Gydytoja atsako: kaip teisingai maudyti vaiką, sergantį atopiniu dermatitu

(1)

„Vaiko, sergančio atopiniu dermatitu, negalima maudyti“, – išgirdo patarimą pirmakartė mama. Ar tikrai? Klausia laiške redakcijai.

Į mamos klausimą gydytoja dermatovenerologė Aušra Bičkauskienė.


Vis dar susiduriu su šiuo mitu. Mamos bijo maudyti vaiką, nes ištrauktam iš vandens niežti visą kūną. Tačiau pagal šiuolaikines rekomendacijas net ir sunkia atopinio dermatito forma sergantį mažylį reikia maudyti. Kad mažiau sausėtų oda, patarčiau vaiką maudyti nekarštame vandenyje po dušu.


Jeigu kūdikio neprausime, tik tepsime aliejais, galime paskatinti užkratą, nes odelė yra plona, sutrūkinėjusi ir paraudusi. Kartais mamos pila aliejaus į vonelę ir maudo kūdikį, to daryti irgi nepatarčiau, nes aliejuotas vanduo nenuprausia kūno, tik sutepa odą. Kad nupraustume, būtinas prausiklis, kuris, naudojamas kartu su aliejumi, irgi nenuprausia, o tik ištepa odą. Jei labai norisi aliejuko, galima, išmaudžius vaiką vonelėje, išpilti vandenį ir įpilti naujo su aliejumi. Galite tiesiog rinktis prausiklį, kurio sudėtyje yra aliejaus. Jis gerai nuplauna odą.


Nepamirškite išvalyti visų kūno raukšlelių. Kiekvieną jų – už ausyčių, ant kojų ir rankų praskėskite, perbraukite muilina ranka ir nuplaukite, o ištraukusi iš vandens ir nušluosčiusi rūpestingai patepkite odos minkštikliais (vadinamaisiais emoliantais). Labai dažnai tėvai pamiršta šias raukšles ir jose pradeda veistis bakterijos. Kasdienė atopinės odos priežiūra – maudynės ir tepimas odos minkštikliais duoda puikių rezultatų. Nuo atopinio dermatito stebuklingo vaisto nėra, tačiau gera priežiūra ir gydytojo profesionalo patarimai yra veiksmingi.


KĄ REIKIA ŽINOTI APIE ATOPINĮ DERMATITĄ


Jį dažniausiai sukelia alergenai, kurie veikia organizmą kurį laiką. Tad, kitais žodžiais tariant, tai lėtinis alerginis dermatitas. Kūdikiams ir mažiems vaikams atopinį dermatitą dažnai sukelia maistas, kurio mažylis netoleruoja, ir atsiranda bėrimas, oda sausėja, trūkinėja, ją niežti. Atopinį dermatitą gali paskatinti ir įkvepiamosios medžiagos, dažniausiai dulkių erkutės, namų pelėsis, žiedadulkės.


Svarbiausia – rasti ligos priežastį, kurią gali tekti gydyti daug metų. Vieniems vaikams būna tik keli bėrimai, kitiems išberia visą kūną. Tai priklauso nuo mažylio odos imuniteto. Alergenų, galinčių sukelti atopinį dermatitą, yra labai daug. Mokslininkai jų suskaičiavo per 6 tūkst., o tyrimai gali padėti išaiškinti tik kelis šimtus. Vadinasi, rasti priežastį sukėlusią odos problemą neretai labai sunku.


Polinkis sirgti atopiniu dermatitu gali būti paveldėtas. Jeigu mama ir tėtis alergiški, didesnė tikimybė, kad kuris nors vaikų turės polinkį į atopinį dermatitą. Vaiką gali alergizuoti kiti produktai nei tėvus. Esu gydžiusi kūdikį, kurio žandukai buvo paraudę, odelė sutrūkinėjusi. Jam buvo atopinis dermatitas ir mes ilgai ieškojome priežasties. Mama bandė keisti maisto produktus, stebėjo kūdikį. Man buvo keista, kad buvo paraudusios tos mažylio žandukų vietos, kurios lietėsi prie mamos. Tada nusprendėme, kad mama nesikvėpins kurį laiką, ir kūdikiui bėrimas išnyko. Taip paaiškėjo, kad mažylis yra alergiškas kvepalams, o alergija pasireiškia atopiniu dermatitu. Jeigu kasmet atsiranda vis mažiau bėrimų, atopinį dermatitą vaikas gali išaugti. Tačiau yra žmonių, kurie dėl jo kenčia visą gyvenimą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis