Kuri ligoninė Lietuvoje verčiausia draugiškiausios žindymui vardo

„Žindymui draugiška" - tai iniciatyva, siekianti tiesiogiai iš mamų surinkti informaciją apie žindymo skatinimą ir palaikymą Lietuvoje nėštumo, gimdymo, buvimo ligoninėje po gimdymo ir vėliau, kūdikio augimo laikotarpiu bei skatinti ir remti žindymą Lietuvoje. Vienas iš iniciatyvos veikos būdų yra Žindymui draugiškiausios ligoninės rinkimai.

Iniciatyvos veiklos koordinatorė – Tarptautinės tarybos sertifikuota žindymo konsultantė, IBCLC, Naujagimiui palankios ligoninės vertintoja Rima Kurtinaitienė. Pasak jos, žindymui draugiškos ligoninės rinkimų iniciatyva kilo dėl mamų susirūpinimo žindymo situacija Lietuvoje ir ypač Lietuvos ligoninėse.


Žindymas prasideda ligoninėse, kadangi čia gimdo dauguma Lietuvos mamų, ir tai, kas vyksta ligoninėse su mamomis ir kūdikiais, yra labai svarbu sėkmingai žindymo pradžiai.


Pasaulio sveikatos organizacija nuo 1991 m. yra paskelbusi Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvą, kuri Lietuvoje įgyvendinama 25 metus. Tačiau jos įgyvendinimas vis dar vangus, nes tiek pasiruošimui tapti Naujagimiui palankia ligonine, tiek pats vertinimas kainuoja, Sveikatos apsaugos ministerijai nuolat trūksta lėšų, o ir iš pačių medikų tenka išgirsti, kad Naujagimiui palankioje ligoninėje reikia dirbti daugiau, nei paprastoje ligoninėje, o atlyginimo niekas nepadidina.


Taip pat stebimas reiškinys, kad ligoninei tapus Naujagimiui palankia ligonine, žindymo palaikymo ir skatinimo praktikos joje gerokai suprastėja. Kodėl taip nutinka, būtų atskiro tyrimo reikalaujantis darbas. Tačiau faktas tas, kad mamos iki kito ligoninės vertinimo gauna vis prastesnę žindymo priežiūrą. Šiuo metu galiojantys teisės aktai numato, kad ligoninės turi būti vertinamos kas dvejus ar trejus metus. Tačiau atrodo, kad tai yra per retai.


Todėl jau kelerius metus vyksta mamų pasiūlyta iniciatyva, pavadinta Naujagimiui draugiškiausios ligoninės rinkimais. Norima apklausti kuo daugiau įvairiose ligoninėse gimdžiusių mamų, išanalizuoti jų atsakymus ir išrinkti žindymui draugiškiausias ligonines bei jas pasveikinti ir taip pat atkreipti dėmesį į problemas, kurios iškyla analizuojant mamų patirtis.


- 2010 metais naujagimiui draugiškiausi, mamų nuomone, buvo Kauno krikščioniškieji gimdymo namai.


- 2011 metais gimdžiusios mamos balsus atidavė Kauno medicinos universiteto klinikoms.


- 2012 metais mamos vėl patvirtino, kad Kauno krikščioniškieji gimdymo namai yra žindymui draugiškiausia ligoninė.

Po kelerių metų pertraukos ši iniciatyva sugrįžta "Žindymui draugiškiausios ligoninės" rinkimais.


Šiuo metu visos 2017 metais bet kurioje Lietuvos ligoninėje gimdžiusios mamos kviečiamos užpildyti anketą – "Žindymui draugiškiausios ligoninės rinkimai 2017" ir tokiu būdu padėti išrinkti ligonines, kurios išlieka žindymui draugiškiausios turėdamos ar neturėdamos Naujagimiui palankios ligoninės vardą. Anketoje esantys klausimai yra apie moterų patirtį ruošiantis žindymui nėštumo metu, žindymo patirtį iš karto po gimdymo, pirmomis dienomis ligoninėje ir vėliau, grįžus namo ir kūdikiui augant.


Pasibaigus apklausai, iniciatyvos "Žindymui draugiška" koordinatorė Rima Kurtinaitienė planuoja apibendrinti gautus atsakymus: išryškėjusiomis geromis tendencijomis pasidžiaugti, žindymui draugiškiausioms ligoninėms padėkoti, o į prastas tendencijas sieks atkreipti ligoninių personalo, Sveikatos apsaugos ministerijos ir visuomenės dėmesį, kad vyktų teigiami pokyčiai. Apibendrinti rezultatai bus skelbiami 2018 m. sausio pabaigoje. Anketą rasite ČIA.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis