Mokslininkai dar kartą patvirtino, kodėl reikia kuo dažniau glausti gimusį vaiką

Kaip parodė naujausi tyrimai, tie žiurkių jaunikliai, šalia kurių nuolat būdavo mama, sparčiau vystėsi, greičiau formavosi jų smegenys. Mokslininkai daro prielaidą, kad tėviškas rūpinimasis atžalomis, fizinis kontaktas turi teigiamos įtakos smegenų raidai.

Būtų sudėtinga pervertinti motinos vaidmenį vaiko gyvenime. Neseniai Niujorko universiteto mokslininkų komandos atlikti tyrimai dar kartą šią tiesą patvirtino. Tyrėjai iškėlė sau tikslą nustatyti, ar nuolatinis motinos buvimas šalia ir rūpestis veikia vaiko vystymąsi ir smegenų darbą.


Buvo atliktas eksperimentas, kurio dalyviais tapo prieš 12-20 dienų gimę žiurkių jaunikliai. Vykdant šį eksperimentą mokslininkai išanalizavo per 100 valandų vaizdo stebėjimo medžiagos ir neuronų aktyvumo pasikeitimų rodiklius. Pastebėta, kad buvusių saugioje, šiltoje aplinkoje ir pamaitintų žiurkių jauniklių vystymasis ir komunikavimas vyko geriau.

„Current Biology" leidinyje publikuotos išvados visų pirma patvirtina, kaip stipriai nuolatinis buvimas šalia, rūpinimasis ir priežiūra veikia smegenų vystymąsi. Kūdikystėje įveikiami esminiai šio proceso etapai, todėl taip svarbu užtikrinti maksimaliai prie idealių priartintas sąlygas. Mokslininkai tvirtina, kad ypač svarbus vaikui yra nuolatinis taktilinis kontaktas su motina – prisilietimai tiesiogiai stimuliuoja smegenų augimą ir turi poveikio visos vaiko nervų sistemos darbui.


Žiurkių jauniklių neuronų reakcijos panašios į fiksuojamas žmogaus, pasinėrusio į meditacijos būseną, padidinto koncentracijos ir dėmesio arba gilaus miego fazės, smegenyse. Šios įžvalgos leidžia daryti išvadą, kad žiurkių jauniklių buvimas su motina leido jų smegenims įveikti aktyvaus neuronų augimo periodą. Be motinos šalia šis procesas taptų kur kas mažiau tvarkingas.


Mokslininkai tikisi, kad šio tyrimo rezultatai ir tolimesnis šios problemos nagrinėjimas leis sukurti naujų metodų ir instrumentų, skirtų diagnozuoti ir gydyti žmones, kurių smegenų aktyvumas dėl vienokių ar kitokių priežasčių sumažėjo arba buvo nepakankamai išvystytas kūdikystėje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis