Pirmasis vaiko mėnuo darželyje: kaip palengvinti gyvenimą jam ir visai šeimai

Ar ne per anksti? Gal negerai elgiuosi? Ką daryti, kad jis taip neverktų? Šie ir kiti klausimai kamuoja ne vieną šeimą, pradėjusią leisti vaiką į lopšelį-darželį.

Vieno scenarijaus nėra, jų – tūkstančiai


Kiekvienas vaikas tai išgyvena kitaip. Vienam reikia savaitės, kitam, kol apsipranta darželyje, gali prireikti metų. Nebūtinai visi vaikai atvesti į darželį verkia. Būna kitų elgesio pasikeitimų, pavyzdžiui, plepus ir bendraujantis vaikas darželyje mažai arba išvis nekalba, pasitaiko, kad pradėjus lankyti darželį sutrinka jo miegas ir pan.


Atvedus vaiką pirmomis dienomis į darželį beprasmiška laukti, kol nustos verkti, nes gali tekti laukti ir visą dieną. Tačiau dažniausiai tėvams išėjus vaikas gana greitai nusiramina. Žinoma, nereikėtų po pusvalandžio grįžti tikrinti, kaip laikosi, nes vėl viskas prasidės iš naujo... Tėvams reikia nusiteikti: „Viskas, aš atiduodu vaiką į socialinę aplinką, kurioje juo bus tinkamai pasirūpinta, pasitikiu darželio pedagogais, viskas bus gerai.“


Kai kalbame apie pasiruošimą darželiui, reikėtų labiau pabrėžti ne vaiko, o kaip tik tėvų pasiruošimą. Patarimai tėvams:


1. Pasitikėkite auklėtojomis ir darželiu. Rinkitės tokį darželį, kuris jums tikrai patinka. Pasikalbėkite su auklėtojomis, sužinokite, kaip darželyje ugdomas vaikas. Jokiu būdu nekalbėkite blogai apie darželį ar pedagogus, kai vaikas šalia. Atrodo, net ir neklausydamas vaikas viską girdi ir įsimena: „Aha, kažkas ten negerai.“ Nuteikite jį pozityviai.


2. Pasitikėkite savo vaiku. Vaikai iš prigimties smalsūs, domisi aplinka ir nuo to, kaip ramiai tėvai atiduoda jį į darželį, priklauso, kaip greit apsipras.


3. Tikėkite, kad darželis – geriausias sprendimas jūsų vaikui. Jei tėvai jaučia, kad dar ne laikas į darželį, geriau palaukti, nes vaikas tai jaus. Kai tėvai rimtai apsispręs – ir vaikui bus lengviau priprasti.


Kad atsisveikinimas su vaiku būtų kuo mažiau skausmingas, reikėtų vaikui paaiškinti, kas po ko bus: iš pradžių jis pažais, pavalgys, pamiegos, o tada ateis tėveliai. Žinodamas dienos ritmą jausis saugesnis ir ramesnis. Vaikai mėgsta laikrodžius su rodyklėmis – galima parodyti, kur bus rodyklė, kai ateis tėveliai.


Išeiti, kai vaikas nemato, negerai. Vaikas ims nepasitikėti mama/tėčiu, atsiras baimės jausmas, juk mama ką tik buvo ir kažkur dingo... Aišku, jei atėjęs į darželį vaikas pirmiausia nubėga į grupę prie draugų ar žaislų, geriausia tėčiui ar mamai išeiti, tikrai nereikia tempti iš grupės atgal: „Ateik ir atsisveikink.“


Ką veikei? – Nieko...


Ką – bulves ar makaronus darželyje tą dieną valgė, vaikui visiškai nesvarbu, todėl jis tikrai to nepasakoja mamai. Pratinant vaikąį prie darželio iš pradžių tikrai nereikia klausinėti ir kamantinėti, ką ten veikė, ką valgė ir žaidė. Mažylis jaučia įtampą, tai nėra jam maloni tema, todėl gali nenorėti apie tai kalbėti. Vėliau, apsipratęs darželyje, kai jam patiks ir susiras draugų, pamatysite, pats kalbės ir pasakos neklausiamas. Visus jums rūpimus klausimus aptarkite su darželio darbuotojais.


Jeigu rytais vaikas verkia, tad mama svarsto, gal daryti pertrauką ir po kiek laiko bandyti leisti vaiką į darželį, yra galimybė, jog tada bus dar blogiau. Vaikas supras, kad gali manipuliuoti tėvais, štai jei garsiai ir ilgai verkia – savaitę jo neves į darželį. Po tokios pertraukos teks viską pradėti iš naujo ir gali būti dar sunkiau.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis