Vaikai kruopų košės valgys daug mieliau, jei pasinaudosite šiais patarimais

Kai mažylis jau paragavęs įvairių kruopų košės, ją galima pagardinti. Kokie pagardai tinkamiausi? Kam teikti pirmenybę – sviestui ar aliejui? Kaip išsirinkti tinkamiausią aliejų? Jūsų dėmesiui – patarimai apie primaitinimą kruopų košėmis ir jų gardinimą sveikais pagardais.

Pirmieji pagardai mamos pienas arba, jei vaikas maitinamas mišinuku, mišinukas (pilama į košę, išvirtą vandenyje, iki tinkamos konsistencijos). Iki metų vaikučiui karvių pieno duoti nepatariama. Vėliau galima įdėti ir kitokių skanumynų:


● šaukštuką sviesto (svarbu, kad būtų kokybiškas, be jokių priedų),


● trintų vaisių ar uogų (jei ne sezonas, galima rinktis šaldytas ir natūraliai atitirpintas),


● maltų sėlenų ar saulėgrąžų branduolių (patogu sumalti kavamale),


● daržovių (pvz., morkų, moliūgų. Pagarintas daržoves galima tiesiog įmaišyti į košę arba, tarkim, šviežią morkytę sutarkuoti smulkia tarka ir pagardinti kruopienę),


● virto kiaušinio (šis pagardas tiks į metukų pabaigą, porcijai košės užteks maždaug ketvirčio kiaušinio).


Visi priedai ne tik pakeičia košės skonį, bet ir papildo ją naudingosiomis medžiagomis. Pagardus reikėtų dėti į jau išvirtą ir paruoštą košę, prieš pat valgant.


Jei yra galimybė rinktis, pirmenybę verčiau teikti ne atvežtiniams vaisiams, uogoms ir daržovėms, o sezoniniams, ekologiškiems, užaugusiems mūsų krašte.


Jei norisi stipriau, kruopų košes galima pagardinti ir sutrinta mėsa.


Šviežios uogos košei suteiks ne tik malonų skonį, bet ir dovanos daug vitaminų bei mineralinių medžiagų.
Šviežios uogos košei suteiks ne tik malonų skonį, bet ir dovanos daug vitaminų bei mineralinių medžiagų.
Shutterstock nuotr.


Kas netinka


Kol vaikas dar neragavęs pieno produktų, košės jais verčiau negardinti, tad netiks grietinė, varškė ir pan. Bet kokiu atveju reikėtų vengti tokių pagardų kaip saldūs jogurtai, varškytės – galima rasti kur kas natūralesnių ir sveikesnių. Be abejo, į košę nereikia dėti cukraus, riebalų mišinių ar margarino, netinka ir riešutų ar šokoladiniai kremai, pirktiniai džemai ir uogienės, įvairūs padažai.


Kruopų ir pagardų deriniai


Su ryžiais tinka mėsa (geriausia rinktis veršieną, triušieną), paukštiena (kalakutiena, vištiena), vaisiai be odelės (obuoliai, kriaušės; galima patarkuoti arba įdėti pagarintų, tinka ir įmesti į baigiančią virti košę, kad suminkštėtų), nesaldus jogurtas, varškė (jei mažylis jau valgo pieno produktus).

 

Su grikiais tinka įvairių rūšių mėsa, paukštiena, vaisiai ir daržovės. Galima įdėti pagarintų – bus saldesnė košė, galima paruošti pietums: mėsa, daržovės ir grikiai. Grikių košė – universali, tad variacijų gali būti daugybė.

 

Su avižomis tinka vaisiai (skanu obuoliai, abrikosai, bananai), daržovės (moliūgai, cukinijos), tinka įdėti džiovintų vaisių, razinų, tik, jei mažylis dar nemoka gerai kramtyti, įdėjus razinas ar džiovintus vaisius, košę patartina pertrinti).

 

Apie aliejų ir sviestą


Ką geriau rinktis – sviestą ar aliejų? Tinka ir tas, ir tas, tik pirmenybę verčiau skirti aliejui, mat jame daugiau žmogaus organizmui reikalingų polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų ir riebalų rūgščių nei svieste. Kai mažylis pradeda ragauti savo pirmąsias košes, galima įpilti ir aliejaus; porcijai (apie 150 ml) užteks šaukštuko. Tik iš pradžių nereikėtų pilti viso kiekio, o po truputį, kiekį palaipsniui didinti – kaip ir prie kiekvieno naujo produkto, taip ir prie aliejaus mažylio skrandis turi priprasti.


Aliejaus dedama į jau pagamintą nekarštą, valgyti paruoštą košę. Reikėtų rinktis pirmojo šalto spaudimo nerafinuotą: spaudžiant šaltuoju būdu išsaugomos naudingosios medžiagos, vitaminai, riebalų rūgštys, mineralai; rafinuojant suyra nemažai riebalų rūgščių, vitaminų, biologiškai aktyvių medžiagų, sudėtyje atsiranda organizmui nereikalingų hidrintų riebalų, todėl mažyliams košei gardinti reikia rinktis nerafinuotą.


Beje, tokio ilgai laikyti negalima, reiktų būtinai pastudijuoti etiketę, kokiomis sąlygomis laikomas, kiek galioja, ir pan., be to, prieš vartojant paragauti (sugedęs apkarsta). Jei košę gardinate aliejumi, sviesto dėti jau nereikia.

Jeigu gaminate košę „paruoštuką“, t. y., pagamintą pramoniniu būdu, kurią reikia tik užpilti vandeniu, jos negardinkite nei sviestu, nei aliejumi.


Aliejaus rūšys


Jų yra daugybė. Geriausia pasirinkti kelių rūšių (verta pirkti po nedidelį buteliuką) ir kaskart košei gardinti naudoti kitokį.


Linų sėmenų aliejus


Iš linų sėmenų spaudžiamo aliejaus sudėtyje net apie 50 proc. naudingos omega 3 rūgšties, taip pat – omega 6, gausu skaidulinių medžiagų, yra kalcio, fosforo, kalio, daug mikroelementų, aminorūgščių, vitaminų C. Šis aliejus naudingas virškinimo sistemai, padeda, jei užkietėja viduriukai.


Migdolų aliejus


Jis spaudžiamas iš migdolų medžių vaisių branduolių. Šio aliejaus sudėtyje yra mononesočiųjų riebalų rūgščių omega 9, omega 6, natūralaus antioksidanto vitamino E. Teigiama, kad migdolų kvapas žadina apetitą, be to, jis padeda stiprinti imuninę sistemą. Beje, migdolai... ne riešutai! Jie – slyvų giminaičiai, tad iš tikrųjų yra kaulavaisiai, kaip ir, pvz., slyvos.


Alyvuogių aliejus


Alyvuogių aliejus – vienas populiariausių, vertinamas visame pasaulyje ir dėl skonio, ir dėl naudos sveikatai. Jo sudėtyje gausu žmogaus organizmui naudingų ir reikalingų riebalų rūgščių omega 3 ir omega 6, natūralaus antioksidanto vitamino E, karoteno, mineralų. Šis aliejus lengvai pasisavinamas, teigiamai veikia virškinimo sistemą. Reiktų rinktis išgautą šaltuoju būdu, ypač tyrą, pažymėtą extra virgin užrašu – jis naudingiausias, sudėtyje gausu maistingųjų medžiagų, yra švelnaus ir malonaus skonio.


Skirtingų rūšių aliejai turi nevienodų maistinių savybių.
Skirtingų rūšių aliejai turi nevienodų maistinių savybių.
Shutterstock nuotr.


Avokadų aliejus


Šio uogų aliejaus sudėtis išties puiki. Taip taip – uogų! Avokadai iš tiesų yra uogos, auga ant medžio ir prinoksta nuskintos. Avokadų aliejaus sudėtyje gausu ir baltymų, angliavandenių, polinesočiųjų, mononesočiųjų riebalų rūgščių, ir vitaminų A, B, E ir D. Mononesočiosios riebalų rūgštys teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, o jų avokadų aliejuje tikrai netrūksta. Be to, sudėtyje nemažai natūralaus antioksidanto vitamino E. Beje, avokadų aliejus tinka maistui ruošti aukštoje temperatūroje.


Kanapių aliejus


Tai vienas iš sveikiausių aliejų, jis kartais net pavadinamas „supermaistu“, mat kanapių sėklos – vienos maistingiausių pasaulyje, turi gerokai daugiau baltymų ir aminorūgščių nei kitų rūšių sėklos.


Šio aliejaus sudėtyje labai mažai sočiųjų riebalų rūgščių, gausu ypač reikalingų omega 3 ir omega 6, be kurių negalėtų atsinaujinti organizmo ląstelės, vitaminų, proteinų, skaidulų, kitų medžiagų.


Šis aliejus padeda apsisaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų, gerina smegenų ir viso organizmo kraujotaką, mažina uždegimus, teigiamai veikia virškinimo traktą, esant atopiniam dermatitui, stiprina imunitetą bei organizmo atsparumą infekcijoms.


Moliūgų aliejus


Moliūgai – vertinga ir maistinga daržovė, turinti daug vitaminų, mineralų ir kitokių naudingųjų medžiagų. Ypač vertingos moliūgų sėklos, iš jų ir spaudžiamas aliejus. Jo sudėtyje netrūksta polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų rūgščių, gausu vitaminų E, A, D, įvairių mineralų (cinko, kalcio, fosforo), biologiškai aktyvių medžiagų. Šis aliejus padeda šalinti iš organizmo toksines medžiagas, palaiko kraujagyslių, arterijų ir odos elastingumą, tinkamą medžiagų apykaitos veiklą.


Liaudies medicina pataria būtent moliūgų sėklų aliejumi papildyti kasdienius patiekalus. Beje, šis aliejus Austrijoje laikomas ypatingu delikatesu. Jo įmaišoma net į gaminamus ledus, paskaninamos sriubos.


Šaltalankių aliejus


Itin teigiamai veikia virškinimo sistemą: stimuliuoja kasos fermentų gamybą, sutvarko žarnyno darbą, apskritai labai naudingas sveikatai, pasižymintis gausybe naudingų medžiagų ir savybių.


Sudėtyje gausu folio ir askorbo rūgšties, flavonoidų, vitaminų, mineralų aminorūgščių. Šaltalankių aliejus – puikus antioksidantas, saugo nuo laisvųjų radikalų neigiamo poveikio, skatina atsinaujinti gleivines. Šaltalankių aliejų reikia vartoti atsargiai, jei viduriai palaisvėję, jei sergama kepenų ar kasos ligomis.


Mama Gražina


Straipsnių ciklą apie kūdikių ir vaikų mitybą pristato SEMPER (www.semper.lt).



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis