Žaidimai lauke: idėjos auginantiems kūdikius

Kūdikiui ir mažam vaikui žaidimų reikia kaip oro, tačiau mums, tėvams, ne visada pakanka fantazijos sumąstyti, ką su kūdikiu ir mažu vaiku veikti lauke ar namuose. Siūlome jums kelias idėjas ir kviečiame nepamiršti, jog kūdikis mielai ragauja visa, kas patenka jam į rankas, todėl žaisdami būkite budrūs, nenuleiskite nuo mažojo akių.

Gerai besivystantis kūdikis nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų pradeda pažinti aplinką. Įvairūs aplinkoje esantys daiktai lavina jo pojūčius: lytėjimą, klausą, regą, uoslę. Kuo daugiau įvairios faktūros daiktų kūdikis galės pačiupinėti, tuo geriau jis vystysis. Namuose jis turi žaislų, kuriuos bando ragauti, čiupinėja, uosto, o štai lauke yra daiktų, kurie mažyliui bus visiškai nauji, tad gaudykime gražias rudens dienas – išnaudokime jas pasauliui pažinti. Iki metų kūdikis norės apžiūrėti kiekvieną daiktą ir suprasti, kas tai yra. Jam tiks visi žaidimai, per kuriuos galės liesti, čiupinėti, jausti rankomis.


Pakabinti kankorėžiai – visai mažučiam


Jeigu auginate kelių savaičių naujagimį ar kūdikį iki trijų mėnesių, greičiausiai jis užmiega, vos išeinate pasivaikščioti. Kol miega, pririnkite kankorėžių, rudeninių gėlių žiedų, suverkite juos ant virvės ir pakabinkite vežimėlyje kūdikiui virš galvos (tokiu atstumu, kad galėtų liesti rankytėmis). Prabudęs jis galės stebėti, kaip vėjas supa kankorėžius, galbūt bandys juos pasiekti. Jeigu kūdikis jau mokosi siekti, kankorėžius, gėlių žiedus, klevo lapus pakabinkite tokiu atstumu, kad juos pasiektų. Taip mažylis supras, kas yra griebimas, kaip „sudėlioti“ rankutę, pirštelius, kad pavyktų paimti daiktą. Kūdikis siekdamas daikto lavina ne tik lietimo įgūdžius, bet ir akies bei rankos koordinaciją. Svarbu, kad kiekvienas daiktas būtų skirtingas ir kūdikis ne tik matytų, kad jie skirtingi, bet ir jaustų, kad vienas yra minkštas, kitas galbūt slidus, o trečias duria. Nepamirškite bendrauti su kūdikiu ir pasakoti jam, kokį daiktą šiuo metu liečia. 


„Kur tu?“ – sėdinčiam 


Kad nebūtų nuobodu vien vaikštinėti, galite pažaisti slėpynių. Jeigu kūdikis sėdi vežimėlyje, pririškite jį, kad būtų saugus, o pati pasislėpkite už medžio (jis turi būti vos už kelių žingsnių), aišku, labai trumpam, kad mažasis neišsigąstų. Tada iškiškite galvą ir sakykite „ku–kū“. Pasislėpkite ir vėl pasirodykite: „Ku–kū“. Paprastai šis žaidimas kūdikius labai prajuokina. 


Bėgiojame – kūdikiui, kuris tvirtai laiko galvą


Jeigu lauke truputį šalta ar šiaip nusibodo monotoniška veikla, pabėgiokite. Paimkite kūdikį ant rankų ir bėkite su juo prie kokio nors medžio (kuo mažesnis kūdikis, tuo lėčiau su juo bėkite, kad labai nepurtytumėte). Pribėgusi pasakykite: „Čia beržas.“ Leiskite kūdikiui pačiupinėti žievę, tada nubėkite, pavyzdžiui, prie sūpynių ir pasakykite, kad čia sūpynės – tegul mažasis pajunta, kuo skiriasi medžio žievė nuo šalto sūpynių metalo. Nubėkite prie krūmo, kurio šakelės plonos, kad mažylis paliestų kuo daugiau įvairesnių daiktų ir t. t. 


Tėčiui ant sprando – sėdinčiam kūdikiui


Jeigu išėjote pasivaikščioti kartu su tėčiu, išnaudokite šį laiką ir pasodinkite kūdikį tėčiui ant sprando - būtinai prilaikydami abiem rankomis. Tai labai naudinga patirtis mažajam, nes padidėja regos laukas, kūdikis gali stebėti, kas vyksta aplinkui. Tokia padėtis nėra stabili, tad vaikas mokosi išlaikyti pusiausvyrą. Vadinasi, šis pratimas puikiai lavina jo koordinaciją. 


„Žaidžiame ir mokomės“ – vaikščiojančiam


Mokančiam vaikščioti bus neįdomu sėdėti vežimėlyje ir vien tik dairytis. Jis norės išlipti ir tipenti pats, apžiūrinėti ir liesti visa, ką mato. Tad eidama į parką pasiimkite kibirėlį, į kurį mažylis galės susidėti jam patikusius daiktus. Kai baigsite rinkti, išberkite viską iš kibirėlio ir garsiai įvardykite kiekvieną daiktą (gilė, kankorėžis, pagaliukas, lapas, akmenėlis), leiskite jam pačiupinėti. Šis žaidimas moko ne tik pažinti aplinką, bet ir naujų žodžių. Jei jūsų kūdikis mažesnis, išėjusi su juo pasivaikščioti, kol miegos, pati pririnkite gamtos gėrybių ir tegu namuose vaikas jas pačiupinės. Šiukštu nė akimirkai nenuleiskite nuo jo akių, kad neįsikištų kokio daikto į burną ir neužspringtų. 


Ruduo dovanoja daug gėrybių, supažindinkime vaikus su jomis.
Ruduo dovanoja daug gėrybių, supažindinkime vaikus su jomis.
Shutterstock nuotr.


Kamuolys – metukų ir vyresniam


Jeigu už lango gražus oras, galite tiesiog pasiimti vidutinio dydžio pripučiamąjį kamuolį ir kartu jį mėtyti (pirmiausia parodykite jam, kaip mesti). Metinukas nemokės mesti kamuolio konkrečia kryptimi, tačiau jam bus malonu apskritai pabandyti kamuolį mesti, vytis, ridenti. Mažylis dar nemokės gaudyti kamuolio – tokius žaidimus galite pradėti žaisti apie 3–iuosius gyvenimo metus, o apie 2–uosius mokysis jį spirti. Šį žaidimą puikiai galite žaisti ir namuose.

Mažesniam kūdikiui patiks žiūrėti, kaip kamuolys ridenasi kad ir vėjo genamas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis