Renginio „Mažieji kovotojai“ metu žinomos mamos pasakojo savo išgyvenimus, susilaukus anksčiau laiko gimusio kūdikio

Šiuolaikinio meno centro skaitykloje tiek daug jautrių pokalbių nebuvo girdėti jau seniai. Čia rinkosi projekto „Mažieji kovotojai“ sumanytojai, ambasadoriai, palaikytojai ir visi tie, kuriems aktuali anksčiau laiko gimusių kūdikių tema.

Projektas „Mažieji kovotojai“ – prekybos tinklo „Maxima“ ir prekinio ženklo „Pampers“ bendradarbiavimo vaisius. Du mėnesius šiame prekybos tinkle vyko kilni akcija, kurios metu nuo kiekvienos nupirktos „Pampers“ pakuotės vienerios – specialiai neišnešiotiems kūdikiams sukurtos sauskelnės bus padovanotos ligoninėse jų laukiančioms šeimoms, kurioms šiuo metu ypač reikalinga pagalba. Lietuvoje pačiais mažiausiais per anksti gimusiais kūdikiais rūpinasi Kauno ir Santaros klinikos. Anksčiau į gyvenimą pasibeldęs ir į delną telpantis vaikelis gali sverti vos 400 gramų, todėl jam reikia specialių, itin mažų sauskelnių, o „Pampers“ rūpi kiekvienas kūdikis, todėl kompanija ryžosi sukurti specialias sauskelnes neišnešiotiems kūdikiams. Nors ligoninės dažniausiai duoda pirmąsias sauskelnes, neretai jos būna per didelės – sauskelnes tenka atlenkti ir kirpti. Iniciatyvos „Mažieji kovotojai“ metu buvo surinkta 86 tūkst. 826 vienetai specialiai kurtų sauskelnių neišnešiotiems kūdikiams. Sauskelnės bus paskirstytos Santariškių ir Kauno klinikoms, bei Kauno klinikinei ligoninei.


Rudenišką popietę Šiuolaikinio meno centro skaitykloje savo patirtimi auginant anksčiau laiko gimusį sūnų dalinosi atlikėja Ineta Puzaraitė-Žvagulienė, pati anksčiau laiko pasaulį išvydusi socialinių tinklų žvaigždė Erika Valiukaitė, projekto „Mažieji kovotojai“ ambasadorė ir organizacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė.


Pirmagimę Barborą ir sūnų Bernardą auginanti I.Puzaraitė-Žvagulienė berniuko susilaukė kuomet jam buvo 35 savaitės. Ineta pasakodama savo istoriją nesulaiko ašarų – gimdymas buvo netikėtas, nes sąrėmius vos jautė, tačiau sunerimusi nuvažiavo į ligoninę patikrai. „Ir štai po trijų valandų aš jau buvau dviejų vaikų mama. Man vis dar sunku apie tai kalbėti. Į savo vaiką aš kasdieną žiūriu kaip į didžiausią stebuklą. Gimdymas praėjo greitai, buvo nesunkus, tačiau prireikė kelių dienų, kad suprasčiau, kas čia įvyko, – pasakoja Ineta. – Sūnui viskas buvo gerai, tik kiek sunkiau veikė virškinimo sistema.


Nors sakoma, kad motinos pienas yra geriausias pasirinkimas naujagimiams, tačiau sūnus jį labai sunkiai virškino, numetė nemažai svorio, todėl po dviejų mėnesių teko pereiti prie pieno mišinio. Baigėsi nuolatinis verkimas, kūdikis būdavo sotus, o aš pailsėjusi. Tuo tarpu pirmagimę Barborą maitinau iki jai suėjo pusantrų metų. Bernardas raida nė kiek neatsilieka nuo savo bendraamžių, nėra jokių sveikatos problemų.“



E.Valiukaitė gimė 1992 metais ir jai tada tebuvo 30 savaičių. Kaip Erikai pasakojo jos mama, anuomet apskritai buvo mažai informacijos apie anksčiau gimusius mažylius: „Pamenu, mama sakė, kad man rengti pirko lėlių rūbelius, nes tokio dydžio drabužėlių tiesiog nebuvo. Tačiau ji buvo stipri ir kitų minčių, iškyrus tas, kad viskas bus gerai, nebuvo. Gimiau 43 centimetrų ūgio ir svėriau 1 kg 800 g, o vėliau palengvėjau dar 300 gramų. Dabar gimstama ir mažesnio svorio, tik sąlygos tokiems kūdikiams išgyventi palankesnės. Džiaugiuosi, kad ilgainiui ūgiu ir svoriu pasivijau savo bendraamžius, augau labai imli mergaitė.” Prieš daugiau negu metus laukdamasi sūnaus Erika ne sykį pagalvojo, kas būtų, jeigu jai pačiai tektų gimdyti anksčiau laiko, tačiau save ramino, nuolat lankėsi pas gydytojus, o medikai tikino, kad nėštumas sklandus. „Žinoma, galėjo visko nutikti, tačiau žinojau, kad manimi ir vaikeliu bus tinkamai pasirūpinta“ - pasakojo E.Valiukaitė.


Projekto „Mažieji kovotojai“ ambasadorė ir organizacijos „Padedu augti“ vadovė I. Laukytė-Budrienė prieš septynerius metus pati tapo dviejų neišnešiotų kūdikių mama, todėl žino, kokie sunkumai tenka šeimoms: „Kūdikio gimimas pirma laiko – ypač sunki situacija šeimai, sukelianti pačias įvairiausias emocijas. Neretai – bejėgiškumą, šoką, neigimą ir neviltį. Ši iniciatyva padės ne tik tuo, kad šeimai nereikės gaišti laiko ieškant itin mažų sauskelnių, bet ir finansiškai – kai slauga ypatinga, reikia daugiau įvairių priemonių, todėl bet kokia pagalba labai reikalinga. Žmogus iš šalies greičiausiai nepagalvoja, kad neišnešiotų kūdikių tėvams sauskelnės gali būti toks didelis iššūkis, tačiau jos – didelė pagalba ir parama. Kada vaikelis jaučiasi sausai ir patogiai, jis gali greičiau augti ir stiprėti.“


Renginyje apsilankė Elena Puidokaitė-Atlanta, Erika ir Merūnas Vitulskiai, Indrė Kavaliauskaitė, Baiba Skurstene-Serdiukė, Ineta Puzaraitė-Žvagulienė ir kitos žinomos moterys. Renginio metu savo patirtimi dalijosi ir Daiva Tamošiūnaitė-Budrė, kurios dukra Adelė į šį pasaulį atėjo taip pat kiek per anksti. Renginį vedusi moteris sakė, kad džiugu, jog situacija šiandien kitokia nei prieš dešimtmetį ir informacijos bei pagalbos neišnešiotųjų tėveliai sulaukia kur kas daugiau.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis