Ką parodo kraujo CRB tyrimas ir ko reikalauti iš gydytojo, jei vaikas suserga

(1)


Remiantis imunologijos mokslu, vaikui normalu sirgti devynis kartus per metus. Dažniausiai ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis serga 3–7 metų vaikai. Tokio amžiaus mažyliai pradeda lankyti ikimokyklines ugdymo įstaigas ir „treniruoja“ savo imunitetą, bendraudami su kitais. Tai normalu, tėvams nereikėtų panikuoti, pulti gydyti savo vaikų, vos pasirodžius pirmiesiems peršalimo ar gripo požymiams, „profilaktiškai“ vartoti antibiotikų.


Jei vaikas karščiuoja, pirmiausia reikia nustatyti, ar liga yra virusinės, ar bakterinės kilmės - vaikui atliekamas CRB (C­reaktyvusis baltymas) tyrimas. Tai vienas geriausių uždegimo rodiklių, kurio pokyčiai atsiranda praėjus vos keletui valandų po uždegimo (audinių pažeidimo) pradžios. Kraujas tyrimui paimamas iš piršto, o rezultatai gaunami maždaug per pusę valandos.


Kraujo tyrimas CRB taip pat padeda, nustatant uždegimo prigimtį: baltymui padidėjus iki 50 mg/l, uždegimas yra virusinis. Baltymui esant daugiau nei 75 mg/l, konstatuojama, kad susirgimas tikrai bakterinis. Rezultatui esant tarp 50 ir 75 mg/l, sprendimas priklauso nuo gydytojo, dažnai rekomenduojama pakartoti tyrimą po kelių dienų arba atliekamas STREP testas.


Tėveliai, auginantys mažamečius, turėtų žinoti, kad nuo 2016 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis yra kompensuojamas greitojo streptokoko antigeno nustatymo testo (STREP) atlikimas 2–7 metų vaikams, kuris gali būti atliekamas sergantiesiems viršutinėmis kvėpavimo takų infekcijų ligomis. Testas padeda nustatyti streptokoko bakterijų, sukeliančių įvairias ligas (tonzilitą, faringitą, laringitą, nazofaringitą ir kitas ligas, galinčias pasireikšti sunkiomis formomis, jų negydant), kilmę, kuri gali būti bakterinė ar virusinė. Tik patvirtinus bakterinę infekcijos kilmę, galima teisingai parinkti gydymą ir skirti antibiotikų.


Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau - tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!


Jei bus nustatyta, kad vaiko liga yra bakterinės kilmės, ir gydytojas parinks gydymui reikalingą antibiotiką, itin svarbu laikytis paskirtos dozės ir gydymo trukmės reikalavimų. Apklausos įrodė, kad dažna tėvų klaida – antibiotikų nutraukimas, vos pagerėjus vaiko būklei. Paprastai nekomplikuotos bakterinės infekcijos gydomos 5–7 dienas, tuomet vėl rekomenduojama pasirodyti gydytojui.


Savo nuožiūra nutraukę antibiotikų vartojimo kursą, galite pasunkinti vaiko ligos gydymą. Jei antibiotikai vartojami per trumpai, mikroorganizmai ne žūsta, bet prisitaiko, pakeičia savo ląstelės struktūrą taip, kad vėliau tos pačios rūšies antibiotikas jų neveikia, net ima naudoti antibiotiką kaip maisto medžiagą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis