiko pasiekimų tėvai laukia su nekantrumu, tačiau per pirmuosius dvejus savo gyvenimo metus vaikai įveikia kur kas daugiau svarbių raidos etapų, kurie tėvams dažniausiai praslysta pro akis. Taigi, kol laukiate kito įspūdingo mažylio gyvenimo momento, kviečiame susipažinti su mažiau pastebimais, bet tokiais pat svarbiais vaiko raidos etapais.

„Žmogus yra žaidžianti būtybė, o pats žaidimas – daug senesnis nei kultūra. Panašu, kad šiandien žaidžiantis žmogus pamiršo tai, kas svarbiausia. Žaismę, kuri yra mūsų kūrybos ir vaizduotės energija. Vienodi išmatavimai, vertinimo sistemos, taisyklės, testai ir kalbų pamokėlės trijų mėnesių kūdikiams yra tikrų tikriausi vaizduotės žudikai, kurie neleidžia išradinėti savo taisyklių, o kartu priverčia užmiršti, kas slypi už griežtos disciplinos, hierarchijos ar darbotvarkės. Jeigu norite ugdyti vaikų vaizduotę, duokite galimybę jiems iš tikro žaisti “, – siūlo filosofas, rašytojas ir vertėjas Kristupas Sabolius, prieš beveik dvejus metus su žmona susilaukęs dukros.

Žaidimas labai svarbus ne tik vaiko, bet ir apskritai žmogaus gyvenime. Liesdamas daiktus ir detales kūdikis mokosi iš aplinkos, pažįsta naujas formas, tekstūras, spalvas. Niekam nepastebint jų protas ir pasąmonė įsisavina informaciją apie mažiausias šio pasaulio detales, kurios mums atrodo visiškai nereikšmingos, tačiau be jų negalėtų vykti sekantys raidos etapai.


Objektų pasaulis

Kuomet vaikas pradeda kilnoti ir rinkti žaidimo detales, tai ženklas, jog lavinami jo motoriniai įgūdžiai, kurie atsiranda dėl tam tikrų žinių, patirties ir kartojimosi tirtų elementų pagrindu. Vaikas atsimena detalių svorį, sukioja jas tarp pirštų, dėlioja pagal spalvas, gali teisingai jas sudėti. Taip pat svarbu – pažinti sugriovimo, netaisyklingo sprendimo galią. Šiame etape žaidimų kūrimo profesionalai LEGO siūlo DUPLO konstruktorius, kupinus įvairaus dydžio ir reljefo spalvotų detalių, su kuriomis vaikas žaisdamas nesusižeis ir neturės galimybių jų praryti.

Kai vaikas pradeda vaikščioti ar bėgioti – išsigąstame, jog jis neapskaičiuos greičio, nežinos, kada sustoti ir netyčia susižeis. Tačiau taip vaikas mokosi stabilumo, tikslaus ir lengvo judėjimo. Dažniausiai žaislus pasitelkiame tam, kad vaikas žengtų pirmąjį žingsnį ar nuplauktų pirmąjį metrą jau pažįstamo objekto link. Taip vaikas jaučia sentimentus ir motyvaciją pasistengti, jog pasiektų tikslą ir gautų tai, kas jam svarbu ir artima.

Periodas iki vienerių metų skirtas tyrinėjimams, kai vaikas bando pats pasiekti daiktus, juos čiupinėti ir išnagrinėti. Jūs galite skatinti pažinimo procesą reaguodami į vaiko atradimus, dalyvaudami jo žaidimuose ir leisdami jam tyrinėti aplinką. Svarbu, kad vaikas turėtų žaislų, daiktų, kurie galėtų padėti jam lavintis.


Akistata su rezultatais

Kai vaikas deda vieną kaladėlę ant kitos ir jas sujungia – jis susipažįsta su objektų sąsajomis, o kai įsigudrinęs pradeda statyti bokštą – tai rodo, jog vaikas mokosi išsikelti sau tikslą, vis labiau pradeda suprasti sėkmės ir nepasisekimo idėją. Šiuo laikotarpiu ypač svarbu būti su vaiku ir padėti jam, paskatinti pastatyti iki galo, nors bokštas ir banguoja ar virsta.

Kitas labai svarbus vaiko raidos etapas – rezultatų prognozavimas. Tai reiškia, jog vaikas jau yra pasirengęs kurti savo istorijas ir žaidimo scenarijus, remdamasis savo patirtimi. Pavyzdžiui, žaisdami kaladėlėmis, mažyliai jau supranta, kad jeigu pastatysiu per aukštą bokštą – jis nuvirs, tad turiu sudėti tik pusę kaladėlių. Taip pasieksiu pergalę. Žaidimas LEGO DUPLO kaladėlėmis. kurios yra dvigubai didesnės už įprastas LEGO kaladėles, puikiai tinka mažoms rankelėms ir vis tobulėjančiai vaizduotei lavinti. Konstruodamas, ardydamas ir vėl iš naujo lipdydamas statinius, mažylis įtvirtina savo žinias, mokosi priimti iššūkius, spręsti problemas ir siekti tikslo, kuris ne visuomet gali būti pasiekiamas iš pirmo karto.


Mažyliui sulaukus vienerių, prasideda naujas jo raidos etapas – keičiasi vaiko žaidimas. Kol buvo kūdikis, žaisdamas vaikas daiktus kratydavo, daužydavo, mėtydavo, o dabar jis jau supranta daiktų paskirtį, jis pradeda statyti iš kaladėlių, kalbėti žaisliniu telefonu, stumdyti mašinėles. Tokio amžiaus vaikai jau pradeda žaisti įsivaizdavimo žaidimus – jūsų mažylis gali vaizduoti, kad geria iš tuščio puodelio, bananą naudoti kaip telefoną, kaladėlę – kaip mašiną. Šio amžiaus vaikai džiaugiasi žaisdami su kitais vaikais, tačiau jie dar nemoka žaisti bendrų žaidimų ar dalintis žaislais.

Savęs pažinimas

Kuomet vaikas pradeda kantriai laukti savo eilės žaidime – tai ženklas, jog jis mokosi vertinti kitų žmonių poreikius ir yra pasirengęs lavinti bendravimo įgūdžius. Laukimas, ypač labai mažiems vaikams, gali būti nesuprantamas ir bauginti, todėl tai milžiniškas žingsnis siekiant suprasti, kaip veikia pasaulis ir tai, kas yra žmonių tarpusavio ryšiai.

Jeigu vaikas po žaidimo susijaudina, jaučia nusivylimą pralaimėjus ar džiaugsmą pasiekus pergalę, tai ženklas, jog jis susipažįsta su emociniais padariniais – tikrina teisybės ar neteisybės atvejus. Tai didžiulis vidinio augimo ženklas, rodantis, jog vaikas lavina emocinį gebėjimą reaguoti į atitinkamas situacijas.


Sulaukus antrojo gimtadienio vaikai nori žaisti kuo judresnius žaidimus – judėjimas teikia daug džiaugsmo ir padeda lavinti, pažinti savo kūną. Mažyliai lipa aukštai, vartosi, šoka nuo laiptų, ir šokinėja per balas ar ant lovos. Dviejų metų vaikai jau pajaučia savo galias ir nepriklausomybę nuo suaugusio žmogaus. Jie jaučiasi galintis patys nuspręsti ir įgyvendinti savo sprendimus, kurie dažnai būna, suaugusiojo akimis žiūrint, neteisingi, bet vaikui jie labai svarbūs. Nenumokite į juos ranka, nemenkinkite vaiko nuomonės, išklausykite jo patarimų ir argumentuotai jam atsakykite, jeigu jo nuomonei nepritariate. Taip lavinsite vaiko gebėjimus teisingai bendrauti ir rasti kompromisą, kai susikerta dvi skirtingos nuomonės ir patirtys.

Serija straipsnių apie pozityvų ir kūrybišką vaikų ugdymą parengta bendradarbiaujant su LEGO DUPLO ir LEGO žaislų gamintoju LEGO Group.

LEGO Group įsipareigoja teikti vaikams saugią, lavinančią ir kūrybiškumą skatinančią žaidimo patirtį. Žaisdami LEGO DUPLO arba LEGO kaladėlių rinkiniais, mažieji lavina svarbiausius įgūdžius, kūrybišką mąstymą, mokosi spręsti problemas ir koncentruoti dėmesį. Daugiau informacijos apie vaikų lavinimą, žaidimą bei žaidimus galima rasti interneto svetainėje www.lego.com, kurios aplinka yra saugi ir vaikams.

Užsakymo nr.: PT_75944591

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis