Žaislai iš Japonijos – nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių ugdo kūrybiškumą, žadina vaizduotę

„Mama, šis konstruktorius žymiai įdomesnis nei tie, kuriuos turime namie...“ – štai tokią repliką išgirdau iš savo pirmokės bei keturmečio, kai paskutinį vasaros savaitgalį, įsimaišę į „Sostinės dienų“ šurmulį, visai netikėtai beveik valandai užstrigome viename paviljone, kuriame buvo išrikiuoti mums dar nematyti žaislai ir žaidimai iš Japonijos.

Konsultavo „Japoko“ įkūrėja Metodija VidūnaitėAsmeninio albumo nuotr.Matydama natūralų vaikų susidomėjimą ir nepaprastai didelį įsitraukimą į žaidimą, net nepajutau, kaip konstruoti pagal schemas pradėjau ir aš pati.


Žaislai – lavinantys visapusiškai


Pasikalbėjusi su žaislus iš Japonijos į Lietuvą vežančios įmonės „Japoko“ atstove Metodija Vidūnaite, dar kartą tyliai sau tik patvirtinau jau anksčiau žinotą tiesą, kad nuo mūsų tūkstančius kilometrų nutolusi Tekančios Saulės šalis – išties ypatinga ir šiek tiek... kitokia. Tokie pat ir japonų kuriami žaislai.


„Nors šiais laikais visame pasaulyje daug dėmesio skiriama vaikų kompiuteriniam raštingumui ir programavimo įgūdžiams stiprinti, šių gebėjimų pamatą, anot japonų, turėtų sudaryti mąstymas, kuriam panaudojamas abiejų smegenų pusrutulių potencialas. Taigi specifinės technologijų, matematikos ir gamtos mokslų sritys turėtų būti paremtos bendrąją kritinio ir kūrybinio mąstymo kompetencija“, – teigia tris skirtingo amžiaus vaikus – 17-os, 11-os ir 6-erių metų – auginanti moteris.


M. Vidūnaitės teigimu, su japoniškais žaislais pirmoji jos pažintis įvyko maždaug prieš 11 metų: „Mano brolis Raimundas daug metų gyvena Japonijoje. Mūsų pirmagimiui jis vis parveždavo lauktuvių žaislų, taip pat ir LAQ.“


Anot pašnekovės, laikui bėgant, stebint, kaip žaidimu domisi sūnaus bičiuliai, draugių atžalos, kilo mintis tapti oficialiais šio japoniško konstruktoriaus, taip pat ir kitų žaislų atstovais Lietuvoje. Pašnekovės žodžiais, žaisdamas su japoniškais žaislais, vaikas lavėja visapusiškai. Rezultatas? Ugdomas kūrybiškumas, žadinama vaizduotė, smalsumas, stiprinamas loginis ir erdvinis mąstymas, atkaklumas bei daug kitų gebėjimų. Būtent to reikia, norint gebėti spręsti problemas, su kuriomis kiekvienas mūsų susiduriame kasdien.


Stebuklingas žaidimas visai šeimai


Jei šį žaislą reikėtų apibūdinti dviem žodžiais, labiausiai tiktų šie – konstravimas japoniškai. O toks konstravimas paremtas unikalios japonų architektūros (senovės Japonijoje mediniai namai buvo statomi be vinių!) bei išskirtinio popieriaus lankstymo meno – origamio – principais. Nors Lietuvoje šis žaislas dar tebėra savotiška naujiena, LAQ konstruktorius jau ilgiau kaip 25 metus naudojamas daugiau nei 3 000 darželių, vaikų priežiūros centrų ir pradinių mokyklų visame pasaulyje.


„LAQ kaip kūrybinio ir kritinio mąstymo ugdymo priemonė tinka įvairaus amžiaus ir gabumų vaikams, tačiau pagrindiniai jo naudotojai yra ikimokyklinukai, nuo 4–5 metų amžiaus, ir pradinių klasių moksleiviai“, – teigia M. Vidūnaitė.


Tai puiki daugybę žmonių jungianti veikla. „Žaisdami mažieji ne tik tarpusavyje jungia konstruktoriaus detales, jie tuo pat metu mokosi sekti instrukcijas, sprendžia, kokią detalės spalvą pasirinkti, kur, kaip ir kokias detales naudoti, kad galėtų sukonstruoti norimą figūrą. Vyresniems vaikams trimatės modelių schemos tampa savotišku iššūkiu, stimuliuojančiu kritinį mąstymą, padeda vystyti matematinio, loginio, erdvinio mąstymo gebėjimą. Įgudus konstruoti pagal schemas, atsiveria neribotos žaidimo galimybės. Vaikai ima kopijuoti aplinkoje matomus objektus ar pirmiau kurti modelius vaizduotėje, o paskui juos ir konstruoti. Tai – jau žingsnis link kūrybinio mąstymo lavinimo“, – aiškina moteris.Gamintojo nuotr.Dar vienas šio žaidimo privalumas, pasak jos, tas, kad pastarasis puikiai tinka komandiniam darbui. Kitaip tariant, įtraukia vaikų grupelę ar net visą šeimą į konstravimo procesą.


„Dalijimasis detalėmis, painių ir sudėtingų konstrukcijų kūrimas moko mažuosius bendrauti, stiprina dėmesio koncentraciją, tobulina kalbinius gebėjimus, skatina socialinę raidą. LAQ taip pat pagrįstas siekiu suteikti šeimoms žaislą, kuriuo mažieji gudročiai galėtų džiaugtis kartu su tėvais. Kartais tėveliai konstruodami įsijaučia net labiau nei atžalos“, – pasakoja moteris.


Ypatingiems kūdikių poreikiams


Daugelis tėvų supranta, kad ugdymo procesas prasideda ne tada, kai sūnui ar dukrai sukanka treji, ketveri ar gerokai daugiau metų, – atžalą būtina ugdyti nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių. Pirmieji metai kupini jaudulio, atradimų, daugybės naujų etapų.


„Mažylių smalsumas auga šuoliais, gana aiškiai pastebimi jų interesų bei domėjimosi pokyčiai, tad natūralu, kad pasaulio, kokį mato augantis kūdikis, vaizdas kinta kiekvieną dieną“, – pabrėžia pašnekovė.


Moters žodžiais, idėja į Lietuvą atsivežti japoniškų žaislų, skirtų būtent kūdikiams, gimė taip pat labai natūraliai ir organiškai.


„Tiek klientai, tiek kūdikių turintys artimieji vis klausinėjo apie platesnį japoniškų žaislų asortimentą. Kai vykau į parodą Tokijuje, jaunesnioji sesuo kaip tik laukėsi pirmagimio Pauliuko. Parodoje susipažinau su Japonijoje gerai žinoma bendrove „People“: jos stende buvę žaislai ir prekių ženklai man itin patiko, nes akį traukė kitoniškumu bei įdomia istorija. Taip prieš metus mūsų asortimentą papildė net trys prekių ženklai: „People Blocks“ magnetinės kaladėlės, išskirtiniai rankų darbo ekologiški „Mochi“ žaisliukai-kramtukai, kurių sudėtyje yra net 51 proc. ryžių ir jokių žalingų dažų ar klijų, bei pirmieji žaislai, sukurti būtent kūdikiams, atsižvelgiant į jų raidą, – „Brain Builders“. Labiausiai intrigavo tai, kad pastarieji buvo sukurti pagal japonių mamų dienoraščius. Taip jau yra, kad japonės nuo pat nėštumo pradžios pildo specialų mamos dienoraštį, kuriame aprašo savo savijautą, kūno pokyčius, o vėliau viską, ką patiria ar išmoksta jų vaikelis: su kuo kokiame amžiaus tarpsnyje mėgsta žaisti, kas jį domina, ką nauja išmoksta ir pan.


Japonijos įmonėje, sukūrusioje „Brain Builders“ žaislus, daugiau nei 95 proc. darbuotojų sudaro moterys, dauguma jų – mamos, norėjusios kitokių žaislų nei tie, kurie iki tol egzistavo Japonijos rinkoje. Bendrovės darbuotojos peržvelgė labai daug mamų dienoraščių, tarp jų ir savo darbuotojų, surinko informaciją ir, ja remdamosi, sugalvojo dešimtis ypatingų barškučių, kramtukų, interaktyvių žaidimų arba, paprasčiau kalbant, po specialų žaislą ar du kiekvienam kūdikio mėnesiui nuo pat gimimo“, – pasakoja M. Vidūnaitė.


Anot jos, „Brain Builders“ žaislai buvo sukurti galvojant apie kūdikių smegenų stimuliavimą ir raidos progresą per žaidimą. „Brain Builders“ žaislų seriją sudaro tai, ką vaikai mėgsta tyrinėti natūralioje aplinkoje: tai savotiška aliuzija į laikraštį, veidrodėlį, sagas, mamos spenelį, rankytės imitacija, žaisliukas, skleidžiantis baltąjį triukšmą. Pirmųjų mėnesių žaisliukai skirti tėveliams, kad padėtų atkreipti kūdikio dėmesį ir skatintų jo žvilgsnį įvairiais garsais, spalvomis, lietimu ir pan. Vėlesniu vystymosi periodu tie patys žaisliukai tinkami žaisti ir tyrinėti pačiam vaikui.Gamintojo nuotr.„Japoko“ – šeimos verslas, gimęs iš meilės vaikams.

Tai japoniškų konstruktorių ir žaislų pasaulis, skirtas šeimai, kuriai rūpi ilgaamžiškumas, daiktų kokybė bei jų puoselėjamos vertybės. Tai naujoviškos, įdomios, originalios, lavinančios prekės vaikams, ir ne tik, jau atradusios kelią ir į Lietuvos vaikų ir tėvų širdis.


Daugiau informacijos www.japoko.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis