Mano namai per Covid-19: vadovas tėvams

Tėvai dirba iš namų, vaikų pamokos vyksta taipogi namuose, renginiai ir koncertai atšaukti, sporto salė mano svetainėje, parduotuvė vienintelė priežastis išeiti iš namų, o susitikimus su draugais galiu pamiršti. Ar tai tęsis amžinai?

Vaikams gali būti sunku ir painu suprasti, kodėl jų gyvenimas yra tarsi ant pauzės. Tuo tarpu, tėvams gali atrodyti neįmanoma subalansuoti savo gyvenimo su tokiomis pareigomis, kaip su vaikų priežiūra, maisto gaminimas, darbas iš namų, mokykla iš namų, linksmi užsiėmimai, maisto pirkiniai, vyresnių artimųjų priežiūra, santykiai su draugais, santykiai su antraja puse, naujienų sekimas, namų ruošos darbai, sąskaitų apmokėjimas... ir sąrašas tęsiasi...


Daugeliui mūsų šie pokyčiai nėra lengvi. Kyla įvairiausi klausimai: Kaip palaikyti rutiną? Ar mano vaikai negaus išsilavinimo? Kaip išlaikyti jų gerą savijautą? Tai tik keli klausimai, kurie kyla daugeliui tėvų. Tėvų gyvenimai iš ėsmės pasikeitė, tad stabilumo palaikymas tampa tikru iššūkiu. Tačiau laikydamiesi įprastos rutinos ir saugodami savo fizinę bei psichinę sveikatą, jau esame pusiaukėlėje.


Kaip suderinti darbą namuose ir vaikų priežiūrą?


Kai namai ir ofisas tampa ta pačia vieta, pasiekti šeimos ir darbo pusiausvyrą gali būti sudėtinga. Lengvai galime jautis išsiblaškę ar nemotyvuoti. Stengiantis subalansuoti namų pareigas kartu su darbo užduotimis, kyla stresas ir nerimas.


Nors ir darbas iš namų gali gana dažnai atrodyti chaotiškas, yra būdų, kaip galite efektyviai dirbti be pertraukimo "Mamyte, man nuobodu".


1) Būkite atviri su savo vadovu ir kolegomis


Stengdamiesi darbe atlikti viską 110%, kai namuose turite prižiūrėti vaikus, keliate sau nerealistiškus lūkesčius, o tai veda prie nesėkmės jausmo.


Prisiminkite, jog jūsų vaikams, kaip ir jums, teko apversti savo gyvenimą aukštyn kojom. Pirmiausia, jums reikia pasistengti vertinti situaciją realistiškai bei užtikrinti, jog jūsų ir jūsų šeimos gerove yra pasirūpinta.

Atviri ir nuoširdūs pokalbiai su jūsų kolegomis bei užduočių prioritizavimas yra puiki pradžia.


2) Realistiškai įvertink savo laiką


Pradėk nuo realistiško ir įgyvendinamo darbų sąrašo. Suskirstykite didesnius tikslus į lengvesnius veiksmus. Pavyzdžiui: 1) Patikrinti el. laškus 2) Sumokėti mokesčius 3) Pagaminti vaikams užkandį.


Dienos bėgyje pažymėkite atliktus darbus. Tai padės puoselėti tikslo ir sėkmės jausmus. Žvelgdami į savo dieną galėsite vizualiai pamatyti visus dalykus, didelius ar mažus, kuriuos jums pavyko užbaigti.


Laikykitės savo darbo valandų. Nors gali kilti pagunda atlikti „tik dar vieną užduotį“, skirkite sau laiko išsijungti ir pailsėti.


3) Atskirkite savo darbo erdvę nuo namų erdvės


Jei gyvenate name, pamėginkite atskirti savo darbo vietą nuo kitų namo erdvių, kur šeima užsiima įvairiomis veiklomis. Tuo tarpu, jei gyvenate bute, kur atskiro kambario išskirti negalite - nieko tokio, paskirkite vieną kambario pusę savo darbui, o kitą žaidimams.


Jei jūsų vaikai yra vyresni ir eina į mokyklą, sukurkite „darbo zoną“ jums ir šeimai. Galite efektyviai paskirstyti laiką, kuriuo metu kuris šeimos narys naudojasi darbo kambariu/vieta. Jei turite svarbų susitikimą, iš anksto paruoškite vaikams užsiėmimo, kaip internetiniai žaidimai ar knygos skaitymas, kad sukurtumėte ramią atmosferą namuose.


Tėvams, turintiems mažus vaikų, stenkitės suteikti jiems užsiėmimą, kuris nukreiptų jų dėmesį, kol jūs darote esmines užduotis ar susitikimus. Taip pat suplanuokite susitikimus, kai vaikas miega, kad būtų užtikrinta rami aplinka.

Jei gyvenate su partneriu, pasiskirstykite savo dieną, kas kada prižiūri vaikus. Vienišiems tėvams - būkite atviri ir sąžiningi su savo kolegomis, kad vaikus prižiūrite vieni.


Kokia veikla užsiimti su vaikais?


Daugelis tėvų per vasaros atostogas stengiasi užtikrinti nepertraukiamą linksmą veiklą. Saviizoliacija ir gyvenimo būdo pasikeitimas jau savaime nėra lengva užduotis, tad pasistenkite sau, kaip tėvams, nekelti per didelių lūkesčių.


Atminkite, jog esate tėvai, o ne linksmintojai. Nors struktūra ir organizuoti užsiėmimai yra neabejotinai svarbūs, tačiau taip pat yra privalumų, jei jūsų vaikai patys susikuria savo linksmybes. Tokie įgūdžiai, kaip nepriklausomybė, lyderystė ir bendravimas, vystosi iš savarankiško žaidimo. Numatykite vaikams įdomius projektus, kaip, pavyzdžiui, sukurti "Vakaro šou" mamai ir tėčiui.


Nespauskite savęs. Pabandykite suplanuoti veiklą ar pramogą, kurią atliksite su vaikais, kada galite. Tai gali būti kažkas paprasto, pavyzdžiui, kartu žiūrėti filmą, kepti, šokti, piešti ar skaityti istoriją. Prisėskite pakalbėti su vaikais apie jų jausmus ir mintis. Vaikai, ypač jaunesni, ieškos ne pramogų, o dėmesio ir meilės, kurią mes, tėvai, žinome, kaip suteikti.


Trūksta įkvėpimo? Sukurkite „Man nuobodu stiklainį“. Savaitės pradžioje užsirašykite linksmus užsiėmimus ant popieriaus lapukų ir sudėkite juos į stiklainį. Kai jūsų vaikai sako „man nuobodu“, jie gali užsiimti veikla iš stiklainio.



„Yoopies“ paslaugos
„Yoopies“ paslaugos
Organizatorių archyvas



Kaip padėti vaikams tęsti mokslus?


Šiuo metu rūpinimasis vaikais gali būti didelis iššūkis, jau nekalbant apie užtikrinimą, kad būtų patenkinti jų ugdymosi poreikiai. Kai kalbame apie mokslus, dauguma iš mūsų gerus keletą metų nežiūrėjo į trupmenas ar nepraktikavo kirčiavimo. Tad visuomet prisiminkite, jog daugumą mūsų nėra mokytojai, tačiau ką galime padaryti, tai suteikti savo vaikams panašią į mokyklą struktūrą ir rasti kūrybingų būdų tyrinėti akademines temas. Yra daugybė šaltinių, padedančių tėvams suteikti švietimo pagrindus.


Tuo tarpu, norime su jumis pasidalinti keliais įdomiais būdais, kaip tęsti vaikų ugdymą:


1) Rytinė mankšta su Joe Wicks : vaikai ir tėvai atlieka linksmus pratimus.


2) Duolingo: Išmokite kalbos atlikdami smagias užduotis ir testus, prieinamus programėlėje.


3) Animotuko TV: Lietuviška animacija vaikams bei herojų spalvinimas.


4) "Pažink pasaulį": galvosūkių pagrindu grįsta lietuviška mokomoji programėlė vaikams.


Tiesiog stenkitės perteikti vaikams susidomėjimą visomis mokomomis temomis ir gilinti bendrąsias žinias.


Būkite kūrybingi naudodami aplinkinius išteklius, palaikykite ryšį su savo vaikų mokytojais ir stenkitės laikytis žinomos mokyklos struktūros, kaip reguliarios pertraukėlės, žaidimo laikas, pietų pertrauka ir kt.


Kaip sukurti rutinos jausmą?


Esant nerimą keliančioms naujienoms, statistikai ir vaizdams lengva pajusti supantį nerimą. Vaikams gali būti sunku atskirti tai, ką jie girdi ir mato internete ar per televiziją, nuo savo asmeninės tikrovės. Laikykite savo namų aplinką ramią, skirdami laiką įdomiems užsiėmimams ir vengdami pernelyg daug naujienų.


Vaikus nuramina pažįstamumo jausmas, todėl laikykitės įprastos tvarkos ir nustatytos dienotvarkės, kiek įmanoma. Atsikelkite ir pradėkite dieną maždaug tuo pačiu metu bei palaikykitę tą patį pietų, vakarienės ir ėjimo miegoti metą, kaip esate įpratę.


Atskirkite darbo dienų ir savaitgalių dienotvarkes, kad vaikams būtų aiškus skirtumas.


Nusistatykite pagrindines taisykles: keltis prieš 9 val. darbo dienomis bei gulėti lovoje kiek norim savaitgaliais. Įprasta apranga darbo dienomis, o savaitgaliais pižama.


Suplanuokite kažkokią veiklą šeštadieniais, kad vaikams būtų ko laukti, pavyzdžiui, pica ir filmų naktis šeštadieniais.


Palaikykite ryšį su giminaičiais ir draugais


Vyriausybei priėmus sprendimą visiems laikytis namuose ir nesirinkti į susibūrimus, vaikai tikriausiai pasiilgs savo senelių ar draugų.


Tačiau vis dar įmanoma palaikyti komunikacijos kanalus, kad būtų išvengta izoliacijos jausmo. Mums nepaprastai pasisekė gyventi pasaulyje, kuriame technologijos mus vienija. Tokios priemonės kaip „Facebook“, „Whatsapp“, „Skype“, „Viber“ bei daugelis kitų padės palaikyti šeimos ryšius ir draugystes.


Iš anksto suplanuokite, kada seneliai galėtų pabendrauti su šeima. Pakvieskite juos vakarieniauti vaizdo skambučio metu arba paprašykite perskaityti istoriją telefonu. Padarykite tai linksma ir lengva veikla, kad būtų naudinga, tiek seneliams, tiek vaikams.


Daugelis vaikų norės sužinoti, kada jie kitą kartą pamatys savo draugus. Organizuokite jiems virtualius žaidimus ar susiskambinimą, kad jūsų vaikai ugdytų savo socialinius įgūdžius ir palaikytų draugystę.


Kaip nuraminti vaiką, kad viskas grįš į normalią padėtį?


Dažnai būdami tėvais susiduriame su klausimais, į kuriuos paprastai neturime atsakymo. Šiuo atveju: „Kada visa tai baigsis?“.


Paaiškinkite savo vaikams jų amžiaus kategorijai tinkamu būdu, kad dabar mokyklos yra uždarytos siekiant sulėtinti viruso plitimą platesnėje visuomenėje.


Daugeliui vaikų mokykla užima labai didelę vietą jų gyvenime. Todėl svarbu pabrėžti, kad mokykla nėra atšaukta visam laikui ir nors kelios savaitės atrodo kaip ilgas laiko tarpas, viskas paskui gryš į normalias vėžes. Stenkitės sutelkti dėmesį į teigiamus dalykus: papildomą laiką su mama ir (arba) tėčiu bei papildomas laikas linksmai šeimos veiklai.


Kaip neleisti savo vaikui jaudintis dėl koronaviruso?


Kadangi Koronavirusas yra pakankamai naujas, tai suprantama, jog apie šį virusą dar nėra labai daug žinoma.


Šis neaiškumas gali kelti vaikams nerimą. Įsitikinkite, jog vaikai žino, kad geriausi mokslininkai ir gydytojai kuria vakciną, o mes tuo tarpu turime pasirūpinti, jog virusas neplistų pasilikdami namuose.


Palaikykite atvirą dialogą ir būkite tikti, kad vaikai gali bet kada į jus kreiptis su jiems kylančiais klausimais ir dvejonėmis. Išmėginkitę tam tikrą veiklą, kaip, pavyzdžiui, piešimas, kuris padės pradėti dialogą.


Jei jūsų vaikas per jaunas, kad suprastų virusą, stenkitės reguliariai plauti rankas priešais juos, kad paskatintumėte gerą higienos praktiką. Nors jaunesni vaikai gali nesuprasti Koronaviruso detalių, tai nereiškia, kad jie nepasiilgs savo senelių, draugų ar kelionių į parką. Priminkite vaikams, kad namuose taip pat galima atlikti daugybę linksmų dalykų ir palaikyti nuolatinį ryšį su šeima ir draugais.


Vaikai turi teisę žinoti apie tai, kas vyksta pasaulyje, tačiau tėvai taip pat turi pasirūpinti, jog būtų išvengta nereikalingo nerimo ar baimės. Draugiškai, supaprastintai ir atvirai kalbėkite apie tai, kas vyksta pasaulyje iš patikimų šaltinių.

Tačiau, nėra reikalo dalintis mirčių skaičiais, nes tai skatina nereikalingą paniką. Žinoma, vaikai yra smalsūs ir gali jau žinoti šiuos skaičius. Tuomet pridėkite savo paaiškinimą ir patikinkite, kad jauni žmonės virusą gauna daug rečiau nei suaugusieji. Žmonės, kuriems gresia didžiausias pavojus, yra pagyvenę žmonės ir turintys rimtų sveikatos sutrikimų. Tuo tarpu, pasilikdami namuose užtikriname, kad neužsikrėsime virusu.


Būkite pasiruošę


Nepamirškite iš anksto apgalvoti plano, ką darysite jei jūs užsikrėsite Koronavirusu. Apie blogiausią niekada nesinori galvoti, tačiau apgalvoti planą tokiu atveju yra būtina. Svarbu žinoti, kas tokiu atveju prižiūrės jūsų vaikus. Siūlome sutarti su artimaisiais bei surasti kelis auklių variantus, kurios būtų pasiruošusios jums padėti, jei artimieji negalės. Turėkite planą A, B ir C! Auklę galite surasti: https://yoopies.lt/. Taipogi galite peržiūrėti aukles, sutinkančias savanoriauti bei teikti paslaugas nemokamai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis