Kodėl vaikai pradeda meluoti ir kaip atpažinti melą

Garsus amerikiečių profesorius, gerbiamas psichologijos ir melo atpažinimo specialistas Paulas Ekmanas teigia, kad vaiko melas – tai pirmas ženklas, liudijantis, kad tarp jo ir suaugusiojo atsirado vietos nepasitikėjimui. Dažniausiai būtent pradinis melas liudija apie vaiko netikėjimą, kad mama ir tėtis jam pagelbės ištikus sunkumams.

Dar vaiko melas – tai nepasitikėjimo asmeninėmis jėgomis rezultatas. Psichologai mano, kad vaikai iki 2-3 metų tiki, kad tėvai žino viską, todėl juos apgaudinėti beprasmiška, ir tik vėliau, kai jiems sueina 3-4 metai, vaikai supranta, kad tėvai nėra visagaliai, todėl galima šiek tiek ir pameluoti.


Paprastai vaikai meluoja ne šiaip sau. Bet koks vaiko melas turi priežastį (tiesa, kartais ji nėra akivaizdi). Vaikui melas – tai būdas ką nors savo gyvenime pakeisti. Štai penkios pagrindinės vaiko melo priežastys.


1. Noras nuslėpti netinkamą poelgį. Vaikai meluoti ima dar ankstyvoje vaikystėje, dažniausiai tai įvyksta kalbėjimo vystymosi piko periodu. Tai susiję su noru nuslėpti nuo tėvų netinkamą elgesį tam, kad pavyktų išvengti barimų ar bausmių.


2. Eksperimentuoja. Nuo 2,5-3 metų mažyliai meluoja tyrinėdami suaugusiųjų reakciją į apgavystę. Sulaukę to paties amžiaus kai kurie vaikai dar nemeluoja „iš tikrųjų", bet jau būna linkę perdėti (pavyzdžiui, kitų giminaičių požiūrio į juos ar gautų dovanų skaičiaus tema), siekdami padaryti didesnį įspūdį kitiems.


3. Vaikas meluoja siekdamas gauti dėmesio. Kartais vaikai meluoja net ir tada, kai būna tikri, kad aplinkiniai žino tiesą. Vaikų fantazijos paprastai kelia šypseną, tačiau vaikas tokią reakciją vertina kaip suaugusiųjų pritarimą, todėl ateityje būna linkęs fantazuoti vis dažniau, o laikui bėgant nekaltos vaikiškos fantazijos gali virsti žalingu įpročiu meluoti.


4. Realybės pagražinimas. Vaikas taip elgiasi bijodamas pasakyti tiesą. Neretai jis tokiu būdu nori išsireikalauti didesnio aplinkinių įvertinimo. Pavyzdžiui, vaikas gali pasakoti, kad geriausiai iš visų perskaitė eilėraštuką arba greičiausiai bėgioja vaikų darželyje. Tokie dalykai vyksta, kai vaikas jaučia, kad toks, koks yra, jis nėra pakankamai nuostabus. Pagyrūnais dažnai tampa nepakankamai giriami vaikai.


Be to, mažų vaikų vaizduotė labai laki, todėl jie kartais painioja realų pasaulį su fantazijomis. Tokiu atveju, vaiko žodžių nederėtų vertinti kaip melo, o į juos žvelgti kaip į svajones, reiškiančias, kad vaiko psichika vystosi harmoningai. Nebarkite mažylio, švelniai pakoreguokite jo žodžius, pasikalbėkite apie jo svajones ir gyvenimą, apie malonius ir nelabai malonius dalykus.


5. Noras pasiekti savų tikslų. Vaikai meluoja norėdami manipuliuoti elgesiu arba suaugusiųjų požiūriu į juos tam, kad gautų trokštamų dalykų. Pavyzdžiui, vaikas gali kaltinti mamą pareikšdamas, kad močiutė visada duoda jam traškučių ar tėtis leidžia vakarais ilgai žiūrėti filmukus ir pan. Vaikai dažnai meluoja siekdami išvengti kokių nors suaugusiųjų prašymų vykdymo.


Egzistuoja daugybė požymių, padėsiančių išaiškinti vaiko melą kalbantis su juo. Labai tikėtina, kad vaikas meluoja, jei:


- pasikeičia jo veido išraiška, atsiranda nesąmoningi gestai, pavyzdžiui, vaikas ima kasyti pakaušį, nosį ar antakius;


- pokalbio metu vaikas kartoja paskutinę jūsų ištartą frazę, mėgindamas tokiu būdu laimėti laiko tam, kad sugalvotų į tiesą panašų atsakymą;


- vaikas dvejoja, ima kalbėti tyliau, pasikeičia jo tonas ar kalbėjimo tempas;


- jei vaikas iš prigimties nėra labai kalbus, apie melą gali liudyti neįprastas jo kalbumas.


Tėvai neturi pamiršti, kad jų vaiko elgesio modelis formuojasi pagal artimųjų elgesio kopijavimo principus. Dėl šios priežasties:


- stenkitės, kad jūsų elgesys su vaiku būtų nuoširdus;


- nepamirškite, kad jis kopijuoja autoritetingų suaugusiųjų bendravimo ir elgesio manierą;


- pasirūpinkite, kad vaikui pakaktų jūsų paramos ir dėmesio;


- neignoruokite jo interesų, nes būtent vaiko jaučiamas meilės deficitas dažnai provokuoja jį griebtis melo, kuris neišvengiamai jam užtikrintų mamos dėmesio porciją;


- nebijokite per daug girti vaiko;


- rodykite tinkamą pavyzdį;


- patys nepažeidinėkite šeimoje vaikui nustatytų taisyklių, pavyzdžiui, paisykite principų nežiūrėti televizoriaus valgant, neišmėtyti daiktų ir pan. Kitu atveju, suvokęs šį neatitikimą vaikas supras, kad šios taisyklės nėra rimtos;


- nežadėkite vaikui to, ko nesate pajėgūs išpildyti, pavyzdžiui, nebūtų tinkama vaikui žadėti kelionės į Mėnulį, jei tik jis suvalgys savo košę. Vaikas labai greitai padarys atitinkamas išvadas ir ims manyti, kad mama linkusi dalinti tuščius pažadus;


- paaiškinkite vaikui draudimų sistemą ir nepamirškite jos papildyti leidžiamais veiksmais;


- visada prisiminkite, kad nuolat ribojant vaiko elgesį ir norus jūsų atžalai gali kilti noras išsivaduoti iš kontroliavimo;


- elkitės su vaiku geranoriškai, tačiau būkite nuoseklūs.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis