Verdame daržovių košę kūdikiui: svarbiausi patarimai ir daržovių TOP 5

Pradėjus primaitinti mažylį kyla daugybė klausimų: nuo kokių daržovių geriausia pradėti, kur jų įsigyti, kiek laiko virti, kaip paruošti... Šiame straipsnyje rasite svarbiausius patarimus bei daržovių TOP 5, kurios puikiai tinka primaitinimo pradžiai.

Kaip tinkamai išvirti


Galima įsigyti kūdikių maistui ruošti skirtą garintuvą ir trintuvą – jų būna įvairių rūšių. Daiktas patogus – sumetei daržoves, išvirtas sutrynei, ir viskas. Kuo puikiausiai galima išvirti ir įprastame puode. Nuplautas ir didesniais gabaliukais nuluptas daržoves reiktų dėti į verdantį vandenį, bet ne visas iš karto, mat vienos turi virti ilgiau, kitos – trumpiau. Ilgiausiai virti turi morkos, pupelės, žirniai... Trumpiausiai – cukinijos, moliūgai. Taigi pirmiausia dedame ilgiausiai verdančias, o pačioje pabaigoje – trumpiausiai. Vandens įpilti reikėtų tiek, kad daržovės būtų apsemtos, ir virti uždengtas – taip išliks daugiau naudingųjų medžiagų. Svarbiausia – nepervirti, kad būtų nepatižusios, bet ir ne per kietos.


Žinoma, geriausios daržovės – iš savo ar močiutės daržo, kai žinome, kokiu būdu jos buvo užaugintos, o jei tokių gauti galimybių nėra, patartina pirkti ekologiškas. Nieko baisaus nenutiks ir nuo įsigytų parduotuvėje, bet, jei kalbėtume, kas sveikiau ir geriau, iš savo daržo ir ekologiškos, žinoma, pelnytų daugiau taškų.


Prieš virdami daržoves jas nulupkite kaip įmanoma ploniau – po luobele yra daugiausia naudingųjų medžiagų. 


Ar galima šildyti?


Paprastai košės lieka – arba kūdikis ne viską suvalgo, arba išverdama daugiau, nes vienam kartui reikiamą daržovių kiekį gan sunku nutaikyti... Ar galima palikti rytojui ir pašildytą sumaitinti? Galima, bet nepatartina. Geriausia kaskart pagaminti šviežios košės, o neužbaigtą juk ir pati mama gali skaniai suvalgyti... Jei visgi nuspręsite šildyti, geriau tai daryti karšto vandens inde ar specialioje vaikiško maisto šildyklėje, o ne mikrobangų krosnelėje.  


Sūdyti ar ne?


Vėlgi atsakymas tas pats – galima, bet nebūtina. Druskos yra produktuose, iš kurių gaminamas maistelis vaikui, tad jos trūkumo organizmas nejus. Kitaip tariant, papildomai vaikui druskos nereikia, nebent mažylis nenoriai valgo nesūdytas košes, tuomet įberti mažulytį žiupsnelį galima. Bet jei kerta nesūdytas, druskos verčiau nedėti, spės dar jos prisiragauti...


Kokios daržovės tinkamiausios


Nėra taisyklių, kurios konkrečiai įvardytų, nuo kokių daržovių reikia pradėti primaitinti vaikutį. Tiesiog gydytojai dažniausiai rekomenduoja „tradicines“ – bulves, moliūgus, cukinijas... Jos ir auga mūsų krašte, ir lengvai virškinamos, ir sveikos. Apžvelkime penkias daržoves, kurių mažylis paprastai paragauja pirmiausia.


Bulvė


Ją galima pavadinti primaitinimo daržovių karaliene, nes būtent nuo bulvių gydytojai dažniausiai ir siūlo pradėti primaitinti. Šviežios bulvės turi daug naudingųjų medžiagų. Gal skamba neįprastai, bet jose gausu vitamino C. Bulvėse nemažai ir kalio (jis labai reikalingas, kad širdelė dirbtų tinkamai), vitaminų B, D, E, PP, yra ir geležies, fosforo, kalcio. Bulvės sočios, ilgam suteikia energijos. Po lupenomis yra daugiausia naudingųjų medžiagų, tad šviežių bulvių patartina neskusti, nelupti, o tiesiog pašveisti šepetuku ar šiurkštesne kempinėle ir nuplauti. Kitas variantas – virti bulves su lupenomis ir nulupti, kai išvirs, – taip irgi išliks kur kas daugiau naudingųjų medžiagų nei verdant nuluptas.


Cukinija


Gera naujiena ta, kad cukinijos bene niekad nesukelia alergijos, tad mažyliui galima duoti nesibaiminant. Šios daržovės turi nemažai magnio, kalio, tad naudingos širdžiai ir kraujagyslėms, yra ir geležies, nedaug ląstelienos – nedirgins skranduko ir žarnyno. Cukinijos turi daug vandens, tačiau jų vandenį organizmas pasisavina geriau nei įprastą. 


Moliūgas


Moliūgai turi daug vitaminų: sudėtyje yra vitamino D, jis būtinas, kad vaikutis normaliai augtų ir vystytųsi, taip pat – В, С, РР, Р, Е, gausu vario, fosforo, karoteno, geležies, pektino. Beje, moliūgai daržovių košėms suteikia salstelėjusį skonį ir patys nedirgina skranduko bei žarnyno, kaip tik gerina žarnyno veiklą, greitina medžiagų apykaitą, stiprina širdį ir kraujagysles, be to, naudingi imunitetui, tad rudenį, kai prasideda jų sezonas, pravartu valgyti daugiau. Ir dar gera žinia ateičiai, kai vaikutis jau turės dantukų, – moliūgų sultys stiprina dantų emalį.  


Morka


Morkose daug karoteno, organizme jis virsta vitaminu A (jis būtinas, kad regėjimas būtų geras), taip pat – kitų vitaminų (C, D, E, B), mineralinių medžiagų, maistinių skaidulų. Morkos sveika ir širdžiai bei kraujagyslėms, šių daržovių sultys stiprina organizmą, gerina imuninę sistemą, spartina medžiagų apykaitą, teigiamai veikia odą. Jų patartina valgyti, kai vargina mažakraujystė ar suprastėja apetitas. Tik morkomis nereikėtų piktnaudžiauti, nes vaikučio oda gali įgyti gelsvą atspalvį. Jų duoti patartina, tarkim, kas trečią dieną. 


Kopūstas


Kopūstuose gausu vitamino C, tad jie labai naudingi imuninei sistemai. Ši daržovė gerina virškinimą, yra itin naudinga, jei vargina vidurių užkietėjimas, be to, sudėtyje gausu organizmui naudingų antioksidantų, daug ląstelienos, kalio, kalcio, magnio, folio rūgšties, beta karoteno, yra sieros – ji kovoja su infekcijomis, taip pat – jodo, šis skatina smegenų ir nervų sistemos veiklą. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis