Trumpas primaitinimo gidas: 5 svarbiausi klausimai, kurie rūpi kiekvienam

Prasideda nauja „era“ – kūdikis valgys tirštą (kietą) maistą! Nuo ko pradėti, kiek duoti, galų gale – kaip pasiruošti? Daugybė klausimų sukasi mamų ir tėčių galvose.

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas, kurios yra paremtos daug metų atliekamais moksliniais tyrimais, mamos pienu žindomą vaikutį reikėtų primaitinti nuo 6 mėnesių. Iki tol mamos pienas patenkina jo poreikius, o, pradėjus primaitinti, ir toliau išlieka svarbia mitybos dalimi. Mišinuku maitinamus vaikučius patariama primaitinti anksčiau – apie penktą mėnesį (priklausomai nuo jo savijautos, svorio ir pan.).


Kada mažylis jau pasiruošęs?


Primaitinimui vaikutis pasiruošęs, kai nulaiko galvą, tvirtai sėdi, domisi maistu (valgant aplinkiniams), bando griebti rankytėmis. Jei mažylis maitinamas mišinuku, reikėtų pasitarti su jo gydytoja, kada pradėti siūlyti papildomo maisto.


Nuo ko pradėti?


Nėra griežtos taisyklės. Vieni specialistai pataria nuo daržovių, kiti – nuo grūdinių košių. Visai pravartu atsižvelgti ir į sezoną, ir į vaiko svorį (jei svorio trūksta, gydytoja greičiausiai patars pradėti nuo grūdinių košių). Reikėtų atkreipti dėmesį ir į vaikučio pilvuko reikalus: jei viduriai linkę kietėti, verčiau vengti ryžių košės, labiau tiks cukinijos, moliūgai, slyvos.


Kiek duoti iš pradžių?


Net jei vaikas iš pat pradžių noriai ragauja naują maistelį, persistengti nevalia – reikia pradėti nuo mažo šaukštelio ir pamažu didinti kiekį. Prie naujo produkto priprasti trunka mažiausiai tris dienas, tik tada galima duoti paragauti kito. Pratinant prie naujų skonių ir produktų, patartina nemaišyti daug daržovių, užteks kokių trijų keturių (pavyzdžiui, dvi jau išbandytos ir viena nauja).


Kiek turi suvalgyti?


Nėra nustatyta tokio kiekio, kurį griežtai turi suvalgyti vaikutis, ir nė kruopelės daugiau ar mažiau. Kaip ir suaugusieji, taip ir vaikai – vienų apetitas puikus, kiti, rodos, galėtų ir nevalgyti... Laikoma, kad vidutinė porcija – 150 ml. Jei vaikas nori daugiau, tai ir duokite (tik kai jau yra išragavęs produktus ir skrandukas prie jų pripratęs). Reiktų atkreipti dėmesį, kad 6–9 mėn. vaikučio skrandžio tūris – apie 250 ml, tad viršyti šio kiekio tikrai nepatartina. Jei mažylis nevalgus, žinoma, per prievartą kišti – ne išeitis, tada patartina pasiūlyti paragauti kitokių produktų ir tarp valgymų neduoti užkandžiauti.


Kokios priemonės ir indai tinkamiausi?


Ko reikia, kai mažylis pradedamas primaitinti tirštu maistu? Taip, maitinimo kėdutės – tai tiesiog patogu tiek vaikui, tiek mamai. Gražaus dubenėlio ir plastikinių įrankių. Aišku, visa tai nėra būtina, maitinti galima ir iš paprastos suaugusiųjų lėkštės, bet... vaikučiui nuo mažens reikėtų diegti valgymo kultūros įpročius, ir nesvarbu, kad jis dar visai mažytis, ir, rodos, nieko nesupranta... O ir pačiam mažyliui valgyti iš spalvotų ryškių dubenėlių bus kur kas smagiau. Labai šaunu, jei prie stalo sėdasi ir valgo visa šeima. Galbūt susirinkti visiems nėra taip paprasta, bet, tarkim, bendros vakarienės – kartu su mažyliu! – galėtų tapti miela šeimos tradicija.


Kai primaitinti pradedamas mišinuku maitinamas vaikutis, būna, kad dar nemoka tvirtai sėdėti ir maitinimo kėdutė jam per didelė. Tokiu atveju galima sodinti į gultuką ir pamaitinti ten.


Dar vienas labai reikalingas dalykas – seilinukai. Ir geriausia – neperšlampami. O dar geriau – su specialia kišenėle apačioje – maistas krenta ne ant grindų, o į tą kišenėlę; paskui patogu ją tiesiog išpurtyti, o seilinuką išplauti. Toks seilinukas ypač pasitarnauja, kai vaikutis maitinamas BWL metodu (gabaliukais).


Taip pat – puodelis atsigerti. Nuo 6 mėnesių jau galima mokyti atsigerti iš puodelio. Pirmieji gali būti skirti specialiai kūdikiams – su snapeliu, šiaudeliu ar vadinamieji 360°, patartina, kad apvertus skystis neišsilietų ir būtų nedūžtantys. O geriausias gėrimas vaikučiui – vanduo.


Kai valgyti nesiseka... Būna, kad mažylis visiškai nenori ragauti siūlomo maisto, spjauna jį lauk, ir mamos galiausiai nuleidžia rankas sakydamos: „Dar mėnesiuką kitą palauksiu...“ Pasak specialistų, taip daryti nereikėtų. Nuo 6 mėnesių jau visi vaikučiai turėtų gauti papildomo maisto, nes ilgainiui gali pradėti trūkti mikroelementų, vitaminų, be to, tiršto maisto valgymas – tai vienas iš raidos etapų, tad, kad neprisidarytume daugiau rūpesčių, reikia būti kantrioms.... Beje, jei pirmus šaukštukus vaikutis spjauna, tai dar nereiškia, kad jam neskanu, jis tiesiog nemoka ryti. O jei ir toliau raukosi ir nelabai noriai ragauja, reikėtų pakaitalioti produktus. Gal jam nepatinka bulvė, bet patiks morka?


Kad ir kokių rekomendacijų perskaitytumėte, kad ir ką patartų draugė, atminkite: kiekvienas vaikutis labai individualus, tad pasitarkite su jo gydytoja ir klausykite savo mamiškos nuojautos.


Straipsnių ciklą apie kūdikių ir vaikų mitybą pristato SEMPER (www.semper.lt).



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis