Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Daugiau jokio chaoso vaikų kambaryje – deja, to mes negalime garantuoti. Vis dėlto yra keletas gudrybių, kurios palengvina tvarkos palaikymą vaikų kambaryje. Pavyzdžiui, kiekvienas žaislas privalo turėti savo vietą stalčiuje ar lentynose. Šiek tiek pastangų, kūrybiškumo ir vaikas supras, kad tvarkytis gali būti netgi malonu.


Iš tikrųjų susitvarkyti galima tik tada, kai kiekvienas daiktas turi savo vietą. Todėl:


- Reguliariai kartu su savo vaiku tvarkykite jo kambarį.


- Kartu nuspręskite dėl kiekvieno daikto: kas liks kambaryje, kas trumpam iškeliaus į rūsį, ką padovanosite ar parduosite, o ką išmesite?


- Vien lentynų nepakaks. Vaikų kambaryje turi būti daug stalčių, didesnių ir mažesnių dėžių, krepšių – tik taip kiekvienas daiktas turės savo vietą.


Kaip palengvinti tvarkymąsi?


Dar trejų metų neturintys vaikai moka ir mėgsta rūšiuoti daiktus. Tuo būtina pasinaudoti, tad pasiūlykite savo vaikui, kaip jis galėtų rūšiuodamas susitvarkyti („Tavo visos lėlės miega vežimėlyje“, „Tavo automobilių stovėjimo vieta – ant palangės“). Jeigu kartu su jumis sprendimus galės priimti ir vaikas, vėliau jam bus lengviau kambaryje išlaikyti tvarką.

Vis dėlto nepamirškite, kad mažam vaikui yra per sunku vienam palaikyti tvarką savo kambaryje. Todėl būtinai jam pagelbėkite, tik nepulkite visko tvarkyti už jį, net jeigu jis to nenori daryti ar tvarkymąsi vis atideda.


Šešios tvarkos taisyklės bet kurio amžiaus vaikams:


1. Tas, kuris žaidė su žaislu, privalo jį padėti į vietą prieš tai, kai jį paims kitas – tai užkirs kelią chaosui žaidimo metu.


2. Jeigu pas jus lankosi vaiko draugai, iš pat pradžių informuokite, kad ir jie turės kartu tvarkytis. Iki žaidimų pabaigos likus penkiolikai minučių dar kartą tai priminkite.


3. Pradėjus lankyti darželį, papildomai galioja šios taisyklės:


4. Vaikas privalo į vietas padėti savo striukę, batus, kuprinę ir panašiai.


5. Nešvarius drabužius kasdien būtina išnešti į skalbinių dėžę.


6 Kiekvienas vonios kambarį ir tualetą po savęs palieka tokį, kokį rado.


Kas dar padeda motyvuoti vaiką susitvarkyti:


- Jūsų dukra kviečia pažiūrėti jos lėlių namelį? Pasakykite, kad mielai pasižiūrėtumėte, bet visiškai nenorite iki jo brautis per betvarkę.


- Knygos nuolat išmėtytos po visus namus? Pasakykite, kad kiekviena nevietoje esanti knyga bus paimta neribotam laikui ir savo pažado laikykitės.


- Netrukus ketinate eiti į baseiną, o konstruktoriaus kaladėlėmis nuklotos visos grindys? Pasakykite, kad kuo anksčiau kaladėlės bus sutvarkytos, tuo greičiau išeisite į baseiną.


Kaip tvarkantis išsaugoti gerą nuotaiką:


- Pervargusio vaiko neverskite tvarkytis. Atidėkite šią procedūrą kitai dienai ir pasirūpinkite, kad kitą kartą tvarkytis jis pradėtų anksčiau.


- Neliepkite vaikui tvarkytis žaidimo viduryje – tokiu atveju visiškai nenuostabu, kad jis ims priešintis.


- Retkarčiais leiskite kaladėles palikti nesudėtas ilgesniam laikui. Tai, kas suaugusiam gali atrodyti krūva plastikinių kaladėlių po sujaukta antklode, vaikui gali būti alpinistams skirtas kalnas.


Įveskite tvarką, kad kartą per savaitę atliekama generalinė tvarką – pavyzdžiui, šeštadienį po pusryčių.


- Tvarkytis bus linksmiau, jeigu skambės energinga muzika!


- Išsaugokite savitvardą ir objektyvumą, net kai ir labai sunku. Nebambėkite („Kokia kiaulidė! Tu niekad nesusitvarkai!“), o verčiau aiškiai pasakykite: „Dabar visas geležinkelio detales sudedi į dėžę“.


- Girkite savo vaiką kaskart, kai jis pats savo noru susitvarko: „Puiku, tu ir vėl viską sudėliojai į vietas!“


- Laikas nuo laiko natūraliai apdovanokite savo vaiką: „Kadangi susitvarkei, dabar turime laiko ir pasakai!“


… o štai ir rezultatas:


-Susitvarkius pagerėja nuotaika, todėl įveikti betvarkę apsimoka. Tai pastebi ir vaikai, nes:


sutvarkytas kambarys atrodo didesnis ir gražesnis;


- tvarkantis supranti, ką vertingiausio turi;


- kartais atrandi daiktus, kuriuos seniai manei pamatęs;


- tvarkantis kambarius įvedama tvarka ir smegenyse, o tai suteikia užtikrintumą ir išvalo protą. Beje, ne tik vaikams!


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis