Kai kelionė su vaiku tampa sunkiu iššūkiu: patarimai tėvams

Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, bendradarbiaudama su Lietuvos oro uostais, paruošė specialią mokomąją vaizdo priemonę, padedančią autistiškiems vaikams bei jų šeimoms pasiruošti kelionei lėktuvu.

Oro uosto aplinkoje autizmo spektro sutrikimų (ASS) turinčiam vaikui gali būti itin sudėtinga, nes sensorinių trikdžių jame daug, o situacija nepažįstama. Didžiausia problema viešose vietose – aplinkinių žmonių smerkimas. Autizmo spektro sutrikimas nėra fizinė negalia ir iš pirmo žvilgsnio negalia ne visada matoma, todėl šeimos neretai sulaukia replikų dėl neįprastos vaiko elgsenos.


Tokie vaikai labai stipriai jaučia nerimą, pokyčių baimę, ne visada supranta, kas jiems sakoma, gali netinkamai išreikšti savo mintis. Dėl sensorinių sutrikimų (oro uoste daug garsų, šviesų, kvapų), juos gali ištikti sensorinė perkrova, atrodanti panašiai kaip isterija ar panikos priepuolis. Iš šono gali pasirodyti, kad tai netinkamas elgesys ir, deja, tada puolama „auklėti“ vaiką, tėvus ar net filmuoti. Iš anksto ir ne vieną kartą vaikui rodomas pagalbinis vaizdo įrašas sumažina tokio elgesio tikimybę. Tokie vaizdo įrašai angliškai vadinami „video modeling“ – jie naudojami paruošti autizmą turinčius vaikus stresinėms, nepažįstamoms situacijoms, sumažinti nerimą. Vaikui paaiškinama, kas jo lauks oro uoste bei kokia bus viso proceso pradžia ir pabaiga. 


Beje, šis video aktualus ir bet kuriam mažam vaikui, kurio pirmą kartą laukia kelionė. 


Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ nori padrąsinti šeimas su autistiškais vaikais keliauti. Autizmas nėra priežastis nekeliauti, kelionės gali ir turi būti smagus nuotykis visiems.Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis