Per maistą plintanti liga labiausiai puola mažus vaikus

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, praėjusiais metais salmonelioze sirgo 747 asmenys, o didžiausias sergamumas registruotas vaikams iki 6 metų. Praėjusiais metais ikimokyklinio ugdymo įstaigose buvo tiriami septyni salmoneliozės protrūkiai. Nors sergamumas salmonelioze Lietuvoje kasmet mažėja, tačiau praėjusiais metais Lietuvos gyventojų sergamumas šia liga siekė 27,7 atv. 100 tūkst. gyventojų ir tai aukštesnis rodiklis nei Europos Sąjungos šalių vidurkis (20 atv. 100 tūkst. gyventojų).


Salmoneliozė – tai viena dažniausių zoonozių, kurią sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Šios bakterijos sukelia plonosios žarnos uždegimą, todėl liga pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais.


Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau - tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!


Anot Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytojos Galinos Zagrebnevienės, salmoneliozė pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Pasak jos, šie ligos simptomai dažniausiai prasideda po 12–72 valandų po užsikrėtimo. Liga paprastai trunka 4–7 dienas ir daugelis pasveiksta be specifinio gydymo. Sunkesnė ligos eiga būna kūdikiams, mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms bei asmenims su silpnesne imunine sistema.


Gydytojos G. Zagrebnevienės teigimu, pagrindinis salmonelių infekcijos šaltinis yra naminiai bei laukiniai gyvūnai ir paukščiai. Dažniausiai salmonelioze užsikrečiama per gyvūninį maistą: paukštieną, pieną, kiaušinius, jautieną, kiaulieną. Tačiau salmonelioze užsikrėsti galima ir per įvairias gyvūnų fekalijomis užterštas daržoves. Nors bakterijos gali būti randamos žalioje mėsoje, paukštienoje, žaliuose kiaušiniuose, nepasterizuotame, nevirintame piene, tačiau termiškai apdorojant šį maistą, salmonelės jame žūsta.


Pastaraisiais metais Lietuvoje, kaip ir kitose Europos bei pasaulio šalyse, salmoneliozė dažniausiai plinta per kiaušinius, vištieną ir jų produktus. Užsikrėtimo rizikai sumažinti labai svarbus saugus maisto tvarkymas.


Kaip išvengti salmoneliozės?


1. Tinkamai tvarkykite žalią vištieną, kitą mėsą ir jų produktus:


  • žalią mėsą parduotuvėje dėkite į plastikinį maišelį, kad ši išvengtų sąlyčio su kitu maistu;
  • nedelsiant įdėkite parsineštą maistą į šaldytuvą, kad išvengtumėte jame esančių bakterijų dauginimosi;
  • sušaldytą vištieną ir kitą mėsą atitirpinkite šaldytuve;
  • prieš gaminimą visada nuplaukite vištieną bei kitą mėsą;
  • maistą šaldytuve laikykite taip, kad jis nesiliestų su kitu maistu arba skystis nuo žalios mėsos nenuvarvėtų į vartojimui paruoštą maistą;
  • kruopščiai nuplaukite po tekančiu karštu vandeniu peilius, lentelę, kitus virtuvės įrankius bei rankas po žalios mėsos, vištienos dorojimo, kad išvengtumėte kryžminės kito maisto taršos;
  • Pakankamai gerai išvirkite, iškepkite vištieną, kitą mėsą ir jų produktus. Prieš vartodami šį maistą patikrinkite, ar nebėga rausvas skystis (jei taip, reiškia, mėsa nebuvo pakankamai išvirta, iškepta);
  • Neragaukite ir nevalgykite žalios mėsos, faršo.


2. Tinkamai elkitės su kiaušiniais ir jų produktais:


  • maistui vartokite tik šviežius kiaušinius;
  • juos laikykite tik šaldytuve;
  • nevartoti suskilusių ar nešvarių kiaušinių;
  • visada nusiplaukite rankas lietę kiaušinius;
  • Valgykite tik gerai išvirtus ar iškeptus kiaušinius. Tinkamai šiluminio apdoroto kiaušinio trynys neturi būti skystas ar minkštas;
  • išvirtus ar keptus kiaušinius suvalgykite nedelsiant. Nelaikykite šiltų kiaušinių daugiau nei 2 valandas kambario temperatūroje;
  • venkite maisto, kuriame buvo naudojami žali kiaušiniai (ypatingai namuose gamintų ledų, kremo, plakto trynio su cukrumi). Pramonės įmonėse šie maisto produktai gaminami iš pasterizuotų kiaušinių, todėl jie yra saugūs.


3. Nevalgykite žalios ar nepakankamai termiškai apdorotos mėsos, vištienos, žalių kiaušinių, nepasterizuoto ar nevirinto pieno.

 

4. Nesuvalgytą maistą laikykite šaldytuve, o prieš vartojimą pakartotinai pakaitinkite.

 

5. Visada nusiplaukite rankas prieš gamindami maistą ir kiekvieną kartą po žalios mėsos dorojimo, pasinaudojus tualetu, po sąlyčio su gyvūnų, ligonių išmatomis.

 

6. Priminkite vaikui nusiplauti prieš valgį rankas, ypatingai jei jis žaidė su namų augintiniu.

 

7. Tuo pačiu metu netvarkykite žalios mėsos ar vištienos ir negaminkite maisto kūdikiui.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis