Naujagimio pojūčiai: kuris išsivystęs labiausiai?

Uoslė

Ar galėtumėte šiandien jūs užmerktomis akimis tarp daugybės žmonių tik iš kvapo atpažinti savo artimiausius žmones? Būtų sunkoka, ar ne? Tačiau kūdikis tai gali! Kūdikis, paguldytas ant mamos krūtinės, jaučia mamos pieno kvapą, siekia jos krūties, kad pavalgytų.

Uoslės receptoriai vaikui vystosi dar tada, kai jis gyvena mamos pilve. Maždaug nuo šešto nėštumo mėnesio kūdikis gali uosti, ir jis turi mėgstamus ir nemėgstamus kvapus. Todėl natūralu, kad paimtas mamos ant rankų ir priglaustas verkiantis mažylis nusiramina. Mamos kvapas jam reiškia saugumą, patikimumą.

Skonis

Panašiai išsivystęs naujagimių ir skonio pojūtis. Jau gyvendamas mamos pilve jis „dirbo" įvairių mamos suvalgytų patiekalų degustatoriumi. Jam skaniausia yra tai, kas... saldu! Nustatyta, kad jau kelios valandos po gimimo vaikas skiria įvairius saldumo skonius ir jam skaniausias yra mamos pienas. Jeigu duotumėte tokiam mažyliui suvalgyti kažką rūgštaus ar kartaus, suprastumėte iš jo mimikos ar verksmo, ką jis apie tai mano.

Rega

Gimęs naujagimis mato ne taip, kaip mes. Jo regėjimo laukas dar labai mažas, apie 20 cm, ir neryškus. Tik maždaug dviejų savaičių jis pradeda atpažinti mamos ir tėčio veidus, tačiau iki tol jau atskiria juos iš kvapo. Mažyliai labai mėgsta žiūrėti į veidus, o aiškiau sufokusuoti regėjimą į daiktus ima kelių mėnesių.

Klausa

Naujagimiai atpažįsta mamos balsą, nes jį nuolat girdėjo jau gyvendami pilve. Nereikia stengtis gyventi visiškoje tyloje, juk mamos gimdoje mažylis irgi negyveno tylumoje, jį nuolat supo tam tikri garsai - širdies plakimas, žarnyno garsai, triukšmas iš išorinio pasaulio. Mažyliams patinka harmoninga klasikinė muzika, kai kurie tėvai pastebi, kad jų naujagimius ramina veikiančios skalbyklės ar įjungto feno garsai.

Lytėjimas

Prireiks kelių mėnesių, kad naujagimis „atrastų" savo rankytes, imtų jomis domėtis, o po to - kontroliuoti - sąmoningai imti žaislą, siekti norimo daikto. Lytėjimas yra labai svarbus mažyliui - juk ne veltui jis viską deda į burną, paragauja, pačiupinėja. Švelnus naujagimio glostymas, prisilietimas jam labai patinka, ypač, kai tai daro jo pačių mylimiausių žmonių - mamos ir tėčio - rankos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis