Patarimai, kaip apsisaugoti nuo "spalinių"

Apie "spalinukes" tikriausiai yra girdėjusi kiekviena mama. Mediciniškai tai enterobiozė - kirmėlinė liga, atsiradusi dėl maždaug milimetro ilgio kirmėlaičių, kuriomis užsikrečiama ne tik nuo nešvarių rankų, tačiau ir knygų ar žaislų.

Spalinių kiaušinėliai nuo daiktų ar netgi su dulkėmis gali patekti per burną ar nosį į ryklę, juos nurijus – į žarnyną. Iš kiaušinėlių išsiritusios lervos apsigyvena žarnyne, o iššliaužusios pro išangę spalinių patelės tarpvietėje ir ties šlaunimis gali padėti iki dvylikos tūkstančių kiaušinėlių, kurie per 6 valandas subręsta ir tampa pavojingais žmogui. Patekę ant patalynės, drabužių, kilimų ir kitų daiktų, subrendę kiaušinėliai išlieka gyvybingi net kelias savaites, tačiau jie itin jautrūs aukštai temperatūrai ir tiesioginiams saulės spinduliams. Aukštesnėje nei 65 laipsnių temperatūroje jie žūsta tą pačią akimirką.


Labiausiai kenčia ikimokyklinukai


Kaip informuoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), enterobioze dažniausiai suserga ikimokyklinio amžiaus vaikai ir pradinių klasių mokiniai, o ši liga žaibiškai plinta vaikų kolektyvuose, mat vaikai dar neturi higieninių įgūdžių ir į burną dažnai kiša nešvarius pirštus, įvairius daiktus bei užsikrečia glaudaus buitinio kontakto metu naudojantis bendrais žaislais, stalais ir suolais. Taip pat ši infekcija greitai plinta ir šeimoje dėl glaudaus kontakto buityje. Užsikrėtus vienam šeimos nariui - kaipmat užsikrečia ir kiti.


Išeinamosios angos, tarpvietės ir lytinių organų niežulys, kasymasis miego metu - tai pagrindinis ligos simptomas, nes judėdamos kirmėlės dirgina odą ir gleivinę. Spalinių turintys vaikai paprastai blogai miega, dėl to tampa irzlūs ir nervingi, sumažėja mokslo ar darbo pasiekimai. Liga diagnozuojama radus kiaušinėlių ar kirmėlaičių, kurias galima pamatyti ir ant odos netoli išeinamosios angos, ir ant apatinių drabužių, paklodžių maždaug po keletos valandų užmigus, kuomet kirmėlės pradeda šalintis per išeinamąją angą.


Tiriant vaikus naudojamas lipnios juostos tyrimas: lipni permatoma plėvelė prilipinama prie išeinamosios angos, po to klijuojama ant objektinio stiklelio ir žiūrima per mikroskopą bei ieškoma spalinių kiaušinėlių. Suaugusiems naudojamas išangės raukšlių nuograndų tyrimas: drėgnu tamponu imamos nuograndos nuo išangės srities, po to tamponas nuplaunamas tirpale, iš nuosėdų daromas tepinėlis, kuris tiriamas mikroskopu.


Diagnozavus ligą skiriami antihelmintiniai vaistai (vaistai nuo kirmėlių). Paprastai pakanka dvejų dozių. Paskyrus pirmą, po dviejų savaičių skiriama antra vaistų dozė, kuri padeda išvengti pakartotinio užsikrėtimo, rašoma ULAC puslapyje.


Ir nors gydymas trumpas, nesudėtingas ir veiksmingas, tačiau ligoniai gyvendami užterštoje spalinių kiaušinėliais aplinkoje, dažnai užsikrečia pakartotinai, todėl labai svarbu gydymo metu ir 2–3 savaites po gydymo laikytis ligos profilaktikos priemonių. Labai svarbu, kad ligonis ir visi kontaktą turėję asmenys, įskaitant šeimos narius, vaikų kolektyvo narius, tuo pačiu metu gautų gydymą nuo enterobiozės. Likus nors vienam užsikrėtusiam asmeniui, jis toliau platins spalinių kiaušinėlius, užkrėsdamas aplinką ir kitus žmones.


Kaip apsisaugoti?


ULAC specialistų nuomone, pagrindinė priemonė, siekiant sumažinti užsikrėtimą enterobioze yra rankų higiena, taip pat kontaktinių asmenų išaiškinimas ir gydymas. Infekcijos platintoju gali būti ir darželio arba mokyklos draugas, ir šeimos narys, tai yra visi asmenys, turėję buitinį kontaktą su ligoniu.


Rankas būtina plauti su muilu ir šiltu vandeniu po naudojimosi tualetu, pakeitus sauskelnes, prieš maisto ruošimą, valgį. Nagai turi būti visada trumpi, švarūs, reikia vengti nagų kramtymo ir nekišti pirštų bei kitų daiktų į burną.


Enterobioze sergančiam žmogui patartina naktį užsimauti prie kūno priglundančias kelnaites, kad ant pirštų, po nagais (kasantis), ant patalynės ir kitų daiktų nepatektų kirmėlių ir jų kiaušinėlių. Naktines kelnaites rytą reikia nusimauti vonioje, jas išskalbti su ūkiniu muilu arba nuplikinti karštu vandeniu (> 60 °C). Po gydymo apatines kelnaites ir pižamines kelnes reikia skalbti kasdien, maždaug 2–3 savaites.


Jei spalinių randama mažiems vaikams, rekomenduojama po vakarinio maudymo arba apiplovimo nakčiai ant išeinamosios angos uždėti vazelinu suvilgytą vatos tamponėlį, kuris neleistų spalinėms šliaužti ir sukelti niežulio, rašoma Ulac.lt.


Vakare einant gulti ir rytą atsikėlus - būtina nusiplauti tarpvietę, išeinamąją angą, sėdmenis, šlaunis ir rankas su šiltu vandeniu ir muilu. Praustis po dušu, o ne vonioje, kad į vandenį nuplauti kiaušinėliai nepatektų į burną.


Karštu vandeniu išplauti tualeto unitazą, vonią ir panaudotus naktinius puodus. Naudoti individualias asmens higienos priemones, patalynę, rankšluosčius ir kt. O po gydymo pakeisti visus drabužius ir patalynę, juos išskalbti karštame vandenyje (> 60 °C). Visą patalynę, rankšluosčius skalbti kas 3–7 dienas, tris savaites.


Gydymo metu ir 2–3 savaites po gydymo kiekvieną dieną kruopščiai plauti ir valyti gyvenamąsias, ypač miegamąsias patalpas. Patalpas valyti drėgnu būdu, naudojant muilo ir sodos tirpalą. Plovimui ir valymui panaudotus įrankius ir šluostes nuplikinti karštu vandeniu ir išdžiovinus laikyti sausoje vietoje. Kambarius dažnai vėdinti, atidarius langus arba atitraukus užuolaidas, ypač saulėtą dieną, nes spalinių kiaušinėliai jautrūs tiesioginiams saulės spinduliams.


Vaikų žaislus laikyti švarius. Jeigu galima, juos nuplauti arba išskalbti karštu vandeniu (> 60 °C) su muilu, jei negalima - nuvalyti, išpurtyti arba išsiurbti ir palaikyti ant saulės.


Kilimai, kiliminiai takeliai, minkštas sofų, fotelių, kėdžių audinys turi būti išsiurbiami, išpurtomi arba išlyginami per drėgną medžiagą karšta laidyne.


Klojant lovą, reikia vengti patalynės kratymo, kad spalinių kiaušinėliai nepakiltų į orą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis