Miego rutina: kaip paskatinti mažuosius gultis miegoti laiku

Kalbant apie vaikus ir miegą, vienas iš dažniausių tėvų rūpesčių yra tai, kaip pripratinti juos eiti miegoti laiku kiekvieną vakarą. Beveik visiems tėveliams teko susidurti su šiais sunkumais, o daugeliui tai – tikras galvos skausmas. Tikrai keista – mažyliams reikia žymiai daugiau miego nei suaugusiems, tačiau dažnas priešinasi tam kaip tik gali. Galiausiai tai kelia įtampą, ir prastas miegas gali tapti problema visiems namiškiams. Taigi kaip paskatinti vaikus miegoti naktį? Vaikiškas čiužinys, griežtos taisyklės ir tinkama aplinka tikrai pravers.

Parinkite konkretų laiką, kada vaikas turi gultis į lovą


Nacionalinio miego tyrimų fondo duomenimis, mokyklinio amžiaus vaikams kiekvieną naktį reikia nuo 9 iki 11 valandų miego. Tačiau kiekvieno mažylio miego poreikiai ir įpročiai labai skiriasi. Daugumos atžalų įpročiai beveik nesikeičia, nesvarbu, ką darote. Tie, kurie natūraliai atsikelia anksti, maždaug tuo pačiu metu prabus, net jei juos paguldysite vėliau, o naktinėjantys neužmigs tol, kol jų kūnas tam nebus pasiruošęs.


Štai kodėl tėvams svarbu formuoti gerus miego įpročius, kurie leistų vaikams pakankamai išsimiegoti ir atsibusti laiku. Puiki idėja – kiekvieną vakarą baigti ritualu, kuris prasideda 15–30 minučių prieš atsigulant į lovą. Išjunkite televizorių, pritemdykite šviesas, ramiau šnekėkite bei judėkite. Visi šie subtilūs pokyčiai yra užuominos, kurias jūsų vaikas interpretuos kaip ženklus, kad artėja laika miegoti. Pritaikykite rutiną atsižvelgiant į tai, kas, jūsų manymu, atitinka vaiko individualius poreikius. Atminkite, kad svarbūs ne jos komponentai, o nuoseklumas.


Sukurkite jaukią, raminančią aplinką


Jūsų mažylio kambarys turėtų padėti skatinti miegą. Idealiu atveju, jis turi būti tamsus, tylus ir vėsus, o lova patogi, parinktas tinkamas vaikiškas čiužinys. Kai kurie vaikai bijo tamsos ir nori, kad jų miegamajame būtų bent šiek tiek šviesos, todėl naktinė lempa ar pritemdyta šviesa – visiškai priimtina.


Jei jie negali miegoti tyloje arba norite užgožti triukšmą, sklindantį iš kitų būsto patalpų, rekomenduojama įjungti ventiliatorių. Taip sukursite ritmingą, pastovų garsą, padėsiantį mažyliui užmigti.


Skatinkite lovoje nenaudoti jokių elektroninių prietaisų


Nors, priklausomai nuo amžiaus, tai gali nepatikti atžalai, rekomenduojama iš jo kambario išnešti televizorių, kompiuterį ir kitus elektroninius prietaisus. Jie skatina budrumą tiek stimuliuojančiu turiniu, tiek iš jų skleidžiama šviesa, kuri imituoja dienos šviesą ir priverčia smegenis galvoti, kad dar ne laikas miegoti.


Elektronika turėtų būti išjungta arba pašalinta bent valandą prieš miegą. Leisdami turėti televizorių ir kompiuterį savo kambaryje, suteikiate galimybę naudotis šiais prietaisais bet kokiu momentu, kada jūsų nėra miegamajame.


Miegui rinkitės vaikams pritaikytą čiužinį


Geram, sveikam miegui reikalingas atitinkamas vaikiškas čiužinys. Atsižvelgus į vaiko poreikius, amžių ir galimas alergijas, rekomenduojama rinktis iš šių trijų tipų:


·      Spyruokliniai. Gaminami iš plieno spyruoklių ir šiuolaikiško porolono, jie prisitaiko prie mažylio kūno formų, yra pralaidūs orui ir nekaupia savyje šilumos.

·      Poroloniniai. Dar kitaip vadinami putų poliuretano čiužinais, šie taip pat puikiai prisitaiko prie kūno linkių ir ilgą laiką išlaiko savo formą. Jie taip pat sulaiko kūno šilumą, tad tai naudingas variantams vaikams, dažnai šąlantiems naktį.

·      Lateksiniai. Šie labiau tinka alergijų kamuojamiems vaikams, mat juose nesiveisia dulkių erkutės ir mikroorganizmai. Jie pasižymi ilgaamžiškumu bei dideliu elastingumu.


Kūdikiams ir kelerių metų vaikams miego metu reikia palaikyti stuburą tinkamoje padėtyje, todėl patariama jiems pirkti kietesnius. Vyresniems nei 5 metai atžaloms aktualus kiek kitoks vaikiškas čiužinys – jis turėtų būti kietas ir elastingas, kad miego metų atsipalaiduotų raumenys.


Prieš miegą venkite valgio ir saldžių gėrimų


Kofeinas yra natūralus stimuliatorius, kurio verčiau vaikai neragautų kiek įmanoma ilgiau. Jei leidžiate vaikui retkarčiais atsigaivinti, įsitikinkite, kad jie negeria gėrimų, kuriuose yra cukraus ir kofeino likus 3 valandoms iki miego. Užkandžiai yra visiškai priimtini, jei jie sveiki ir nėra labai sotūs. Jei mažylis prašo maisto ar gėrimų prieš miegą, duokite jam stiklinę šilto pieno arba lengvų, sveikų užkandžių, pavyzdžiui, vaisių ar krekerių.


Gerai pritaikytas vaikiškas čiužinys, jauki aplinka ir sveiki įpročiai padės jūsų mažyliui užmigti laiku. Tačiau jei nustatėte griežtą miego rutiną, pritaikėte ją individualiems vaiko poreikiams, bet jam vis dar sunku laiku užmigti, reikia apsvarstyti galimybę, kad jis gali turėti miego sutrikimų. Tokiu atveju rekomenduojama stebėti atžalą, jo naktinius bei dieninius įpročius ir kreiptis į šeimos gydytoją, pasikonsultuoti su vaikų miego specialistu.

Užsakymo nr.: PT_64329

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis