Pagimdžiusi mama perdėtai reaguoja į kiekvieną vaiko krustelėjimą: ką daryti?

Kodėl vienos mamos į motinystės keliamus iššūkius reaguoja paprasčiau, o kitos – dėl kiekvieno išdygusio spuogo kelia aliarmą?

Vilija klausia:

„Noriu paklausti štai tokio klausimo - mano sesuo susilaukė vaikelio, jam dabar 3 mėnesiai. Aš esu už ją vyresnė 10 metų, mano abu vaikai paaugliai. Matau, kad mano sesuo nelabai adekvačiai reaguoja į vaiko auginimą: ji panikuoja nuolat dėl kiekvieno niekniekio.

Jai kasdien ima (atsieit) trūkti pieno, tai vaikas neprivalgo, tai jį išbėrė ir veža pas gydytoją, nors ten nuo prakaito 2 spuogai.

Galvojau, gal po gimdymo hormonai siaučia ir ji taip keistai ir perdėtai viską žiūri, bet nepraeina iki šiol.

Jai vaidenasi visos ligos, kokios tik gali užklupti vaiką, apsidėjusi namus vadovėliais tik ir ieško, kokia liga gali būti jos vaikui. Sakykite, kaip aš galiu jai padėti? Esu girdėjusi apie Miunhauzeno sindromą, kai mamos įsikalba ir vaikams įkalba ligas ten, kur jų nėra. Ką galėčiau padaryti aš, kaip sesė, šioje situacijoje?“

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė Rūta Žukienė, www.ipi.lt.

Laba diena, Vilija. Suprantu jūsų nerimavimą. Kaip vyresnei sesei, jums norisi padėti, patarti, jūs iš tiesų turite daugiau patirties auginant vaikus, nes pas jus jau dideli, paaugliai. Matyt, pamenate, kaip pati juos auginote ir jūsų vaikų auginimas visiškai skiriasi nuo jūsų sesers. Adekvačiai, be baimių reaguodavote į vaikų verkšlenimus, kosėjimus, pakarščiavimus.

Bet jūsų sesuo visai kitokia. Pagalvokite, ar labai jūs skiriatės kitokiose kasdieninėse situacijose. Gal jūsų sesuo į viską reaguoja karštligiškiau, ekspresyviau? O jūs gal esate ramesnė, labiau susitvardanti. Aišku, dabar aš spėlioju.

Gali būti daugybė priežasčių, kodėl jūsų sesuo taip nerimauja dėl savo vaikučio, gal ji labai ilgai jo laukė, gal ji yra linkusi itin rūpintis kitais žmonėmis, o gal ji turi bruožą perdėtai padidinti kiekvieną mažą problemėlę.

Miunhauzeno sindromo įtarimą padėtų išblaškyti jūsų sesers vyras ir jų kūdikį prižiūrinti šeimos gydytoja. Tik su jų pagalba galite pamatuoti, kiek jūsų sesuo įsikalba vaikučio ligas, jei per dažnai sveiką kūdikį veža pas gydytoją, ar išsiskiria nuomonės, tarkime, jos ir jos vyro, kai jai atrodo, kad vaikas serga, o jos vyrui - ne.

Būkite švelni savo sesers motinystei, padėkite, tik kai to prašo. Gerbkite jos jausmus ir jos baimes, kiekviena mama savaip išgyvena savo motinystę, savaip mokosi būti pačia svarbiausia savo pačiam brangiausiam žmogučiui.

Nekritikuokite jos, o stenkitės paremti, palaikyti. Artimųjų žmonių palaikymas ir šiluma suteikia daugiau drąsos ir pasitikėjimo savimi.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis