Vaikai ir ekranai: ką tėvai turėtų žinoti

Vaikų rymojimas prie ekranų – TOP tema tarp tėvų jau kelis dešimtmečius. Išmanieji telefonai, planšetės, kompiuteriai, išmanieji laikrodžiai, ekranų naudojimas mokyklose daugeliui vaikų prailgino laiką, kurį jie gali praleisti prie ekrano.

Negana to, šiandieniniai tėvai žongliruoja tarp kelių darbų, kelių veiklų, todėl dažnai atrodo, kad telefono davimas vaikui, gali padėti laimėti kelias papildomas minutes tėvams.


Anksčiau įvairūs specialistai rekomenduodavo vaikams iki 18-24 mėnesių visiškai neleisti žiūrėti į ekraną (įskaitant ir televizorių), o vaikams nuo 2 iki 5 metų buvimą prie ekranų riboti iki valandos ir mažiau. Tačiau dabar tokių ribojimų rekomendacijų girdime vis mažiau, nes, pasak kai kurių specialistų, nėra pakankamai įrodymų, įrodančių konkrečių ekrano laiko apribojimo gairių naudą. Dabar specialistai rekomenduoja atsižvelgti į vaikų ir paauglių sąveikos su skaitmenine žiniasklaida kokybę, o ne tik kiekybę ar laiką. Vis dėlto, gydytojai pabrėžia, kad leisti vaikams „murkdytis“ telefonuose visą dieną tikrai ne į naudą, kad ir kokį kokybišką turinį jie žiūrėtų.


O ką gi sako konkretūs tyrimai: kaip vaikus paveikia buvimas prie ekranų?


  • Japonijoje buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 57 980 vaikai. Tyrėjai padarė išvadą, kad ilgesnis ekrano laikas (ypač prie televizoriaus) nuo 1 metų vaikams neigiamai paveikė vėlesnį jų vystymąsi.


  • Žurnale „JAMA Pediatrics“ rugpjūčio mėn. paskelbtame tyrime, kuriame dalyvavo 7 097 vaikai, nustatyta, kad 1 metų amžiaus vaikai, kurie praleido nuo vienos iki keturių valandų per dieną prie ekrano, turėjo didesnę komunikacijos, smulkiosios motorikos, problemų sprendimo ir asmeninio vystymosi atsilikimo riziką.


  • Sausio mėn. žurnale „Journal of Health, Population and Nutrition“ paskelbta 45 tyrimų metaanalizė parodė, kad vaikai, kurių bendras kasdieninis ekrano laikas yra daugiau nei keturios valandos, dažniau turi antsvorio arba nutukimo problemų, palyginti su tais, kurie prie ekrano praleido mažiau laiko. Daug laiko prie ekrano praleidę vaikai 1,2 karto dažniau susiduria su nutukimu.


  • 2019 m. atliktame tyrime, kuriame dalyvavo 2 441 motina ir vaikas, nustatyta, kad didesnis 24–36 mėnesių vaikų naudojimosi ekranais lygis buvo susijęs su prastais vaikų raidos etapų 36 ir 60 mėnesių atrankos testo rezultatais. Per didelis ekrano laikas gali pakenkti vaikų gebėjimui optimaliai vystytis – po šio tyrimo padarė išvadą mokslininkai. Buvo pateiktos rekomendacijos pediatrams ir sveikatos priežiūros specialistams, kurie turėjo nurodyti tėvams tinkamą ekrano ekspozicijos kiekį ir aptarti galimas pernelyg didelio ekrano naudojimo pasekmes.


  • JAV Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamento duomenimis, ikimokyklinio amžiaus vaikai, kurie prie ekrano leidžia per daug laiko, turi didesnį kūno masės indeksą, prasčiau ir mažiau miega bei turi vystymosi vėlavimą.


Tad kokia ta riba – kiek laiko vaikai gali būti prie ekranų?


Specialistai sako, kad pirmiausiai reikia atskirti laiką prie ekrano edukaciniais tikslais, ir laiką prie ekrano pramoginiais tikslais. Pats pavojingiausias vaikų leidimo prie ekranų būdas, kai jie emociškai prisiriša prie ekranų ir negali atsitraukti, o atitraukti ima pykti, verkti ar kitaip priekaištauti.


Mokyklinio amžiaus vaikams turėtų būti nustatytos namų taisyklės, kada ir kiek laiko jie gali praleisti prie ekrano. Akivaizdu, kad daugeliui vaikų reikalinga prieiga prie kompiuterio, kad galėtų atlikti mokyklinius darbus, todėl taisyklėse dėl laiko turi būti į tai atsižvelgta taip pat.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis