Įkvėpimo lektorė Inga Jablonskė atskleidžia, kokių naujų savybių įgyja mamomis tapusios moterys

„Laimingos šeimos receptas tikrai egzistuoja, bet jis nėra universalus. Reikia atrasti savąjį, tik tuomet jis nenuves į nusivylimą“, – iš patirties sako mokymų centro „SoulACTION“ lektorė, įkvėpimo dirbtuvių autorė Inga Jablonskė konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ iniciatorė. 

Tapus mama gyvenimas apsisuka 180 laipsnių kampu ar pokyčiai būna ne itin pastebimi?


Pokyčiai būna itin ryškūs, nes tapusi mama turi išmokti dar labiau planuoti laiką ir aiškiai susidėlioti savo prioritetus. Gimus sūnui iš gyvenimo išmečiau visą nereikalingą balastą – beprasmį laiko leidimą. Tiek aš, tiek mano mylimasis, pasilikome tik tai, kas tikrai vertinga ir prasminga. 


Ar nebuvo minčių atsisakyti darbų, papildomų veiklų ir atsiduoti tik motinystei?


Manau, kad visos esame labai skirtingos ir tikrai nerastumėme mamos, kuri panaši į kitą mamą. Tikiu, kad yra tokių moterų, kurios nori visą save ir visą savo laiką skirti vien motinystei ir tai yra tikrai nuostabu. Bet visada verta savęs perklausti ar tikrai norisi gyventi būtent tokį gyvenimą? Aš jaučiau, kad turiu tiek daug energijos ir meilės žmonėms, aplinkai, kad negalėčiau nedaryti to, ką darau šiandien, nes tai keičia ne tik mano, bet ir kitų gyvenimus. Žinoma, galiu sau tai leisti, nes turiu mylimąjį, gyvenimo partnerį, kuris labai prisideda prie vaikelio auginimo. Mudu visada pasidaliname sąmoningos tėvystės laiką. Gyvenime svarbiausia yra kokybė, o ne kiekybė. Kokybiškas buvimas su vaiku, net jei tai būtų tik kelios valandos, yra kur kas geresnis, nei visa diena drauge, tuo pat metu užsiimant buities darbais, įlindus į kompiuterio ekraną ar sukant galvą, kaip bent minutei pabėgti ir pabūti su savimi. Šiais laikais tai turi netgi atskirą terminą – išsiblaškiusi tėvystė, kai vaikui skiriama tikrai daug laiko, bet tuo metu kur kas labiau užsiimama pašaliniais dalykais.  


Ar dažnai tenka girdėti, kad motinystė ir tėvystė – ne profesija?


Manau, šis stereotipas pirmiausiai kyla iš mūsų pačių – mamų ir tėčių. Ypač iš mamų, kurios pačios save nuvertina. Jos neįžvelgia, kiek daug įgūdžių padovanoja motinystė, kurie vėliau gali būti pritaikyti bet kokioje veikloje. Tapusi mama savyje atradau itin daug talentų ir gebėjimų, kurie tapo didžiausiu mano turtu. To neišmokau nei būdama verslininke, nei vadove ar koordinuodama milijoninių biudžetų projektus. 


Kuo tapimas mama tave pakeitė tave kaip žmogų?

 

Labai gerai žinau, kad tik tapusi mama labai aiškiai suvokiau, kokia turiu būti dėkinga savo mamai už jos rūpestį ir meilę. Juk mes labai dažnai kai žiūrime į savo mamas, tėčius, turime jiems priekaištų, kurie nebūtinai matomi, bet tvyro mūsų pasąmonėje. Ir tik tapusi mama, pajutau begalinį dėkingumą savo mamai – už jos kiekvieną pastangą, kantrybę, besąlygišką meilę. Dabar tik suvokiu - mamos darbas yra šventas. Jis neturi valandų limito, jam nebaisios bet kokias duobės. Mama tiesiog įdeda visa širdį ir atgal neprašo nieko. Tik meldžiasi, kad vaikas augtų ir klestėtų. Tai – gražiausias reiškinys žemėje. Taigi tapimas mama man padėjo tapti atviresne, įleido dar daugiau meilės į mano širdį, ir suteikė jėgos peržvelgti visas gyvenimo situacijas, paliekant tik tas – kurios man prasmingos ir kuriančios ne tik mano gerovę, bet ir iniciatyvas, galinčias pakeisti daugelio žmonių gyvenimą. Tikiu, kad viena tokių ir yra konferencija “Sveika it laiminga mama”, kur jau peržengė renginio samprata ir yra kaip socialinis reiškinys, įvykis. 


Inga Jablonskė
Inga Jablonskė
Asmeninio albumo nuotr.Mamos jau sąmoningiau žiūri į tai, kad reikia rūpintis ne tik vaikais, bet ir savimi ar šiuo klausimu vis dar trūksta edukacijos?


Šiuolaikinės mamos yra labai smalsios. Jos ieško naujų žinių, atsakymų, nes mato, kad gyvenimas yra labai įvairialypis ir jame galima suderinti labai skirtingus dalykus. Juk tam, kad vaikams perduotum kažką vertingo, turi būti save realizavusia asmenybe.


Kas yra sąmoninga motinystė ir tėvystė?


Tai individualių atsakymų, kurie tinka būtent tau ir tavo šeimai, ieškojimas. Pamenu, kai tapau mama, labai daug kas stengėsi man kažką patarti, pamokyti, bet aš labai aiškiai suvokiau, kad mano vaikas yra individualus, išskirtinis. Pradėjau ieškoti ne universalių, o būtent mūsų šeimai tinkančių atsakymų. Tas domėjimasis išmokė, kaip atskirti tikrai man ir mano šeimai aktualią informaciją nuo tos, kuri tiktų kiekvienam. Nes dažniausiai tai, kas tinka visiems, netinka niekam. 


Neretai tėvais tapusios poros nejučia persistengia siekdamos tobulumo. Tuo kartais save įvaro į baimės ir nerimo kampą. Kaip to išvengti?


Viena vertingiausių gyvenimo pamokų – išmokti būti sau autoritetu. Nereikia dairytis per namų tvorą ir apsikrauti mintimis, kas ir ką apie jus pagalvos. Tai labai aktualu ne tik auginant vaikus, bet ir visose kitose gyvenimo situacijose. Išmokime būti dabarties akimirkoje. Jei vaikelis vos gimė, tikrai neverta galvoti apie tai, kaip jam paaugus jums reikės grįžti į darbą arba kas bus po mėnesio, kai didžiausi stebuklai jau vyksta čia ir dabar.


Kodėl dažna mama yra pavargusi ir išgyvena stresą? 


Kiekvienos mamos atvejis yra visiškai individualus, bet manau viena iš priežasčių gali būti nemokėjimas paprašyti pagalbos. Pati esu iš tų, kurios pačios viską gali. Tačiau, kai vaikelis visiškai mažytis, kai kartais budrumo valandos neturi ribų, be galo svarbu yra išmokti prašyti pagalbos. Tam, kad pailsėjus nors šiek tiek, kad ir valandą ar kelias, visiškai jau kitos būsenos galėtume grįžti būti su tais, kuriuos mylime. Taip svarbu, išmokti į laiką tik sau žiūrėti ne kaip į “pavogtą” laiką, o į būtinybę. Kaip į sąlygą – mylėti ir norėti dalintis.

 

Konferencijoje „Sveika ir laiminga mama 2019“ skaitysi pranešimą „7 supertalentai, kuriuos mamos užmiršta“. Kuris supertalentas tau pačiai tapo didžiausiu atradimu?

 

Šį talentą atradau jau labai seniai, dar pradėjusi mokytis „SoulACTION“ mokymų centre, o laikui bėgant vis labiau ir labiau jį ugdžiau. Tai yra empatija. Be jos nei viena mama negalėtų suprasti ir pajausti savo mažylio, kuris tiek daug mums pasako net tada, kai dar negali ištarti nei vieno žodžio. Mamos šį talentą yra išvysčiusios šviesmečiais ir geba jį pritaikyti visose gyvenimo situacijose.


Apie šį ir dar šešis mamų supertalentus galėsite išgirsti konferencijoje „Sveika ir laiminga mama“. Tai vienintelė konferencija Baltijos šalyse, šįkart skirta ir mamoms, ir tėčiams. Jų sveikatai, vidiniam pasauliui, iššūkiams ir laimei. Konferencija „Sveika ir laiminga mama“ vyks balandžio 28 d. „CONFER by Siemens Arena“ Ozo g. 14, Vilniuje. Taip pat bus transliuojama internetu.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis