Kada vaikas pradeda sėdėti ir ką iki tol turi nuveikti?

Per pirmuosius gyvenimo metus kūdikiai greitai auga ir keičiasi. Todėl tai yra puikus laikotarpis stebėti visus savo kūdikio raidos etapus. Kūdikiai vystosi sparčiausiai, nes kiekvieną dieną jie išmoksta kažko naujo nors ir ne visada tą vizualiai galime suprasti. Dažniausiai tėvų užduodami klausimai tiek gydytojams, tiek medikams specialistams yra „kada galima sodinti?“, „kodėl vaikas riečiasi taip, lyg norėtų atsisėsti?“, „kūdikis turi atsisėsti pats ar jį reikia mokyti to?“. Į klausimus atsako moterų, vaikų ir kūdikių kineziterapeutė Gabrielė Vedaraitė.

Vienas iš pagrindinių tėvų klausimų „kada kūdikiai sėdi?“. Vieni tėvai tiki, jog negalima kūdikių sodinti, kiti – kad galima. Tai kaip yra iš tiesų?


Iš tiesų, abi pusės yra teisios. Vienais atvejais kūdikių sodinti nereikėtų, kitais – sodinimas yra saugus variantas. Tačiau vienareikšmiškai prieš atliekant vienokį ar kitokį kūdikio pozicionavimą, reikėtų pasitarti su gydytoju arba kūdikių kineziterapeutu.


Kokie veiksmai parodo, jog kūdikis yra pasiruošęs sėdėti?


Pradėkime nuo pradžių. Kūdikis pirma turi turėti gerą raumenų tonusą. Tad jeigu kūdikis atrodo pernelyg įsitempęs, pavyzdžiui, sunku aprengti ar nurengti, reikėtų tai sutvarkyti. Jeigu kūdikis atrodo per daug atsipalaidavęs, pavyzdžiui, sunku išbūti ant pilvuko, sunku laikyti galvą, nesiremia dilbiais į pagrindą, taip pat reikėtų tai sutvarkyti. Abiem atvejais jums gali padėti tik specializuotas kineziterapeutas.


Kokius veiksmus kūdikis turėtų atlikti prieš mokymąsi sėstis?


·      Laikyti galvą (3 mėn.)

·      Turėti gerą dilbių atramą (3 mėn.)

·      Vartytis į abi puses (3-5 mėn.)

·      Išsistumti į plaštakų atramą (išsistumti ištiestomis rankomis 5-5,5 mėn.)

·      Gulint ant nugaros kelti galvą ir kojas nuo pagrindo taip, lyg iš šalies atrodytų, jog vaikas bando atsisėsti (4 mėn.)

·      Teigiamas „Trakcijos testas“ kūdikis gulėdamas ant nugaros, laikomas už rankyčių pakelia galvą nuo pagrindo ir prisitraukia (4 mėn.)

·      Rankomis prisitraukti koją prie krūtinės ir dėti pėdutę į burną (4-5 mėn.)

·      Gulėdamas ant pilvo kūdikis turi gebėti pasisukti/suktis aplink savo ašį.


Kuomet kūdikis atlieka šiuos veiksmus, mums tai parodo stiprią kūno raumenyno visumą. Stuburas laikomas stabiliai, stiprūs kaklo, pečių juostos, rankų, liemens, pilvo preso raumenys, mobilūs klubai. 


Pirmieji atsisėdimai


5,5-6 gyvenimo mėnesį, vaikui atliekant viršuje paminėtus veiksmus, galima kūdikį supažindinti su sėdėjimu. Kūdikiai dažniausiai pirmiausiai išmoksta sėdėti ir tik po to atsisėsti savarankiškai.


Pirmi atsisėdimai neturėtų būti priverstiniai. Kūdikis turėtų noriai būti sodinamas per šoną, sėdint mamai ant kelių, tėvams tarp kojų, kuo arčiau tėvų kirkšnių. Ir taip, po truputį, didiname sėdėjimo laiką nuo minutės iki kelių. Su laiku matysite, jog vaikas vis labiau geba išlaikyti nugarą, ir su kiekviena diena jums reikia kuo mažiau jam padėti, kol galiausiai galėsite keliais pirštais prilaikyti kūdikio klubus suteikdami stabilumo. Ateis diena kai kūdikis ir pats gebės išlaikyti nugarą bei pasėdėti.

 

KŪDIKIŲ GRIEŽTAI NEGALIMA RAMSTYTI PAGALVĖMIS, NESĖDINČIO KŪDIKIO PASODINTI IR PALIKTI SUKNIUBUSĮ SĖDĖTI!

Taip pat negalima sodinti, jeigu kūdikis neatlieka aukščiau paminėtų veiksmų. Tokiu atveju reikėtų apsilankyti pas specialistą. 


Moterų, vaikų ir kūdikių kineziterapeutė Gabrielė Vedaraitė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis