Edukologė Renata Lazdin: vaikui laikas į darželį? – Pirmiausia pasiruoškite patys!

Renata Lazdin yra mama, edukologė, „7 intelektų lavinimo programos“ autorė, kūdikių akademijos ir vaikų darželio „Mažųjų valdos“ įkūrėja, knygos „Vienas vaikas – 7 intelektai“ autorė. Jūsų dėmesiui – Renatos Lazdin mintys iš jos tinklaraščio apie laiką, kuomet vaikui ateina laikas pradėti lankyti darželį.




„Na, mažyli, ar tau čia patinka?“, – klausia mama arba tėtis savo mažojo per pirmąjį apsilankymą darželyje, kurį svarsto rinktis savo vaikui. Per vizitus mūsų darželyje dažniausiai girdime pritariantį „Tep“. Bet mes ne apie tai. Dvimečio „patinka-nepatinka“ yra labai trapūs, momentiški, paveikiami naujos vietos, didesnio garso ar dar kokio netikėtumo. Iš jo reakcijų puikiai matote, kaip jis čia jaučiasi, o klausinėti, kurti iliuziją, kad vietą rinksis jis – gana naivu ir nesąžininga vaiko atžvilgiu.


Kai apsilankymo darželyje metu tėvai klausinėja vaiko: „O šita auklėtoja tau patinka? O šita – nepatinka?” – dar vienas nesusipratimas. Juk vaikas negalės rinktis, jam reikės bendrauti su visomis. Tad gal geriau padėti jam išmokti sugyventi su visais supančiais žmonėmis, net jei šie nutolę nuo Jūsų tobulybės vizijos?


Ir tai tik dalis sunkumų, pastebimų pasaulyje, kuriame tėvai nepaprastai rūpinasi savo vaikais. Taip smarkiai, kad net ima kenkti trukdydami savarankiškėti.


Sutrikę, ryžtingi, verksmingi, drebantys, užtikrinti, ramūs, kupini nevilties arba laimingi ir tikrai visi – besijaudinantys. Tokie visokie tėvai atveda savo mažuosius į darželius. Esu mačiusi daugybę tėvų ir girdėjusi gausybę su darželio lankymo rūpesčiais susijusių istorijų. Dar daugiau jų yra mačiusi ir girdėjusi psichologė Viktorija Grigorjeva, kuri konsultuoja ir darželius, ir auklėtojus, ir tėvus.


Mūsų patirtis rodo, kad darželio lankymo sėkmė pirmiausia priklauso nuo gero psichologinio tėvų pasirengimo ir nuo to, kaip jie suvokia vykstančius procesus, ar „teisingai” elgiasi šiuo jautriu šeimai laikotarpiu. Kas vienija daugumą tėvų, besikreipiančių su rūpesčiais? Dažniausiai (bent 8 iš 10 atvejų) – nesusipratimas kyla dėl to, kad tėvai klaidingai tikisi, kad pasirinkę darželį su tam tikra tvarka ir sistema, savo pastabomis ir reikalavimais gali iš esmės pakeisti darželyje vykstančius procesus, pakreipti juos pagal savo matymą, savo išmanymą, savo vaiką.


Kaip manote, ar tai logiška? Tai pražūtinga iliuzija. Vaikai vedami į darželį socializuotis, mokytis, stiprėti, savarankiškėti, pasiruošti išėjimui į suaugusiųjų pasaulį. Tėvų darbas – rasti ne geriausią darželį, o darželį, kuris yra GERIAUSIAS KONKREČIAI ŠEIMAI ir SUGEBĖTI į jį integruotis. Pirmiausia – patiems tėvams, o tik tuomet – vaikui.


Taip, žinau, sunku pasitikėti ir paleisti savo brangiausią turtą į nežinomas rankas. Bet jei jau nutarėte, kad mažasis keliaus į darželį – tiesiog privalote įsitikinti širdimi, kad vieta, kurioje jį prižiūrės ir mokys, yra gera vieta. Nes jei nepasitikite Jūs – nepasitikės ir vaikas. Tuomet sunki ir erzelio kupina pradžia darželyje bei problemos lankymo metu tiesiog garantuotos.


Šeimos išėjimas į darželį yra išties labai jautri tema, todėl šiuo metu rengiame net kelias metodines priemones tėvų suvokimui stiprinti. Pirmoji tokia priemonė – spalvinimo lapas, skirtas visai šeimai. Jį spalvindami tėvai pamažu vizualizuoja vaiką situacijose be savęs, o vaikas savo sąmonėje kuriasi savo kasdienybės darželyje viziją. Tai labai svarbus etapas! Spalvinimo lapą galite atsisiųsti ir atsispausdinti ČIA.


Pabaigai – keli pavyzdžiai iš šeimų, pradedančių keliauti į darželį, gyvenimo:


Vaikas ryte atsisveikindamas verkia. Ką daryti?


Kai mes patiriame stresą, liūdesį, nerimą – kalbame, o vaikai – dažniausiai verkia. Tai normalu. Net pasibaigus adaptacijai gali pasitaikyti verksmingų rytų. Atsisveikinimui būtinai susikurkite ritualą, o jį atlikę – perduokite vaiką auklėtojai ir ryžtingai išeikite. Taip, tai nelengva. Tačiau vaikui tai saugiau ir lengviau, nei matyti nerimastingus, pasimetusius ir išsigandusius tėvus. Kartais net seniai lankantys vaikai atsisveikinant verkia, bet tai tęsiasi vidutiniškai minutę ar dvi. Ne vaikas turi imtis atsakomybės už atsisveikinimo trukmę, o Jūs.


Pasiimant iš darželio vaikas „isterikuoja”. Kas jam nutiko?


Mamos ar tėčio glėby vaikas gali išlieti savo natūralią įtampą, kuri kyla iš poreikio laikytis taisyklių, bendrauti, daug žaisti. Tai nebūtinai yra problemos įrodymas. Ši įtampa yra pozityvi. Ji reiškia, kad vaikas stengėsi, mokėsi bendrauti, tobulėjo. Taip, kaip suaugęs darbe.


Tai tik dvi iš daugybės pasikartojančių situacijų, kurios aplanko beveik kiekvieną šeimą, kai mažyliai pradeda lankyti darželį.


Jei jokios priemonės nenuramina Jūsų širdies ir protu negalite suvokti, kaip čia toliau bus – juk nežinosite kiekvieno vaiko žingsnio, negalėsite pakreipti tvarkos taip, kaip norisi būtent Jums, jei esate panikoje – pagalvokite apie vaiko priežiūros atostogų pratęsimą, auklę ir, būtinai, pasidomėjimą tuo, kodėl vaikui reikia savarankiškėti. Juk nenorite, kad būdamas 25 „mažasis” vis dar gyventų su Jumis, nemokėtų išsiskalbti drabužių ir negebėtų užmegzti santykių…


Šaltinis: https://mazujuvaldos.wordpress.com 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis