11 mitų apie žindymą

Šiandien kūdikio žindymo nauda tiek pačiam kūdikiui, tiek mamai, tikriausiai jau nebekelia tiek daug abejonių, kaip anksčiau. Vis dėlto žindymas, motinos pienas vis dar apipinti mitais. Šiame straipsnyje pateikiame kelis jų.

1. Žindymas visoms mamoms yra lengvas: ir mamos, ir kūdikiai natūraliai žino, kaip tai daryti


Tai vienas didžiausių mitų, kolektyvinis visuomenės vaizdinys apie žindymą. Nors žindymas tikrai yra natūralus reiškinys (juk mes visi esame žinduoliai), tačiau ką tik pagimdžiusiai mamai beveik visuomet reikia pagalbos: kaip teisingai priglausti kūdikį, koks turi būti krūties apžiojimas, kad mažylis netraumuotų spenelio ir pan. Žindymas be žinių ir be noro nebus sėkmingas.


2. Visos mamos iškart po gimdymo turi galimybę žindyti


Žinoma, iškart po gimdymo, pirmoji valanda vadinama auksine valanda. Tai pirmoji kūdikio šiame pasaulyje valanda, kurią jis turėtų praleisti kartu su motina, užtikrinant oda prie odos kontaktą ir pirmąjį žindymą krūtimi. Ši valanda be galo svarbi. Tačiau gimdymo metu įvykus komplikacijoms, kūdikį dažnai atskiria nuo motinos. Tokiu atveju „pieno fabrikėlį“ užkurti būna sunkiau, bet įmanoma valios, noro ir žinių dėka.


3. Žindymas yra skausmingas


Šis mitas gąsdina planuojančias susilaukti vaikų ir besilaukiančias. Tiesa yra ta, kad tikriausiai nei viena (ypatingai pirmakartė) mama nėra pasiruošusi, kad jos krūtys bus įdarbintos mažiausiai kas 2-3 valandas (o dažnu atveju ir dažniau), 7 dienas per savaitę be jokių išeiginių, atostogų ar poilsio dienų. Tad iš pradžių, kol speneliai, jų oda pripranta prie intensyvaus darbo, galite jausti jų jautrumą, tačiau kūdikiui tinkamai apžiojus spenelį, didesnių skausmų neturėtų būti.


4. Daugeliui mamų trūksta pieno


Tai labai gajus mitas, kuris tampa pasiteisinimu tų mamų, kurios sako: „Krūtimi maitinau 3 mėnesius, vėliau pieno pradėjo neužtekti“. Tiesa ta, kad daugeliui šių mamų pritrūko žinių apie žindymą ir pieno gamybą. Pienas gaminasi paklausos – pasiūlos principu. Vadinasi, jei glausite savo kūdikį prie krūties tiek, kiek jis norės, netrukus jis „užsisakys“ tiek pienuko, kiek jam reikia.


5. Krūties ir spenelių dydis turi įtakos žindymo sėkmei


Tai be galo klaidinantis mitas. Moterų krūtys yra skirtingų dydžių ir formų, ir visos šios moterys gali sėkmingai žindyti. Krūties ar spenelio dydis neturi jokios įtakos mamos organizmo gebėjimui gaminti pieną.


6. Pirmosiomis dienomis krūtyse yra mažai pieno (arba jo iš viso nėra), todėl kūdikį reikia papildomai primaitinti


Tai mitas. Pirmosiomis dienomis kūdikio skrandis yra labai mažas, o didžiąją jo dalį yra užpildęs mekonijus. Tai reiškia, kad vos tik gimusiam ar kelių dienų kūdikiui visiškai pakanka tų kelių lašelių priešpienio, kad jis jaustųsi sotus. Priešpienis yra kaloringesnis nei vėliau pasirodysiantis pienas.


7. Kūdikių mišinukai lygiaverčiai motinos pienui


Tai visiškai netiesa. Motinos pienas yra natūralus produktas, kuris idealiai atitinka kūdikio poreikius. Be to, motinos pieno sudėtis nuolat kinta, priklausomai nuo to, ko šiuo metu reikia jos kūdikiui. Kūdikių mišinukai buvo sukurti mažyliams, kurie dėl įvairių priežasčių liko be mamos. Mitybos požiūriu, kūdikis, maitinamas mišinuku, gaus panašiai suskaidytus riebalus, angliavandenius, baltymus ir vandenį. Mišinuku maitinami kūdikiai taip pat augs ir vystysis kaip ir žindomi kūdikiai. Tačiau tai, kas sukurta gamtos, visuomet bus geriau nei tai, kas sukurta laboratorijoje, todėl jei galite maitinti krūtimi, visuomet rinkitės šį kelią. Motinos pienas turi daugybę privalumų, kurių neturi mišinukai.


8. Jei nemaitinsite krūtimi, nesukursite prieraišaus ryšio su savo kūdikiu


Tai taip pat labai gajus mitas. Žinoma, maitinant krūtimi daug paprasčiau yra sukurti tą natūralų artumą tarp mamos ir kūdikio. Tačiau net ir nežindant, kiekviena mama ir tėtis turi galimybę sukurti ypatingą ryšį su savo kūdikiais, nepaisant to, kaip jie yra maitinami. Prisirišimas, ryšio kūrimas yra nuolatinis procesas.


9. Žindant negalima vartoti jokių vaistų


Tai vienas tų mitų, kuris taip pat skamba it pasiteisinimas: „Man reikėjo vartoti antibiotikus, todėl turėjau nutraukti žindymą“. Tiesa ta, kad šiais laikais, net ir po itin sudėtingų operacijų žindymas įmanomas. Tereikia apie savo padėtį pasakyti gydytojams ir jie parinks vaistus, kurie suderinami su žindymu. Daugeliu atvejų, vaistai neturi įtakos nei pačiam žindymui, nei pieno kokybei. Vis dėlto, jei reikia vartoti stiprius vaistus, antibiotikus ir pan., visuomet galite pasitikrinti itin išsamioje ir moksliniais tyrimais pagrįstoje, nuolat atnaujinamoje duomenų bazėje https://www.e-lactancia.org/.


10. Kai kūdikiui sueina metai, žindymas tampa tik patogumu, o pienas pavirsta vandeniu


Vienerių metų kūdikiui motinos pienas vis dar labai reikalingas. Jis tikrai netampa vandeniu ar kažkokiu nepilnaverčiu skystimu. Motinos pienas nuolat kinta ir yra būtent toks, kokio jo reikia kūdikiui. Primename, kad Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja išimtinai vien tik motinos pienu maitinti kūdikius iki 6 mėnesių, tačiau pradėjus primaitinimą, maitinimą krūtimi tęsti bent iki 2 kūdikio metų, o vėliau žindymo kelionę tęsti pagal mamos ir kūdikio poreikius, kol abiem yra noro.


11. Pradėjus valgyti kietą maistą, motinos pienas nebeduoda jokios naudos


Kai kūdikiui sukanka 6 mėnesiai, jam vien tik motinos pieno pradeda nepakakti, todėl mažylis privalo gauti ir kitų maistinių medžiagų. Tačiau tai nereiškia, kad motinos pienas nebeteikia jokios naudos. Imunitetas, gerieji riebalai, baltymai, angliavandeniai ir pan., kuriuos kūdikis gauna žindant, vis dar reikalingi jo vystymuisi. Tuo labiau, kad šios maistinės medžiagos yra pagamintos būtent tokia forma, kad būtų lengvai virškinamos ir tinka būtent Jūsų kūdikiui.


Vis dėlto, kiekviena mama turi teisę žindyti ar nežindyti, tik prisiminkite, kad ir kūdikis taip pat turi šią teisę. Svarbu nedemonizuoti mamų, kurios nežindo, arba tų, kurios žindo, žindo trumpai, žindo ilgai. Tereikia šiek tiek supratingumo ir meilės kiekvienam šalia mūsų esančiam, tuomet bus lengviau vienas kitą priimti ir palaikyti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis