Gimė vaikas, o džiaugsmo nėra

Ilgai lauktas mažylis gimė. Sveikas, gražus. Tačiau džiaugsmą temdo nepaaiškinamas liūdesys, nusivylimas ir nerimas. „Kas man?" – klausia savęs moteris, ir atsakymo neturi. Kaip atpažinti pogimdyminę depresiją ir laiku padėti?

Prasideda nebūtinai iškart po gimdymo


Pogimdyminę depresiją lydi nemiga, nusivylimas, abejojimas savimi bei panikos priepuoliai. Tokioms moterims labai sunku džiaugtis savo ką tik gimusiu kūdikiu. Jos jaučiasi taip, lyg negalėtų mylėti savo vaiko. Pogimdyminė depresija prasideda nebūtinai iškart po gimdymo. Ji gali aplankyti ir po kelių mėnesių ar net praėjus metams nuo gimdymo.


Priežastys – ir socialinės


Kalbant apie pogimdyminės depresijos priežastis labai svarbu paminėti socialinius santykius, kurie įprasti pas mus. Jaunos motinos po gimdymo su kūdikiais nuo aštuonių iki dvylikos valandų praleidžia vienos. Tai yra visiškai nenatūralu. Mažiau civilizacijos paliestose tautose ką tik pagimdžiusios moterys yra nuolat prižiūrimos kaimynystėje gyvenančių moterų ar šeimos narių. Joms padedama kasdien rūpintis vaiku. Jos gyvena bendruomenėse, todėl gali sulaukdamos pagalbos priprasti prie naujos gyvenimo situacijos.


Nauji ryšiai ir draugai


Todėl šiuo atveju labai svarbu giminiškumas ir šeimos ryšiai. Daugelis motinų ilgisi šeimos ryšių, kurie padėtų joms įprasti prie naujos gyvenimiškos situacijos. Jaunoms motinoms reikia laiko naujam bendram gyvenimui suplanuoti. Kai tam laiko nėra, galima greitai susidurti su persitempimu ir netikrumu. Izoliacija ligą gali dar labiau paaštrinti. Dažnai jaunoms mamoms po pirmojo vaiko gimimo tenka susikurti naują socialinį pažinčių tinklą, tai yra užmegzti naujas pažintis bei bendraminčių ratą. Tai ypač akivaizdu, jei moteris prieš ar po gimdymo persikraustė, ir neturi su kuo bendrauti, išsikalbėti naujoje vietoje.


Vida Press


Tobulumo paieškos baigiasi liūdnai


Pogimdyminės depresijos atsiradimui svarbios ir moters individualios būdo ir elgesio savybės. Dažniausiai suserga moterys, kurios kelia sau labai aukštus reikalavimus ir nori idealiai atlikti motinos vaidmenį. Jos tikisi būti tobulomis mamytėmis, žmonomis, namų šeimininkėmis. Kai jos pastebi, kad pačios visko nesuspėja, už tai save baudžia. Tokioms moterims sunku prisipažinti, kad joms reikia pagalbos. Prie pogimdyminės depresijos išsivystymo gali prisidėti ir po gimdymo vykstantys hormoniniai pokyčiai bei miego trūkumas.


Be to, neramus, dirglus, nuolat verkiantis kūdikis, irgi gali sustiprinti depresiją. Depresija susirgusios moterys atsiduria užburtame rate: jos jaučiasi kaltos dėl kūdikio elgesio, kad tinkamai negali juo pasirūpinti, ir tuo pat metu vaiko verksmas tik dar labiau kelia įtampą ir stiprina depresiją.


Ne kiekviena nuotaikų kaita yra pavojinga


Reikia pastebėti, kad ne kiekviena pagimdžiusios moters nuotaikų kaita jau yra depresija, kurią reikia gydyti. Pogimdyminė melancholija ir pogimdyminė psichozės yra du skirtingi dalykai. Pogimdyminė melancholija, dar vadinama ašarų dienomis, pasitaiko aštuonioms iš dešimties jaunų mamų. To priežastis – staigus hormoninio fono pasikeitimas po gimdymo. Neseniai pagimdžiusios mamytės pasijaučia prislėgtomis, kai kurios verkia be jokios priežasties arba pradeda galvoti, kad negali pasirūpinti savo kūdikiu. Taip dažniausiai būna pirmąją savaitę po gimdymo.


Pogimdyminė psichozė pasireiškia kiek kitaip. Sergančiosios girdi balsus, jaučiasi persekiojamos ar net ima kliedėti, jos praranda realybės jausmą. Šio reiškinio priežastys slypi pirmiausia įgimtuose psichikos sveikatos sutrikimuose, kurie staiga „išlenda" patyrus didelį stresą. Juk laikotarpis po gimdymo motinoms yra labai įtemptas ir sunkus.


Vida Press


Ištiesti pagalbos ranką


Svarbu, kad depresiją išgyvenančios moterys negalvotų kažką blogai padariusios ar esančios nenormalios, kadangi nepajėgia mylėti savo kūdikio. Juk santykis tarp motinos ir vaiko vystosi taip pat lėtai kaip ir tarp partnerių. Tokios mamos nėra blogos, jos tik serga ir turi kreiptis pagalbos į vyrą, šeimą ar draugus, o vėliau į gydytoją ar psichoterapeutą. Kartais mamoms padeda psichoterapijos seansai, sunkesniais atvejais skiriami antidepresantai. Psichozės atvejais visada būtina nedelsiant kreiptis pagalbos į gydytojus ir gauti medicininį gydymą.


Jeigu moteriai po pirmojo gimdymo buvo taikytas gydymas, pagimdžius kitą vaikutį atkryčio tikimybė yra menka. Paprastai moterims su antruoju vaiku viskas klostosi paprasčiau. Jos jau būna įpratusios prie mamos vaidmens, žino, ko tikėtis ir kur kreiptis pagalbos, jei prireiktų.


Vida Press


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis